Rośliny w dobrym stylu
Pelargonie - królowe balkonów, tarasów i ogrodów
28.04.2022 | aktual.: 28.04.2022 17:48
Kiedy pojawia się pomysł przekształcenia słonecznych i częściowo zacienionych ogrodów, balkonów czy tarasów w oazę pełną kwiatów, wybór jednogłośnie pada na pelargonie. Te piękne, pochodzące z Południowej Afryki rośliny na stałe wpisały się w miejski krajobraz oraz styl życia. Mają wiele zalet - kwitną obficie, są trwałe, odporne na wysokie temperatury oraz łatwe w pielęgnacji. Wystarczy im zapewnić odpowiednie miejsce, dostateczną ilość wody i substancji odżywczych oraz dopasować doniczkę, żeby bujnie kwitły i zachwycały swoim urokiem od wiosny do jesieni. Pelargonie to wymarzone rośliny dla osób, które nie mają ręki do kwiatów lub brakuje im czasu na ich pielęgnację.
Te niekwestionowane królowe wśród roślin balkonowych zachwycają bogactwem odmian i różnorodnością form. Dzieli się je na różne grupy, w których każda posiada liczne odmiany. Obok rabatowych i bluszczolistnych, czyli zwisających pelargonii, wyróżniamy wielkokwiatowe, mieszańce międzygatunkowe, pelargonie o ozdobnych liściach i pelargonie pachnące. Te ostatnie oprócz walorów dekoracyjnych, są również wyjątkowym składnikiem stosowanym w kuchni i skutecznym repelentem na owady, popularnym lekarstwem i eliksirem upiększającym.
Pelargonie dzięki swojej wszechstronności pasują idealnie do różnych stylów - od klasycznego, romantycznego, vintage po boho, nowoczesny i dobrze odnajdują się w każdym otoczeniu. Najczęściej sadzimy je w doniczkach, ale można je wykorzystać również w wersji ciętej. Idealnie sprawdzają się jako dekoracja stołu, element bukietów w stylu boho oraz we wiankach.
Kojąca zieleń i kolorowe kwiaty sprzyjają dobremu samopoczuciu. Dlatego warto zadbać o to, żeby nasza oaza odpoczynku była wyjątkowa. Wystarczą odpowiednio dobrane meble, pelargonie i ciekawe dodatki, żeby przemienić przydomowe zacisze w miejsce, w którym poczujemy się szczęśliwsi i zrelaksowani.
Pielęgnacja pelargonii – krok po kroku
Stanowisko
Pelargonie pochodzą z regionu Kapsztadu w RPA i to sprawia, że najlepiej czują się w ciepłych miejscach w pełni lub częściowo nasłonecznionych. Nawet bezpośrednie słońce w środku dnia w miesiącach letnich nie stanowi dla nich problemu. Im więcej zażywają kąpieli słonecznych, tym piękniej kwitną. Półpełne i podwójne odmiany pelargonii i odmiany o obfitych kwiatostanach nie tolerują zbytnio deszczu, dlatego warto je posadzić w osłoniętych miejscach. Natomiast odmiany o pojedynczych kwiatach nie są wrażliwe na opady.
Doniczki
Pelargonie potrzebują dużo miejsca, aby mogły ładnie rosnąć. Jeśli zostaną posadzone zbyt blisko innych roślin lub doniczka jest za mała, nie osiągną pełnego kwitnienia. Optymalnie, skrzynki balkonowe lub pojemniki powinny mieć minimalną głębokość 18 centymetrów, a rośliny powinny być rozmieszczone w co najmniej 20 centymetrowych odstępach.
Podlewanie
Gdy temperatury zaczynają wzrastać a pelargonie rozrastać się i kwitnąć, zwiększa się ich zapotrzebowanie na wodę. Nie przeszkadzają im utrzymujące się fale upałów, o ile są one regularnie i wystarczająco podlewane. Nie należy dopuszczać do przesuszania się ziemi, ale przelewanie również nie jest wskazane. Woda zawsze powinna mieć ujście, aby zapobiec gniciu korzeni. Najlepiej podlewać rośliny powoli i w małych ilościach, a w szczególnie upalne dni nawet rano i wieczorem. Specjalne systemy nawadniające mogą znacznie to ułatwić.
Nawożenie
Pelargonie mają wysokie zapotrzebowanie na związki odżywcze. Zastosowanie specjalnej mieszanki dla pelargonii o spowolnionym uwalnianiu nawozu zapewni dopływ substancji odżywczych na odpowiednim poziomie. Producent podaje na opakowaniu, jak długo utrzymają się składniki odżywcze. Wybierając takie nawozy, wskazane są produkty z dziewięciomiesięcznym terminem ważności. Odnosi się to do średniej temperatury na poziomie 20°C. Ponieważ latem temperatura ziemi w skrzynkach balkonowych jest często wyższa, nawóz szybciej się wyczerpuje. Opcjonalnie można raz w tygodniu podlać je wodą z dodatkiem standardowego nawozu dla pelargonii. Oznaką niedoboru składników odżywczych są pożółkłe liście i ustanie kwitnienia. Od września można ograniczyć nawożenie a podczas zimowania całkowicie z niego zrezygnować.
Pielęgnacja
Regularne usuwanie zwiędniętych kwiatów i pożółkłych liści sprzyja nie tylko utrzymaniu efektownego wyglądu roślin. W ten sposób pelargonie są stymulowane do wytwarzania nowych kwiatów. Obrywanie jest szczególnie ważne w przypadku odmian półpełnych i podwójnych. Należy chwycić pęd kwiatu nad węzłem i energicznie go oderwać. Samoczyszczące pelargonie, występujące głównie wśród odmian zwisających, same zrzucają przekwitłe kwiaty i natychmiast wytwarzają nowe pąki.
Krok po kroku, czyli propozycja dla majsterkowiczów.
Pomysł na doniczki z upcyklingu. Pelargonie we własnoręcznie wykonanych donicach ze starych szuflad, zamontowanych na odresturowanym stojaku na walizki. Pomarańczowa i niebieska farba oraz nowe gałki całkowicie odmieniły ten mebel. Wskazówka: mniejsze szuflady można przykręcić bezpośrednio do ściany. Należy pamiętać o wywierceniu w nich otworów drenażowych, aby woda miała ujście.
Nieużywane filiżanki i spodki są idealne do realizowania nietuzinkowych pomysłów upcyklingowych. Miłośnicy kwiatów i obserwatorzy ptaków pokochają tę wiszącą donicę w stylu vintage z pelargonią i karmą dla ptaków. Pelargonie potrzebują dużo miejsca. Do wiszącej dekoracji należy użyć odpowiedniej wielkości naczyń i pamiętać o wykonaniu otworów drenażowych.
Potrzebne materiały: odpowiednie filiżanki i spodki, wiertarko-wkrętarka z wiertłem szklanym lub ceramicznym, pistolet do klejenia na gorąco i klej oraz metalowe łańcuszki, kółka i ewentualnie haczyk do zawieszenia (czasami dostępny w zestawie). Również kwitnąca pelargonia i/lub ziarno dla ptaków.
Krok 1: Używając wiertła do szkła lub ceramiki, należy ostrożnie wywiercić trzy małe otwory w każdym ze spodków. Pomiędzy otworami a obręczą powinno się pozostawić miejsce.
Krok 2: Następnie należy przełożyć metalowe pierścienie (lub haczyki) przez wywiercone otwory i przymocować do nich metalowe łańcuchy.
Krok 3: Teraz trzeba już tylko przymocować gorącym klejem filiżanki do spodków. Ważne: filiżanki na pelargonie muszą mieć otwory drenażowe, aby zapobiec gromadzeniu się wody. To samo dotyczy spodków. Przed wierceniem trzeba sprawdzić, że otwory znajdują się w tym samym miejscu, gdy filiżanka jest umieszczona na spodku.
Krok 4: Na koniec wystarczy umieścić małe pelargonie w filiżankach lub napełnić je nasionami dla ptaków i zawiesić gotowe dekoracje z upcyklingu w osłoniętym miejscu. Wskazówka: żeby filiżanka z upcyklingu pełniła funkcję karmnika dla ptaków można ją położyć i przykleić jej bok do spodka.
Inspiracje:
Po więcej inspiracji zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, profilu na facebooku oraz na myGeranium - YouTube