Przycinanie magnolii może się źle skończyć. Wielu popełnia ten błąd

Magnolie należą do drzew, które nie lubią przycinania. Trudno się po nim regenerują, wolno tworzą nowe pędy i słabiej kwitną. Jednak czasem trzeba wykonać ten zabieg. Kiedy i jak to zrobić, by nie zniszczyć rośliny?

Magnolia należy do krzewów, które nie lubią cięcia i kiepsko je znoszą
Magnolia należy do krzewów, które nie lubią cięcia i kiepsko je znoszą
Źródło zdjęć: © Getty Images
oprac. NT

16.08.2022 09:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Magnolia to orientalny krzew wiosenny, który zachwyca wyglądem. Swój urok zawdzięcza dużym białym lub różowym kwiatom. Jego największym fenomenem jest to, że zakwita zaraz po zimie już na przedwiośniu, zanim zdąży rozwinąć liście.

Magnolia Soulange’a może osiągać imponujące rozmiary. Urosnąć może nawet do 10 m wysokości. W mniejszych ogrodach zaleca się sadzenie innych odmian. Popularna jest uprawa magnolii gwiaździstej. Kwitnie ona wcześniej i w mniejszym stopniu się rozrasta.

Cięcie magnolii nie jest zalecane, lecz w niektórych sytuacjach trzeba je wykonać. Tak jest np. w przypadku drzew, które nadmiernie się rozrosły. Praktykuje się też cięcie sanitarne. Trzeba jednak przestrzegać zasad i terminów. Przez niewłaściwe cięcie możemy zniszczyć całe drzewo.

Przycinanie magnolii po przekwitnieniu

Co roku na przełomie maja i czerwca, czyli tuż po kwitnieniu (najpóźniej do końca sierpnia), możemy przyciąć końce pędów, które sprawiały najwięcej problemów. Chodzi o 2-3 liście pod kwiatem. Ciąć należy ostrożnie. Jednorazowo można skrócić pędy o 1/3 długości. Ślady po cięciu należy zabezpieczyć maścią ogrodniczą. Ten zabieg pozwoli ograniczyć rozwój bakterii i zabezpieczy drzewo.

Cięcie sanitarne magnolii

Przeprowadzamy je wiosną, po przekwitnięciu. Polega ono na usunięciu z rośliny pędów chorych, przemarzniętych, zasuszonych i zdeformowanych. Za pomocą tego cięcia nie korygujemy pokroju, kształtu i wielkości rośliny. Chodzi jedynie o utrzymanie drzewa w dobrej kondycji. Należy pamiętać, że przycinanie powinno być wykonane jedynie w ostateczności.

Jak pielęgnować magnolię

W okresie od marca do lipca dobrze jest nawozić ją produktem wieloskładnikowym. Podczas największych upałów należy pamiętać o regularnym podlewaniu wrażliwych krzewów. Zimą trzeba okryć je słomą lub jutą. Wykonywanie tych zabiegów sprawi, że drzewo cieszyć nas będzie pięknym kwitnieniem przez długie lata.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
magnoliaogródpielęgnacja roślin