Prezydencka Rada ds. Szkolnictwa Wyższego bez kobiet. To zdjęcie mówi wszystko
Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. Zasiadają w niej wyłącznie mężczyźni. - Tym obrazkiem prezydent pokazuje, jak widzi przyszłość edukacji – to po prostu przyszłość bez kobiet – komentuje w rozmowie z WP Kobieta Joanna Scheuring-Wielgus, posłanka Lewicy.
Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji. Jak czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta, jest to dziewiąta rada powstała w ramach Narodowej Rady Rozwoju.
– To rada, która ma patrzeć w przyszłość. To jej zasadnicze zadanie, choć oczywiście ważne będzie też dokonywanie diagnozy stanu obecnego: czy dobrze rozwijamy innowacyjność, czy reforma szkolnictwa wyższego właściwie kształtuje model polskiej nauki – mówił Andrzej Duda podczas pierwszego posiedzenia Rady ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji.
W powołanej przez prezydenta radzie zasiadają wyłącznie mężczyźni. Dziwi to tym bardziej, że kobiety stanowią większość wszystkich studentów i absolwentów uczelni wyższych oraz 40 proc. pracowników naukowych.
Joanna Scheuring-Wielgus: "Idealny przykład myślenia PiS, gdzie jest nasze miejsce"
- To rada, która ma zajmować się przyszłością edukacji. Tym obrazkiem prezydent pokazuje, jak tę przyszłość widzi – to po prostu przyszłość bez kobiet. Bez udziału kobiet, bez myślenia o kobietach w edukacji i bez myślenia o kobietach w ogóle w przyszłości - komentuje posłanka Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodaje, że to "pokazuje stosunek Prawa i Sprawiedliwości i prezydenta Andrzeja Dudy do tematu edukacji i kobiet uczestniczących w życiu zawodowym oraz publicznym". - Jeśli spojrzymy na rząd, to obecnie są w nim tylko cztery ministry. To jest patriarchalne myślenie o świecie, roli kobiet i mężczyzn w życiu. Idealny przykład myślenia PIS, gdzie jest nasze miejsce - podkreśla posłanka.
Podobnie brak kobiet komentuje Martyna Jałoszyńska, aktywistka i członkini partii Razem na swoim instagramowym profilu. "Nauczycielki? Niech sobie zostaną w szkołach. Wykładowczynie? Może dostaną kwiatek na Dzień Kobiet, ale gdzie tam je zapraszać do ciał doradczych. Naukowczynie? Naukowczynie nie istnieją, bo polska nauka jest najwidoczniej mężczyzną po pięćdziesiątce" - kwituje.
Prof. UAM dr hab. Iwetta Andruszkiewicz: Mam nadzieję, że w przyszłości kobiety zwiększą swoją "widzialność" w nauce
Decyzję o powołaniu samych mężczyzn do rady komentuje też prof. UAM dr hab. Iwetta Andruszkiewicz, pomysłodawczyni i dyrektorka Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej.
- W mojej ocenie doskonałość naukowa nie ma płci. Jednak trzeba podkreślić, że kobiety w Polsce to prawie 58 proc. wszystkich studentów i 63 proc. absolwentek uczelni wyższych. Myślę, że coraz częściej w dyskursie akademickim jest obecna kwestia Planów Równości Płci, która daje szansę płci niedoreprezentowanej na obecność w danym gremium. Mam nadzieję, że w przyszłości kobiety zwiększą swoją "widzialność" w nauce polskiej - podkreśliła prof. Andruszkiewicz w rozmowie z WP Kobieta.
Czym jest Plan Równości Płci? To zestaw działań, których celem jest promowanie równości płci w organizacjach, które zajmują się badaniami i innowacjami. Według wymogów Komisji Europejskich do przyjęcia planu są zobowiązane ministerstwa, agendy finansujące badania, a także instytucje naukowe i uczelnie.
Głos zabrał także prof. Maciej Duszczyk, były prorektor ds. naukowych Uniwersytetu Warszawskiego. "Rada ds. Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy Prezydencie RP i w składzie nie ma żadnej, powtórzę ŻADNEJ kobiety! To będą sobie panowie fajnie obradować! Tymczasem nauka uprawiana w Polsce jest kobietą! Tylko nadal nie wszyscy to dostrzegają!" - napisał na Twitterze.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl