Trwa ładowanie...
rosja
APS
13-12-2020 09:51

Rosyjski miliarder pomógł Agafii Łykowej. Kobieta żyje samotnie na Syberii

Agafia Łykowa jest nazywana najbardziej samotną kobietą na świecie. W 1936 roku jej rodzina uciekła przed prześladowaniami religijnymi do lasu. Agafia urodziła się w odległej tajdze, nie wiedziała o wybuchu II wojny światowej, nie znała cywilizacji. Po śmierci jej bliskich została bez wsparcia. Teraz rosyjski miliarder odbuduje jej chatę, aby mogła dalej prowadzić życie pustelnika.

Share
RosjaRosjaŹródło: Getty Images
d1kz48w

Agafia Łykowa będzie mogła pozostać w swoim rodzinnym domu, na Syberii, setki kilometrów od cywilizacji dzięki pomocy rosyjskiego miliardera Olega Deripaski. Biznesmen zorganizował ekipię, która stworzyła dla pustelniczki dom, następnie ma go przetransportować w 18 dostawach na teren Syberii, gdzie żyje i gdzie urodziła się 76-latka. "Nowy dom będzie dobrze izolowany" - obiecał dyrektor Rezerwatu Przyrody Khakassky Viktor Nepomnyashchiy, który bierze udział w przedsięwzięciu. Deripaska ufundował także "asystenta", który będzie pomagał Agafii w najzimniejszych miesiącach zimy.

rosja Getty Images
RosjaŹródło: Getty Images

Historia rodziny

Przez wiele lat rodzina Agafii żyła w samotności. Uciekli przed prześladowaniami w rejon tajgi, gdzie mrozy pojawiają się już we wrześniu, a ciepłe miesiące w roku można policzyć na palcach jednej ręki. Poza zwierzętami, mało kto zamieszkuje ten rejon.

d1kz48w

W 1978 roku rodzinę przypadkowo wypatrzyła z lotu ptaka grupa geologów i tak świat się o nich dowiedział. Okazało się, że ojciec Agafii był członkiem fundamentalistycznej sekty prawosławnej. Gdy komuniści przejęli władzę, stało się jasne, że kres spokojnego życia jego i jego rodziny właśnie dobiegł końca. 

Małżeństwo uciekło do lasu. Z czasem wycofali się w głąb tajgi. W międzyczasie doczekali się dwóch córek, które nie widziały nikogo poza rodziną.

Jesienią 1981 roku, czwórka z sześcioosobowej rodziny podupadła na zdrowiu. Agafia jako jedyna zgodziła się przyjąć leki, dlatego przeżyła – reszta rodziny zmarła na zapaleniec płuc. Po śmierci bliskich Agafia została tylko z ojcem, który 10 lat po wizycie geologów również zmarł.

Obecnie kobieta ma 76 lat. Nie dała się namówić na życie bliżej cywilizacji. Chciała pozostać w rodzinnej chacie i teraz jej marzenie jest realizowane.

syberia Getty Images
Rosja, SyberiaŹródło: Getty Images
syberia Getty Images
Rosja, SyberiaŹródło: Getty Images

Rodzice chcą obejść restrykcje w ferie. Krajewski o obchodzeniu obostrzeń

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1kz48w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1kz48w
d1kz48w