Problemy zdrowotne, które zdarzają się większości kobiet
10.03.2015 14:59, aktual.: 12.03.2015 09:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z niemal stuprocentową pewnością przyjąć można, że nie ma problemu zdrowotnego, który dotyczyłby tylko jednej kobiety. Jeśli coś niepokoi ciebie, stanowi również źródło niepokoju wielu innych kobiet na świecie.
Z niemal stuprocentową pewnością przyjąć można, że nie ma problemu zdrowotnego, który dotyczyłby tylko jednej kobiety. Jeśli coś niepokoi ciebie, stanowi również źródło niepokoju wielu innych kobiet na świecie.
Dziwny zapach
„Dziwny” oznacza zazwyczaj nieprzyjemny, a nawet przykry. Jeśli pochodzi z okolic miejsc intymnych, oznacza zazwyczaj coś niepokojącego. Problem polega jednak na tym, że jego przyczyn może być wiele, dlatego koniecznie powinnaś odwiedzić lekarza. Brzydki, wręcz cuchnący zapach może być objawem infekcji bakteryjnej, np. bakteryjnego zapalenia pochwy lub rzęsistkowicy. W obu przypadkach do wyleczenia konieczne będą leki przepisane przez ginekologa.
Innym częstym winowajcą nieprzyjemnego zapachu z pochwy jest... zapomniany tampon. Wbrew pozorom taka sytuacja wcale nie zdarza się tak rzadko, jak mogłoby się wydawać. Nie próbuj jednak sama wyjąć go za wszelką cenę, ponieważ możesz zrobić sobie krzywdę. Lepiej idź do swojego ginekologa. Może się zdziwisz, ale nie takie rzeczy już widział.
Krwawienie pomimo braku okresu
Jeśli plamienia zdarzają się sporadycznie, mogą być wywołane zaburzeniami hormonalnymi spowodowanymi np. przez przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Jeśli jednak są uporczywe lub pojawiają się często albo jeśli towarzyszy im ból, koniecznie powiedz o nich lekarzowi. Mogą być oznaką infekcji, nieprawidłowo rozwijającej się ciąży lub polipów szyjki macicy.
Z kolei jeśli do plamienia dochodzi po seksie, konieczne będą badania pod kątem występowania ewentualnych chorób wenerycznych, chlamydiozy, nadżerki, a nawet nowotworów. Oczywiście, jeśli krwawienie zdarzyło się raz, szczególnie po ostrym seksie, nie masz się czym martwić. Najpewniej było wynikiem zranienia delikatnej ścianki pochwy.
Swędzenie okolic intymnych
Uporczywe swędzenie oraz pieczenie w okolicach intymnych to jedna z najbardziej uciążliwych dolegliwości, która zdarza się wielu kobietom. Statystycznie można przyjąć, że każda z nas doświadczy lub doświadczyła tego przynajmniej raz w życiu. Uporczywe swędzenie może być objawem grzybicy pochwy, infekcji drożdżakami, np. drożdżakowego zapalenia pochwy i sromu lub bakteryjnego zakażenia pochwy.
Jeśli jednak próby leczenia nie przyniosą rezultatu, przyczyna może okazać się bardziej prozaiczna. Swędzenie może być reakcją skóry na mydło, proszek do prania lub jakiś składnik płynu do higieny intymnej. Ginekolodzy twierdzą, że tego typu dolegliwości nasilają się m.in. w okolicy świąt Bożego Narodzenia, kiedy wiele kobiet dostaje nowe kosmetyki do mycia lub kąpieli.
Suchość pochwy
Nadmierna suchość pochwy może wydawać się problemem typowym dla starszych kobiet. Jeśli także tak myślisz, jesteś w dużym błędzie. Może zdarzyć się każdej z nas, bez względu na wiek i styl życia. Często pojawia się w ciąży lub po porodzie albo jako reakcja na przyjmowanie niektórych leków, m.in. antybiotyków, leków przeciwhistaminowych lub przeciwdepresyjnych.
Uporczywą suchość pochwy można próbować zwalczyć stosując środki dopochwowe sprzedawane bez recepty. Jeśli natomiast ten problem przeszkadza ci głównie podczas seksu, użyj lubrykantu, czyli substancji nawilżającej pochwę. Jeśli jednak nie pomogą, skonsultuj się z lekarzem.
Torbiele w piersiach
Wyczuwając guzek w piersi większość kobiet wpada w panikę. Nie bez powodu, jednak nie wszystkie grudki oznaczają raka piersi. Szacuje się, że nawet ok. 80 proc. wykrywanych w piersiach zmian, ma charakter łagodny.
Najczęstszą łagodną zmianą sutka są torbiele powstające na skutek zaburzeń gospodarki hormonalnej. Występują one zazwyczaj u kobiet pomiędzy 30. a 50. rokiem życia.
Torbiele to najczęściej twarde guzki, które da się wyczuć podczas comiesięcznego samodzielnego badania palpacyjnego (najlepiej wykonywać je tuż po zakończenie okresu, kiedy piersi nie są jeszcze bolesne ani obrzmiałe). Każda zaobserwowana zmiana w piersiach powinna być sygnałem do natychmiastowej wizyty u lekarza. Tylko on, na podstawie zleconych badań, m.in. USG lub mammografii, a ewentualnie także biopsji, może orzec, czy dana zmiana zalicza się do torbieli.
Różny poziom skurczów podczas okresu
Niejednorodny poziom skurczów macicy, a co za tym idzie, bólu podczas okresu, niepokoi wiele kobiet. Tymczasem to, że jednej miesiączce towarzyszą duże dolegliwości bólowe, a kolejna przebiega niemal bezobjawowo, jest sytuacją normalną.
Powodem do zmartwienia powinien być natomiast olbrzymi ból, który towarzyszy każdemu okresowi. Czasem bywa on tak silny, że nie można normalnie funkcjonować i np. chodzić do pracy. W takim przypadku trzeba koniecznie porozmawiać z ginekologiem. Bolesne okresy mogą być bowiem objawem niektórych chorób przenoszonych drogą płciową, zapalenia narządów miednicy mniejszej, mięśniaków macicy lub endometriozy.
Olbrzymi ból podczas oddawania moczu
Jeśli kiedykolwiek w nocy obudził cię dokuczliwy ból, któremu towarzyszyła wielka potrzeba oddania moczu, wiesz prawdopodobnie co to znaczy zakażenie układu moczowego (ZUM). Dotyka ono głównie kobiet, a jego przyczyną jest najczęściej obecność drobnoustrojów, zazwyczaj bakterii, w drogach moczowych. Choć ZUM jest wyjątkowo bolesne, lekarze przyjmują, że jedna tego typu infekcja w roku jest na tyle normalna, że nie trzeba się nią przesadnie niepokoić. Co nie zmienia faktu, że lepiej nie próbować domowych sposobów jej pozbycia się, tylko od razu udać się do lekarza. Będziesz mieć pewność, że przepisze leki, które szybciej przyniosą ulgę.
Jeśli ZUM powtarza się częściej niż raz w roku, mówimy o nawracającym zakażeniu układu moczowego. W takim przypadku niezbędna jest fachowa pomoc lekarska.
Nierówne wargi sromowe
Nie jest to żaden defekt, raczej odmienność anatomiczna, która jednak dla wielu kobiet okazuje się niezwykle wstydliwa. Mowa o nierównych lub zbyt dużych wargach sromowych mniejszych. Dopóki nie utrudniają one życia, nie ma podstaw do ich korekty. Tak się jednak zdarza, np. kiedy jedna z warg lub obie są na tyle duże, że nie można uprawiać niektórych sportów, nosić obcisłej bielizny i ubrań, problemem bywa także współżycie seksualne. Wtedy wyjściem z sytuacji bywa labioplastyka, czyli operacyjna zmiana kształtu i wielkości warg sromowych. Zabieg jest indywidualnym wyborem kobiety, decydują się na niego głównie panie, którym nierówne wargi sromowe utrudniają normalne funkcjonowanie lub powodują kompleksy i obniżenie komfortu psychicznego.
Agnieszka Majewska/(gabi)/WP Kobieta