Rosyjska rasa znowu wraca do łask. Jest znana od ponad 4 tysięcy lat

Dorosła samica może ważyć nawet 65 kilogramów, a samiec nawet 79 kilogramów. W kłębie osiągają nawet 75 centymetrów. Kiedy staną na przednich łapach, przypominają dorosłego człowieka.

Jak wychować owczarka środkowoazjatyckiego?
Jak wychować owczarka środkowoazjatyckiego?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Volo Fin

19.05.2023 12:44

Owczarek środkowoazjatycki to rasa psa, która jest obecna na świecie już od 4 tysięcy lat, co czyni ja jedną z najstarszych ras na świecie. W ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza w Europie.

Czym wyróżnia się owczarek środkowoazjatycki?

Warunki genetyczne owczarka środkowoazjatyckiego rozwijały się przez tysiące lat. Jak sama nazwa wskazuje, rasa ta pochodzi z Azji Środkowej, która obejmuje część Chin, a także Kazachstan, Kirgistan czy Uzbekistan. Panują i panowały tam ciężkie warunki pogodowe, do których owczarki doskonale się zaadaptowały.

Niestraszne im mrozy czy wichury. Wytrzymują temperaturę do nawet -25 stopni Celsjusza. W klasyfikacji FCI (systematyka ras Międzynarodowej Federacji Kynologicznej) owczarka środkowoazjatyckiego zakwalifikowano do grupy molosowatej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pies, który długo jest szczeniakiem

Owczarki środkowoazjatyckie dojrzewają dość długo, bowiem osiągają one dojrzałość dopiero w wieku trzech lat. Dorosłe już owczarki, stają się naprawdę dużymi psami, które swoim wyglądem budzą respekt. Ze względu na historię, są to psy, które doskonale nadają się do stróżowania. Z natury flegmatyczne i spokojne, nie zawahają się zaatakować, kiedy poczują, że ich domownicy albo oni sami są zagrożeni.

Nie mają problemu z samotnością, wręcz przeciwnie. Owczarki środkowoazjatyckie lubią spędzać czas same, ale w ciągu dnia muszą mieć styczność z domownikami. W innym wypadku mogą stać się nieszczęśliwe, a nawet i zacząć przejawiać agresję w stosunku do ludzi.

Jeśli chodzi o dzieci, owczarki środkowoazjatyckie to fantastyczny wybór. Są cierpliwe, radosne i opiekuńcze. Odpowiednio wychowane, z pewnością nie skrzywdzą dziecka. Mimo to, w trakcie zabawy psa z dzieckiem, niezbędna jest obecność osoby dorosłej. Owczarek jest tak duży i ciężki, że nieopatrznie może przygnieść dziecko, np. w trakcie zabawy. Podobnie jest ze zwierzętami. Jeśli pies od szczeniaka jest wychowywany, np. z kotami, nie będzie wykazywał w stosunku do nich agresji.

Owczarek środkowoazjatycki — posłuszeństwo i współpraca

Decyzja o wychowaniu owczarka środkowoazjatyckiego powinna być przemyślana. Mimo tego, że są to psy z natury wierne, przyjazne i łatwo przywiązujące się do ludzi, są one też impulsywne. Już jako szczeniaki powinny być trenowane w zakresie posłuszeństwa. Trening powinien być łagodny, ale też regularny. Przy owczarkach środkowoazjatyckich najważniejsza jest konsekwencja. W innym wypadku pies będzie próbował dominować właścicieli.

Wyróżnia się on wyjątkowo gęstą sierścią, która obficie linieje. Psy z grupy molosowatych mają skłonność do problemów skórnych, dlatego należy szczególnie o nią dbać. Sierść powinna być często wyczesywana, a w trakcie czynności, należy sprawdzić stan skóry psa.

Owczarek środkowoazjatycki na spacerze może zachowywać się agresywnie w stosunku do innych psów, zwłaszcza do samców. Na każdym spacerze pies powinien mieć kaganiec. W innym wypadku może dojść do tragedii, bowiem zapanowanie nad 70. kilogramowym psem może być kłopotliwe nawet dla postawnej i wysportowanej osoby.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)