FitnessProblem z nietrzymaniem moczu: częstszy niż się nam wydaje

Problem z nietrzymaniem moczu: częstszy niż się nam wydaje

Zły zapach, dyskomfort spowodowany brakiem kontroli nad swoim ciałem, konieczność ciągłego używania wkładek higienicznych, problemy w życiu seksualnym. Kłopoty z uciekającym moczem przydarzają się ludziom w różnym wieku, bez względu na płeć, choć częściej na tę przypadłość cierpią kobiety.

Problem z nietrzymaniem moczu: częstszy niż się nam wydaje
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

07.12.2012 | aktual.: 28.05.2018 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zły zapach, dyskomfort spowodowany brakiem kontroli nad swoim ciałem, konieczność ciągłego używania wkładek higienicznych, problemy w życiu seksualnym. Kłopoty z uciekającym moczem przydarzają się ludziom w różnym wieku, bez względu na płeć, choć częściej na tę przypadłość cierpią kobiety.

Nietrzymanie moczu występuje u 10–15 procent społeczeństwa. Według statystyk, nawet 50 procent kobiet po menopauzie jest dotkniętych tą przypadłością! Są to dane oficjalne, jednak liczba chorych może być znaczenie większa. Osoby cierpiące na nietrzymanie moczu często wstydzą się tej dolegliwości i nie mówią o swoim problemie nikomu. Nawet lekarzowi.

Aby mocz nie wydostawał się bez naszej kontroli z pęcherza, niezbędne są: wystarczająco rozwinięte mięśnie dna miednicy (potocznie zwane mięśniami krocza), silne mięśnie zwieracze oraz sprawnie funkcjonujący układ nerwowy. Niedorozwój któregoś z wymienionych mięśni lub zaburzenia działania naszych nerwów są przyczyną niekontrolowanego oddawania moczu.

Dlaczego czasami nie można zatrzymać moczu?

Specjaliści wyróżniają cztery podstawowe przyczyny nietrzymania moczu:

  1. Niewystarczające umięśnienie krocza, a w szczególności okolic cewki moczowej. Problem ten dotyka głównie kobiety i występuje podczas wysiłku lub nagłego napięcia mięśni. Niezamierzone upuszczenie moczu może pojawić się, kiedy kobieta kaszle, śmieje się lub, np.: podnosi jakiś ciężar, ale także w czasie stosunku seksualnego, w szczególności podczas zmiany pozycji seksualnej.
  1. Niedostateczna sprawność mięśnia zwieracza cewki moczowej lub niekontrolowane skurcze pęcherza moczowego. Manifestuje się nagłą i silną potrzebą oddania moczu. Problem ten pojawia się zwykle w czasie orgazmu, zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.
  1. Połączenie dwóch pierwszych przypadków: pojawia się w czasie wysiłku i objawia się odczuciem przepełnionego pęcherza. Może wystąpić zarówno w czasie penetracji jak i w czasie gry wstępnej w momencie podniecenia.
  1. Przerost gruczołu krokowego (prostaty) , uniemożliwiający sprawne funkcjonowanie pęcherza (dotyczy wyłącznie mężczyzn). Niezamierzone oddanie moczu pojawia się najczęściej w czasie penetracji seksualnej.

Wstydliwa tajemnica

Ta przypadłość dotyka obojga płci, choć częściej obserwowana jest u kobiet. Najczęstszymi przyczynami jej występowania jest uszkodzenie mięśni krocza w trakcie porodu lub menopauza, ponieważ w tym czasie słabną wszystkie mięśnie, także te okalające cewkę moczową.

Pojawienie się tej dolegliwości ma negatywny wpływ na życie seksualne. Kobiety obawiają się, że problem wystąpi podczas stosunku, zaczynają więc unikać kontaktów intymnych. Wiele z nich przyznaje, że wraz z wystąpieniem niekontrolowanych upływów moczu tracą one poczucie własnej wartości i kobiecości.

U mężczyzn nietrzymanie moczu występuje z reguły na skutek leczenia raka prostaty (po usunięciu gruczołu krokowego lub po radioterapii)
lub w wyniku przerostu prostaty. Podobnie jak kobiety, panowie dotknięci tą przypadłością unikają relacji seksualnych. Ucieczka moczu w momencie aktu miłosnego jest zbyt upokarzająca i zniechęca do kontaktów intymnych.

To jest uleczalne!
Konieczność noszenia wkładek lub pieluch zabezpieczających bieliznę oraz ciągła niepewność mogą bardzo skomplikować życie osoby cierpiącej na ową przypadłość. Tymczasem istnieją sposoby na rozwiązanie tego przykrego problemu!

W przypadku nietrzymania moczu najlepiej odłożyć jest wstyd na bok i udać się do specjalisty (lekarza ogólnego, ginekologa lub urologa)
, który postawi diagnozę oraz zaleci odpowiednie leczenie. W zależności od przyczyn wystąpienia schorzenia, lekarz może przepisać kilka rodzajów medykamentów. Leki antycholinergiczne stosuje się w celu kontrolowania mięśni zwieraczy i hamowania nadreaktywności pęcherza. U mężczyzn leki blokujące receptory alfa-adrenergiczne przywracają sygnały nerwowe w cewce moczowej. U kobiet, u których nietrzymanie moczu pojawia się wraz z menopauzą, najczęściej stosuje się terapię hormonalną.

Wzmocnić mięśnie dna miednicy

Innym skutecznym sposobem na poradzenie sobie z problemem uciekającego moczu jest wzmocnienie mięśni dna miednicy poprzez wykonywanie tzw. ćwiczeń Kegla. Nie są one trudne, polegają na kurczeniu i rozkurczaniu odpowiednich mięśni znajdujących się na kroczu.

Pomocne jest również uprawianie sportu (z wyjątkiem dyscyplin, w których konieczne jest wywieranie nacisku na krocze – np. kolarstwa), ponieważ ruch rozwija nasze mięśnie oraz zapobiega otyłości, która dodatkowo sprzyja wystąpieniu problemów z nietrzymaniem moczu.

Aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom związanym z ucieczką moczu w czasie stosunku seksualnego, należy też pamiętać o wcześniejszym skorzystaniu z toalety oraz starać się ostrożnie zmieniać pozycje. Wówczas nie grozi nam nieprzyjemna niespodzianka.

Tekst na podstawie femina.fr, Anna Loska (al/mtr)

POLECAMY:

Komentarze (203)