Profesjonalne farbowanie w domu
Podajemy kilka rad, jak profesjonalnie zafarbować włosy w domu i tym samym zaoszczędzić pieniądze. To da się zrobić!
09.04.2010 | aktual.: 09.04.2010 13:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Farbujemy włosy, bo chcemy ukryć siwe kosmyki. Bo chcemy wyglądać trendy. Dla kaprysu i symbolicznie, kiedy rozpoczynamy nowy rozdział w życiu. Zabieg koloryzacji nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Poniżej podajemy kilka rad, jak profesjonalnie zafarbować włosy w domu i tym samym zaoszczędzić pieniądze. To da się zrobić!
Farbowanie włosów w profesjonalnym salonie fryzjerskim jest przyjemne, wygodne ale - nie oszukujmy się - dosyć drogie. Nie każdą kobietę stać na jednorazowy wydatek rzędu około 100 zł. Tak, więc najlepszym wyjściem wydaje się kupienie farby i nałożenie jej samodzielnie w domu. Jednak pamiętajmy: źle przeprowadzony zabieg może w najlepszym wypadku skończyć się nierównomiernie rozprowadzonym kolorem, w najgorszym – popaleniem włosów, czy nawet ich wypadnięciem!
Smutna rzeczywistość
Jak to wygląda w praktyce? Idziemy do drogerii, kupujemy farbę w interesującym nas kolorze nie patrząc w ogóle na jej skład. Co odważniejsze szatynki bądź brunetki, których marzeniem jest zostanie platynową blondynką, dodatkowo nabywają wątpliwej jakości rozjaśniacz. Potem wracamy do domu i zabieramy się do „zabiegu”.
Farbę najczęściej wyciskamy do kuchennej miski, która normalnie służy, np. jako salaterka do budyniu, następnie mieszamy pędzelkiem, który został dawno temu dorzucony jako gratis do pudełka farby lub - o zgrozo! - wysłużoną szczoteczką do zębów. Prawie żadna z nas nie bawi się w przeprowadzanie prób uczuleniowych, mało kto zwaraca też uwagę na czas trzymania mieszanki na włosach – niektórym osobom wydaje się, że jeśli zmyją ją 20-30 minut później, to uzyskają trwalszy i intensywniejszy kolor.
A teraz kilka faktów
Farbowanie włosów nierozerwalnie wiąże się z ich osłabieniem. Nawet użycie farby bez amoniaku nie gwarantuje, że koloryzacja jest bezpieczna – oznacza to, że w produckie wykorzystano inny silny środek, który umożliwi trwałą koloryzację. Warto także zwrócić uwagę na podrażnienia skóry, jakie mogą wystąpić podczas zabiegu farbowania włosów. Niektóre farby w swoim składzie zawierają składniki mogące powodować reakcje alergiczne, dlatego wykonanie próby uczuleniowej przed zabiegiem farbowania jest niezwykle ważne. Powinna ją przeprowadzić przede wszystkim panie o cerze wrażliwej, atopowej oraz alergicy.
Samodzielne farbowanie krok po kroku
Instrukcja
Przeczytaj ją uważnie. Dowiesz się z niej nie tylko jak wymieszać składniki i nałożyć preparat, poznasz także jego skład, możliwe działania niepożądane, przeczytasz o środkach ostrożności i o tym jak przeprowadzić próbę uczuleniową. Koniecznie stosuj się do podanego czasu oddziaływania farby na włosach. Nie wydłużaj go! Możesz go, co najwyżej, skrócić o kilka minut w przypadku, gdy masz włosy zniszczone i osłabione.
Aplikacja farby
Nakładanie farby rozpocznij od czubka głowy i kieruj się w kierunku karku. Przydatny okaże się grzebień o gęstych zębach, który pomoże w równomiernym nałożeniu preparatu. Przeczesuj pasmo po paśmie i za pomocą pędzelka fryzjerskiego lub dołączonego aplikatora nakładaj równomiernie mieszankę. Pamiętaj, że gdy masz odrosty, musisz je zafarbować w pierwszej kolejności, odczekać wymagany czas, dopiero potem nałożyć pozostałą część farby na resztę włosów.
I już po wszystkim
Do spłukiwania farby używaj letniej (nie zimnej i nie gorącej) wody. Płucz do czasu, aż woda będzie zupełnie czysta. Na samym końcu zastosuj silnie regenerującą maseczkę. Z reguły są one dołączane do opakowania z farbą. Po spłukaniu maski osusz włosy delikatnie ręcznikiem, rozczesz i pozwól im samoistnie wyschnąć.
A może szamponetki?
Jeżeli nie jesteś zdecydowana na trwały kolor, lecz chcesz tylko „chwilowo” zmienić odcień swoich włosów, wybierz szamponetki koloryzujące. Są to zmywalne kolory utrzymujące się na włosach w teorii do 6-8 myć; w praktyce już po 2-3 myciach kolor płowieje i robi się matowy. Zmywalna farba nie zagwarantuje nasyconego koloru, lecz jedynie delikatnie pogłębi „kolor wyjściowy”.
Kilka ciekawostek
• Jeżeli pragniesz jedynie pogłębić swój naturalny kolor włosów, wybierz szampon koloryzujący, który w odróżnieniu od farby jest znacznie łagodniejszy.
• Podczas farbowania zabrudziłaś skórę? Nasmaruj ją grubą warstwą kremu (np. Bambino, Nivea) lub mleczkiem do demakijażu i zmyj.
• Jeżeli masz siwe włosy, postaw na farbę trwałą. Szampon lub szamponetka nie pokryją w 100 procentach siwych włosów.
• Jeśli planujesz po raz pierwszy rozjaśnić włosy, zrób to w profesjonalnym salonie fryzjerskim. Nie eksperymentuj na własną rękę.
• Odcienie rudości i czerwieni najszybciej płowieją.