Przygotowując ten specyfik samodzielnie, dużo zaoszczędzisz. Działa lepiej niż niejedna maść

Przygotowując ten specyfik samodzielnie, dużo zaoszczędzisz. Działa lepiej niż niejedna maść

Jak zabezpieczyć uszkodzoną powierzchnię drzewa?
Jak zabezpieczyć uszkodzoną powierzchnię drzewa?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
10.03.2023 11:28

W marcu prace w ogrodzie zaczynają się na dobre. To właśnie wraz z nadejściem wiosny zabieramy się za przycinanie drzewek i krzewów. Czasem przynosi to więcej szkody, niż pożytku, zwłaszcza jeśli nieumiejętnie przytniemy gałęzie.

Przycinanie drzewek i krzewów często kończy się ich przypadkowym zranieniem. Jednak nie jest to jedyny powód, z jakiego na drzewach powstają rany. Często dzieje się tak przez silne mrozy, gwałtowne zmiany temperatur czy huragany, wskutek których łamią się konary i gałęzie, czy uszkadza się kora drzewa. Niezależnie od powodu złamania, trzeba jak najszybciej je zabezpieczyć za pomocą specjalnej maści.

Jak "opatrzyć" drzewko?

Nawet nieznacznie uszkodzony krzew czy drzewko powinno zostać jak najszybciej zabezpieczone, tzn. opatrzone. Jest to tak ważne, ponieważ uszkodzone drzewko jest jeszcze bardziej narażone na działanie szkodliwych patogenów. Jeśli patogeny zaatakują osłabione drzewo (a tak prędzej czy później się stanie), zaczną się w nim mnożyć. Niestety, kiedy dojdzie do zmasowanego ataku patogenów, drzewko może całkowicie obumrzeć.

Aby uniknąć takiej sytuacji, tuż po zauważeniu, że drzewko ma ranę, trzeba jak najszybciej pokryć je maścią ogrodniczą. Można dostać ją w sklepach z artykułami ogrodniczymi, można też przygotować ją samodzielnie.

Opatrzenie drzewka jest bardzo proste. Wystarczy pokryć "chory" obszar drzewka maścią, a następnie dać mu wyschnąć. Najlepiej jest zabrać się za to, gdy na dworze jest sucho i ciepło, ponieważ opady mogą zmyć z drzewka maść, zanim całkowicie zaschnie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak zrobić maść ogrodniczą?

Zanim zabierzesz się za zrobienie maści, musisz wiedzieć, czy potrzebujesz takiej ze środkiem grzybobójczym, czy też nie. Maści ze środkiem grzybobójczym używa się wtedy, kiedy drzewo zaatakuje grzyb lub pleśń. W innym wypadku należy zastosować maść opierającą się na składnikach naturalnie zabezpieczających powierzchnię drzewa, tj. żywicy lub wosku.

Jeśli chcesz przygotować maść grzybobójczą, musisz zaopatrzyć się w środek grzybobójczy przeznaczony do drzew, a także w farbę emulsyjną. Na litr farby należy dodać 20 ml środka grzybobójczego i tak powstałą mieszanką pokryć uszkodzoną część drzewa.

W przypadku zwykłej maści, należy zaopatrzyć się w żywicę. Jeśli nie masz do niej dostępu, można zamienić ją na wosk. Doskonale nada się do tego wosk, np. ze świecy parafinowej. Jeżeli uszkodzenie jest duże, trzeba zaopatrzyć się w dużą świecę.

Wosk należy stopić i płynnej formie pokryć nim uszkodzone miejsce. Po chwili wosk powinien zastygnąć, a powstała na nim powłoka doskonale uchroni je przed czynnikami zewnętrznymi, a co za tym idzie, przeniknięciem do niego patogenów.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także