Rozsyp na trawniku. Kleszcze wyniosą się z ogrodu

Kleszcze pojawiają się wszędzie tam, gdzie panuje wilgoć
Kleszcze pojawiają się wszędzie tam, gdzie panuje wilgoć
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | A.malyck@yandex.ru MalykAlexa

19.04.2024 08:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kleszcze są źródłem niebezpiecznych chorób, które zagrażają zarówno ludziom, jak i zwierzętom. W sezonie wiosennym i letnim ryzyko wzrasta, szczególnie wśród osób zajmujących się ogrodnictwem. Jak zniechęcić pajęczaki do żerowania na naszym terenie?

Po okresie zimowym kleszcze stają się aktywne, gdy tylko temperatura przekroczy 7 stopni Celsjusza. Budzą się i zaczynają poszukiwanie pożywienia, atakując zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Ugryzienie przez kleszcza często umyka naszej uwadze. Są one szczególnie częstymi gośćmi w ogrodach, gdzie panują dla nich idealne warunki.

Rozsyp w ogrodzie. Kleszcze boją się tego zapachu

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na boreliozę, babeszjozę czy kleszczowe zapalenie mózgu, konieczne jest stosowanie środków ochronnych. Podczas przebywania w ogrodzie należy zabezpieczyć ciało, nosząc ubrania z długimi rękawami i spodnie oraz chronić głowę. Problem pojawia się podczas upałów, gdy odsłaniamy więcej ciała. Wówczas należy sięgnąć po środki odstraszające kleszcze i wykorzystać trik, który efektywnie zniechęci je do bytowania w ogrodzie.

Dalsza część artykułu poniżej materiału wideo

Kleszcze lubią specyficznych zapachów. Aby ograniczyć możliwość ugryzienia podczas pobytu w ogrodzie, warto posadzić lawendę, miętę i bazylię. Odstraszają one pajęczaki swoim aromatem, co skutkuje ich ucieczką z danego terenu.

Równie skuteczne będzie rozsypanie w ogrodzie ziemi okrzemkowej, inaczej zwanej diatomitem. Jest to naturalny minerał, który nie wpływa negatywnie na rośliny ani glebę, jednakże jest odpychający dla kleszczy.

Podczas aplikacji ziemi okrzemkowej zaleca się używanie maski na twarz, aby uniknąć wdychania pyłu. Czynność tę najlepiej wykonać w ciepły, spokojny dzień bez opadów. Procedurę powtarza się co kilka tygodni, w szczególności po każdym deszczu.

© Materiały WP

Odwiedź grupę FB - #Samodbałość. Tutaj będziemy dzielić się informacjami o nowych wywiadach i historiach. Przyłączcie się do nas i poinformujcie o tym znajomych. Czekamy na Was!

Jeśli masz ciekawostkę, zdjęcie lub film, wyślij do nas przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także