Najgorsze, co możesz posadzić na działce. Niektórych już ukarano

Bożodrzew gruczołowaty to roślina zakazana na ogródkach działkowych
Bożodrzew gruczołowaty to roślina zakazana na ogródkach działkowych
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

04.06.2024 13:43, aktual.: 04.06.2024 14:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Posiadacze rodzinnych ogródków działkowych powinni pamiętać, że niezwykle ważne jest przestrzeganie regulaminu. Ten wskazuje m.in. zakazane na ROD-ach gatunki roślin. Za ich uprawę grozi kara finansowa lub wypowiedzenie umowy, o czym niektórzy działkowcy mogli się przekonać.

Rodzinne Ogródki Działkowe to popularne miejsce spędzania wolnego czasu, gdzie właściciele działek oddają się pasji ogrodniczej, uprawiając owoce, warzywa i kwiaty. To także idealna przestrzeń na rodzinne grille i relaks z dala od miejskiego zgiełku.

Własna działka to zazwyczaj oaza spokoju, jednak nie oznacza to całkowitej swobody. Nieznajomość regulaminu może słono kosztować. Warto więc wiedzieć, jakie działania i przedmioty są na działce niedozwolone, aby uniknąć przykrych konsekwencji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czego nie wolno sadzić na działce?

Polskie prawo oraz regulamin ROD określają zasady, które każdy działkowicz musi przestrzegać. Zanim więc zdecydujemy się posadzić konkretne rośliny na swoim terenie ważne, aby dokładnie zapoznać się z wytycznymi. 

Według zasad właściciele działek mogą uprawiać warzywa na własny użytek, przeznaczając na ten cel jedną lub dwie grządki, jednakże prowadzenie uprawy jednorodnej o charakterze produkcyjnym, czyli przeznaczonej na sprzedaż, jest zabronione. 

Ze względu na obowiązujące w Polsce przepisy, niedozwolona jest również hodowla maku i konopi włóknistych. Dodatkowo nie można uprawiać roślin inwazyjnych, takich jak bożodrzew gruczołowaty czy trojeść amerykańska. Nie jest zalecana hodowla roślin charakteryzujących się szybkim i niekontrolowanym wzrostem, takich jak sumak octowiec, potocznie zwany "zemstą sąsiada".

Ważne jest też, aby pamiętać, że podczas sadzenia drzew owocowych należy zachować minimum 2 metry odległości od granicy działki. Spadające owoce i liście mogą zanieczyszczać sąsiadujący teren.

Czy na działce można hodować zwierzęta?

Regulamin Polskiego Związku Działkowców zabrania hodowli kur, królików i gołębi na terenie działki. Nie można również na stałe trzymać kotów ani psów, a te ostatnie podczas pobytu na działce muszą być prowadzone na smyczy i w kagańcu.

Samowolne zmiany infrastruktury ogrodowej, takie jak bramy, furtki, usuwanie drzew, krzewów i innych roślin na terenach ogólnodostępnych, są niedozwolone bez zgody reszty wspólnoty działkowej. Pszczelarstwo jest również dozwolone, ale wyłącznie w części wspólnej ogrodów działkowych.

Pamiętaj, że za nieprzestrzeganie regulaminu korzystania z działki zarząd wystawić upomnienie, a nagminne lekceważenie przepisów może doprowadzić do wypowiedzenia umowy oraz kar finansowych. Nie jest to martwy przepis - niektórzy już się o tym przekonali.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)
Zobacz także