FitnessRock and roll krok po kroku. Historia, opis, figury i muzyka

Rock and roll krok po kroku. Historia, opis, figury i muzyka

Rock and roll krok po kroku. Historia, opis, figury i muzyka
Źródło zdjęć: © iStock.com | PDerrett
24.09.2019 05:13

Rock and roll to szalony i dynamiczny taniec, który obfituje w ciekawe figury akrobatyczne i charakterystyczne kroki. Wciągnie na pewno każdego, kto kocha muzykę lat 50. i 60. Jaka jest historia rock’n rolla i co wyróżnia ten taniec spośród innych stylów?

Początki rock and rolla

Historia tańca rock and roll wiąże się muzyką, której forma leży u podstaw wszystkich stylów rocka. Muzyka powstała w latach 40., natomiast sam taniec rock and roll ukształtował się w latach 50. minionego stulecia.

Początków rock and rolla należy się doszukiwać w tańcu lindy hop, który powstał w latach 20. na bazie popularnego wówczas swingu. Lindy hop tańczono w parach, a sam taniec zawierał elementy akrobatyczne. W 1940 roku zmodyfikowano podstawowe kroki lindy hop, aby lepiej pasowały do szybkiej muzyki, tak narodził się taniec woogie boogie.

Dopiero w 1955 roku, kiedy rock and roll zaczął zdobywać sympatię słuchaczy, tempo woogie boogie przyspieszono do rytmu muzyki, tworząc taniec rock and roll. Na początku rock and roll budził szok i oburzenie. Muzyka uzyskała miano diabelskiej, natomiast sam taniec został nazwany tańcem czarnej mniejszości. Podrzucanie partnerki pod sam sufit, podciąganie jej spódniczki czy klepanie po pupie nie mogło zbyt szybko zostać zaakceptowane przez białą klasę średnią. Jednak rock and roll zyskał popularność, przetrwał i teraz znów jest na topie!

Cechy tańca rock and roll

Rock and roll to przede wszystkim taniec szybki, pełen dynamiki i energii. Rock and roll jest dalszym etapem rozwoju jive’a, jednak rock and roll jest bardziej emocjonalny i zróżnicowany rytmicznie. W rock and rollu wykonuje się wiele śmiałych ruchów, jak kołysanie biodrami, dotykanie miejsc intymnych czy owijanie partnerki wobec bioder.

Tańczenie rock and rolla wymaga świetnej kondycji fizycznej. Figury i akrobacje, które wykonuje się podczas tańca często są skomplikowane i wymagające. Wczucie się w rytm rock and rolla wymaga idealnego słuchu, odwagi, świeżości, a także umiejętności aktorskich. Układy taneczne przedstawiają zazwyczaj konkretną historię, którą tancerze odgrywają na parkiecie. Rock and roll to taniec, który od tancerzy wymaga pewnej dozy wariactwa, kontrolowanego szaleństwa oraz dystansu i poczucia humoru.

Figury i najważniejsze kroki rock and rolla

W rock and rollu wykonuje się głównie obroty i wymachy nóg. Najbardziej energiczną pracę wykonuje się stopami. Najprostsza forma tego tańca polega na prowadzeniu tancerki do wykonywania obrotów w prawo i w lewo.

Trudno jest mówić o konkretnych* krokach rock and rolla*, ponieważ w tańcu nie ogranicza się inwencji tancerzy. Im bardziej pozwalają sobie na wariację, tym ich układ jest bardziej skomplikowany. Można powiedzieć, że rock and rolla każdy tańczy tak, jak lubi. Albo tak, jak potrafi. Natomiast figury wykonywane w trakcie tańczenia rock and rolla to czysta akrobatyka.

Dlatego, aby zatańczyć profesjonalnie ten taniec, cokolwiek z akrobatyką trzeba mieć wspólnego. W rock and rollu wykonuje się dużo obrotów, wyskoków, podskoków, podnoszeń, a nawet salt czy przerzuceń partnerki nad głową.

Do jakiej muzyki tańczyć rock and rolla?

Najkrócej rzecz ujmując, rock and rolla tańczy się do rock and rolla. Muzykę tę cechuje rytmiczność i harmoniczna prostota. Rock and roll różni się od współczesnej muzyki szybszym i agresywniejszym brzmieniem. Do najpopularniejszych wykonawców rock and rolla niewątpliwie należą Elvis Presley, The Beatles, The Rolling Stones, The Temptations czy Queen.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także