LudzieProblem zaczyna dotykać 30-latki. "Mówimy o tzw. teście trampoliny"

Problem zaczyna dotykać 30‑latki. "Mówimy o tzw. teście trampoliny"

- Świadomość tego problemu pojawia się już u bardzo młodych kobiet od 30. r.ż. Nazywamy to pół żartem, pół serio "testem trampoliny". Kobieta idzie z małym dzieckiem poskakać na trampolinie i nagle orientuje się, że coś jest nie tak - mówi dr n. med. Rafał Kuźlik w rozmowie z portalem ABC Zdrowie.

Problem nietrzymania moczu coraz częściej dotyka młode kobiety
Problem nietrzymania moczu coraz częściej dotyka młode kobiety
Źródło zdjęć: © Getty Images | Svetlana Repnitskaya

Doktor Rafał Kuźlik zajmuje się m.in. leczeniem nietrzymania moczu. Wbrew pozorom problem nie dotyczy tylko dojrzałych kobiet. Lekarz zwraca uwagę, że coraz częściej z tym schorzeniem zmagają się młode dziewczyny.

"Nazywamy to testem trampoliny"

Bez wątpienia z nietrzymaniem moczu częściej mierzą się kobiety, które mają za sobą ciążę i poród.

- Gdy dochodzi do osłabienia mięśni dna miednicy, dochodzi także do zmiany ułożenia cewki moczowej. U kobiet niestety nie ma zwieracza cewki moczowej, podczas gdy mężczyźni mają aż dwa. To wszystko sprawia, że problem nietrzymania moczu może pojawiać się nawet u dziewczynek kilkunastoletnichwyjaśnia dr n. med. Rafał Kuźlik w rozmowie z ABC Zdrowie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na wsi starsze kobiety uważają, że to ich nie dotyczy. Ginekolog o chorobach

Lekarz podkreśla, że 30-letnie kobiety również coraz częściej są świadome problemu.

- Świadomość tego problemu pojawia się już u bardzo młodych kobiet od 30. r.ż. Nazywamy to pół żartem, pół serio "testem trampoliny". Kobieta idzie z małym dzieckiem poskakać na trampolinie i nagle orientuje się, że coś jest nie tak - zaznacza.

Nietrzymanie moczu - jak sobie radzić?

Problem związany z nietrzymaniem moczu to wstydliwa przypadłość. Przede wszystkim warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie metody leczenia. Niemniej warto poświęcić czas na ćwiczenia mięśni dna miednicy, zmianę diety. Należy też zwrócić uwagę na ilość przyjmowanych płynów w ciągu dnia. W niektórych przypadkach stosuje się również farmakoterapię. Jeśli podjęte działania nie będą skuteczne, może się okazać, że konieczna będzie operacja.

Nietrzymanie moczu - przyczyny

Jedną z najczęściej występujących przyczyn jest osłabienie mięśni dna miednicy. Innym powodem może być otyłość - zbyt duża masa ciała również może osłabiać mięśnie. Poza tym na rozwój problemu mogą wpływać infekcje układu moczowego czy choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)