Blisko ludziRodzice Rafała Trzaskowskiego. Połączyła ich wielka miłość

Rodzice Rafała Trzaskowskiego. Połączyła ich wielka miłość

Rafał Trzaskowski. Kandydat na urząd prezydenta w wyborach 2020
Rafał Trzaskowski. Kandydat na urząd prezydenta w wyborach 2020
Źródło zdjęć: © East News
08.06.2020 10:51

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy i kandydat na urząd prezydenta RP z ramienia Platformy Obywatelskiej, ponad 20 lat temu stracił ojca. W ubiegłym roku pożegnał mamę. Oboje spoczywają na Powązkach.

Zanim Teresa Trzaskowska (z domu Arens) poznała Andrzeja Trzaskowskiego – do dziś uchodzącego za jednego z najwybitniejszych muzyków w historii polskiego jazzu – była żoną krakowskiego inżyniera Mariana Ferstera. Wtedy też, w 1953 roku, na świecie pojawił się Piotr, przyrodni brat Rafała Trzaskowskiego.

Teresa i Andrzej Trzaskowscy – rodzice Rafała Trzaskowskiego

Trzaskowscy poznali się w legendarnej Piwnicy pod Baranami, gdzie Teresa Ferster wraz z siostrą prowadziły bar. Lokal zaczął działać w 1956 roku i od razu stał się jazzowym centrum nie tylko na mapie Krakowska, ale również kraju.

Prawdopodobnie to właśnie tam, podczas jednego z jazzowych spotkań, grający na fortepianie i akordeonie Andrzej Trzaskowski spotkał swoją przyszłą muzę – Teresę. Dwa lata później, w 1958 roku, para stanęła na ślubnym kobiercu. Było to niezwykłe wydarzenie – w tym samym czasie związek małżeński zawarli Zofia Lach i Krzysztof Komeda. O ich podwójnym ślubie – a później hucznej zabawie – długo było głośno.

Teresa Trzaskowska nie udzielała się jednak w środowisku jazzowym. Nie oznacza to, że nie miała wpływu na twórczość męża, wręcz przeciwnie. Wielu uważało ją za muzę i inspirację Andrzeja.

Andrzej Trzaskowski zmarł w 1998 roku. Chorował na raka płuc. Teresa Trzaskowska odeszła w 2019 roku. Oboje spoczywają dziś na warszawskich Powązkach.

Rafał Trzaskowski nigdy nie ukrywał, jak ważna jest dla niego rodzina. Przy okazji Dnia Matki opublikował na swoim oficjalnym profilu archiwalne zdjęcie, na którym pozuje z mamą. Przy czarno-białej fotografii napisał zaledwie dwa słowa: "Mamo – tęsknię".

Źródło artykułu:WP Kobieta