Wtedy nie odziedziczysz działki. Mało kto wie
Rodzinne Ogrody Działkowe cieszą się niesłabnącą popularnością, lecz nie wszyscy zdają sobie sprawę z niektórych regulacji prawnych dotyczących jej nabycia. Okazuje się, że osoby będące w związkach partnerskich, po śmierci partnera nie dziedziczą prawa do użytkowania działki.
W trakcie trwania pandemii można było zauważyć znaczący wzrost zainteresowaniem Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi. Ze względu na restrykcje związane z byciem zamkniętym w swoim mieszkaniu, mnóstwo osób decydowało się na zakup działki. Warto podkreślić, że działki ROD należą do Polskiego Związku Działkowców, dlatego też podpisując umowę, można stać się użytkownikiem ogródka, biorąc działkę w dzierżawę.
Po zawarciu umowy notarialnej z poprzednim dzierżawcą przejmujemy prawa własności do budynku, ruchomości oraz nasadzeń znajdujących się na działce ROD. Przed podpisaniem umowy, konieczne jest sprawdzenie statusu prawnego działki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dzierżawa ogródka działkowego a związki partnerskie
Osoby, które nabywają prawo do dzierżawienia ogródka działkowego to osoby samotne, małżeństwa, ale również ci, którzy przebywają w związkach partnerskich. Artykuł 27 ustawy o ROD stanowi jednak, że prawo do działki może przysługiwać wyłącznie osobie pełnoletniej lub małżeństwu. Oznacza to, że Zarząd ROD nie może przyznać prawa do działki parom, które nie zawarły związku małżeńskiego.
Jest jednak pewien sposób, jak obejść ten problem. Można sporządzić akt własności na jednego z partnerów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku śmierci właściciela działki, jego partner nie będzie automatycznie dziedziczył prawa do niej.
Polskie prawo nie uznaje związków nieformalnych, dlatego działka przypadnie spadkobiercom ustawowym - dzieciom, wnukom, rodzeństwu lub dalszej rodzinie zmarłego. Każdy ze spadkobierców ustawowych ma 6 miesięcy na zgłoszenie chęci przejęcia działki po zmarłym działkowcu. Jeśli nikt się nie zgłosi w tym terminie, prawo do działki wygasa. Jeżeli jednak w tym czasie zgłosi się osoba bliska zmarłego, np. potomek, zarząd ROD będzie musiał przyznać mu prawo do działki.
Działki nie można przekazać w testamencie
Podobne ograniczenia dotyczą przeniesienia prawa do działki, które również może nastąpić tylko na rzecz jednej osoby pełnoletniej lub małżeństwa. Nie można przekazać prawa do działki w testamencie, ponieważ jest to prawo niezbywalne. Działkowiec jest właścicielem jedynie majątku znajdującego się na działce, takiego jak narzędzia, domek, rośliny czy uprawy - tylko te elementy można przekazać w testamencie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.