Pralka w kuchni nielegalna? Nowelizacja ustawy rozwiewa wątpliwości
Ustawianie pralki w kuchni nie należy do standardowych pomysłów, ale ma swoje zalety, wśród których największą jest oszczędność miejsca w małej łazience, gdzie trudno jest zmieścić wszystkie potrzebne elementy wyposażenia. Trudno w to uwierzyć, ale jeszcze do niedawna legalność łączenia urządzeń kuchennych z łazienkowymi w jednym pomieszczeniu nie była oczywista.
24.08.2018 | aktual.: 10.01.2019 12:55
Pralka w kuchni – ustawa zakazująca nie istnieje
Pralka w kuchni przez wiele lat stanowiła kwestię sporną. Nie każdy prawnik uznawał legalność takiego rozwiązania ze względu na niejednoznaczne sformułowanie w przepisach. Do końca 2017 roku obowiązywała następująca wersja § 92 ust. 3 Rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie:
"W budynku mieszkalnym wielorodzinnym w łazienkach powinno być możliwe zainstalowanie wanny lub kabiny natryskowej, umywalki, miski ustępowej (jeżeli nie ma ustępu wydzielonego), automatycznej pralki domowej, a także usytuowanie pojemnika na brudną bieliznę. Sposób zagospodarowania i rozmieszczenia urządzeń sanitarnych powinien zapewniać do nich dogodny dostęp."
Taki zapis interpretowano jako sugestię, że jedynym miejscem, w którym może się znajdować pralka, jest łazienka. Nigdy nie było jednak wyrażonego wprost zakazu instalowania urządzenia piorącego w kuchni. Wątpliwościom kres położyła nowelizacja prawa budowlanego z 1 stycznia 2018 r., w której skorygowany został m.in. przytoczony wyżej paragraf. W świetle prawa pralka w kuchni jest więc już całkowicie legalna. Zastrzeżenia można mieć jedynie co do higieniczności tak nietypowej lokalizacji sprzętu – w końcu obok powinien znajdować się kosz na brudną bieliznę, dla którego pomieszczenie do przechowywania i przygotowywania żywności nie jest najlepszym miejscem.
Pralka w kuchni – jak zabudować?
Pralka w kuchni pod blatem nierzadko ratuje przed ciasną zabudową łazienki. Nie może ona jednak stać w dowolnym miejscu, ponieważ wymaga podłączenia nie tylko do sieci elektrycznej, ale i do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Najczęstszą lokalizacją są okolice zlewozmywaka. Warto pamiętać o zachowaniu odległości od gniazdka nieprzekraczającej 1,5 m, bo tyle wynosi standardowa długość kabla. Pralki w kuchni nie powinno się podłączać do przedłużacza ani do gniazdka, do którego podpięte jest już inne urządzenie AGD, bo może to spowodować przeciążenie instalacji.
Prawdziwe wyzwanie stanowi podłączenie pralki w małej kuchni. Urządzenie to podczas pracy wibruje, dlatego nie powinno stykać się z szafkami ani z innymi sprzętami. W przeciwnym razie pojawia się ryzyko uszkodzenia zarówno mebli, jak i elektronicznego wyposażenia kuchni. Za bezpieczne odległości uznaje się 2 cm po bokach i 10 cm z tyłu. Dobrze jest postawić na model przeznaczony do zabudowy, bo taki wibruje nieco mniej.
Dzięki możliwości wmontowania pralki w ciąg szafek (za drzwiczkami) nie trzeba się obawiać, że zaburzy ona zabudowę kuchenną. W nowoczesnych domach bardzo często można się spotkać ze sprzętem ładowanym od przodu, ukrytym za otwieraną bądź przesuwaną maskownicą. Świetnym rozwiązaniem jest też umieszczenie pralki w kuchni w specjalnie stworzonej do tego celu wnęce. Nad nią można stworzyć konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych, która będzie pełniła funkcję regału do przechowywania detergentów i środków czystości.