Wylej teraz na trawnik. Murawa będzie jak nowa
Mrozy, przymrozki, śnieg, deszcz, deptanie. Trawniki nie mają łatwo. Nic więc dziwnego, że po zimie potrzebują regeneracji. Poznaj sprawdzone sposoby, które sprawią, że trawnik znów będzie gęsty. Jednym z nich jest rozcieńczony nawóz.
31.03.2023 | aktual.: 31.03.2023 11:18
Po czym poznać, że trawnik potrzebuje regeneracji? Pojawiają się na nim liczne ubytki, a trawa będzie miała niezdrowy, żółto-brązowy odcień. Jeśli chcesz cieszyć się gęstym, intensywnie zielonym trawnikiem, skorzystaj z poniższych porad. Efekty pojawią się szybciej, niż ci się wydaje.
Czytaj także: Wysyp hojnie na trawnik. Łyse placki znikną w oczach
Odżywianie trawnika. Skuteczne sposoby
Regenerację trawnika po zimie trzeba przeprowadzić od podstaw. Pierwszą czynnością, jaką powinno się wykonać, jest dokładne wygrabienie trawnika. Grabie usuną martwe części trawy, które blokują prawidłowe wchłanianie się wody i cennych składników odżywczych w glebie. Po grabieniu warto zabrać się za wertykulację, zwaną także skaryfikacją. Jest to zabieg polegający na nacięciu korzeni trawy.
Do jego wykonania niezbędny jest wertykulator — można dostać go w każdym sklepie ogrodniczym. Dzięki wertykulacji usuniesz resztki mchu i chwastów, użyźnisz glebę i sprawisz, że ziemia będzie miała lepszy dostęp do promieni słonecznych. Już sama wertykulacja znacząco wpłynie na zagęszczenie się trawy. Można ją przeprowadzić na trawie, która rośnie w glebie przez co najmniej dwa sezony.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Następnym etapem regeneracji trawnika jest uzupełnienie ubytków w trawie. To czas na tzw. dosiewanie. Przed dosiewaniem, niezbędne jest spulchnienie ziemi. Po spulchnieniu rozsiej nasiona w miejscach, w których to powstały ubytki, a następnie, przykryj nasiona cienką warstwą gleby przy pomocy grabi. Po dosiewaniu można zabrać się za koszenie trawnika. Należy skosić go możliwie jak najwięcej. Nowa trawa wyrośnie w krótkim czasie i wówczas nierówności nie będą już widoczne.
Na końcu, kiedy temperatura będzie utrzymywać się na stałym poziomie, tj. 15 stopni Celsjusza, podlej trawnik nawozem. Trzymaj się zaleceń producenta. Regeneracja trawnika jest czasochłonna, ale jest tego warta. Jeśli nie pominiesz żadnego kroku, w krótkim czasie będziesz cieszyć się gęstym, miękkim i żywozielonym trawnikiem.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl