Rozsyp garść na trawniku. Łyse placki zarosną w mig

Rozsyp garść na trawniku. Łyse placki zarosną w mig

Dosiewanie trawnika to sposób na piękną i gęstą murawę
Dosiewanie trawnika to sposób na piękną i gęstą murawę
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
17.05.2023 12:40, aktualizacja: 20.05.2023 10:46

Wygląd trawników wczesną wiosną, zarówno tych miejskich, jak i przydomowych, jest daleki od ideału. Wymaga wieloetapowej pielęgnacji, zwieńczonej dosiewaniem trawnika. Podpowiadamy, jak zadbać o wygląd murawy.

Zima to wymagający czas dla przyrody. Po miesiącach pluchy, przymrozków, opadów śniegu i deszczu trawnik traci na wyglądzie. Zdarza się też, że miejscami w ogóle nie chce rosnąć. Konieczna jest więc rewitalizacja trawnika, zakładająca m.in. grabienie, wertykulacja, nawożenie, a na końcu dosiewanie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo przeprowadzić ostatni z zabiegów.

Jak zadbać o trawnik?

Pierwszym zabiegiem, jaki powinno się wykonać na trawniku, jest grabienie. Tuż po nim warto wykonać wertykulację, która polega na przecinaniu darni. Dzięki wertykulacji trawa ma lepszy dostęp do wody, światła i powietrza, co bezpośrednio wpływa na kondycję zieleni. Następnie powinno przeprowadzić się piaskowanie i nawożenie, które polepszają warunki glebowe. Na samym końcu uzupełnia się ubytki w trawie poprzez dosiewanie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Przed samym dosiewaniem warto usunąć z ziemi wszystkie chwasty i nierówności. Z pewnością przyda się też ponowne grabienie trawnika. Później pozostaje już rozsypanie mieszanki do trawników. Jej ilość na m kw. nie powinna przekraczać 30 g.

Po dosypaniu mieszanki można zabrać się za dosiewanie. Garść nasion rozsyp w miejscach, na których widać ubytki. Następnie przysyp je glebą i rozprowadź równomiernie przy pomocy grabi. Na końcu podlej trawnik, a po dwóch tygodniach zastosuj nawóz. Po miesiącu trawa będzie rosła znacznie gęściej, a sama murawa będzie miękka i intensywnie zielona.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta