Rozsyp to pod niektórymi roślinami w ogrodzie. Latem zobaczysz efekty
Marzec to miesiąc, w którym wiele osób powoli rozpoczyna prace w ogrodzie. Warto w tym momencie wykorzystać jedną rzecz, która zwykle ląduje w koszu, a może okazać się cennym nawozem dla roślin ogrodowych.
12.03.2023 | aktual.: 13.03.2023 13:06
Choć za oknem jeszcze ciągle zmienna pogoda, wiele osób powoli rozpoczyna przygotowania do kolejnego sezonu ogrodowego. To dobry moment, aby uprzątnąć zalegające po zimie gałęzie, czy usunąć suche lub zepsute części z uśpionych jeszcze roślin.
Początek sezonu to także dobry czas, aby pomyśleć o nawozach. Warto w tym celu wykorzystać coś, czego po zimie w wielu domach jest pod dostatkiem, szczególnie jeśli posiada się kominek lub piec opalany drewnem. Chodzi oczywiście o popiół, który zwykle traktowany jest jako odpad, a może doskonale sprawdzić się w ogrodzie.
Zobacz także: Nigdy nie sadź przy domu. To może się źle skończyć
Obsyp rośliny popiołem. Latem sobie za to podziękujesz
Nie każdy wie, że popiół, który powstaje w procesie spalania drewna, jest doskonałym nawozem, szczególnie jeśli gleba w ogródku jest kwaśna. Zmodyfikuje bowiem jej odczyn na bardziej sprzyjający roślinom. W składzie popiołu można znaleźć m.in. niezbędny dla roślin potas, fosfor, wapń oraz inne mikroelementy, które korzystnie wpływają na kwitnienie i owocowanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Popiół doskonale sprawdzi się jako nawóz dla roślin warzywnych, szczególnie takich, które potrzebują większej ilości potasu, jak kalafiory, ogórki, kapusta czy pomidory. Można go wykorzystać, jeśli w ogrodzie uprawia się też szczypiorek, czosnek, cebulę, a także marchew, rzodkiewkę czy rzepę. Można obsypać nim też rabaty kwiatowe, na których planuje się posadzić rośliny jednoroczne.
Na to musisz uważać
Popiołem z kolei nie powinno się obsypywać roślin, które lepiej rosną, gdy odczyn gleby jest kwaśny. Chodzi przede wszystkim o krzewy i drzewa iglaste, a także m.in. azalie czy różaneczniki. Popiół nie sprawdzi się także jako nawóz w przypadku żurawiny czy borówki amerykańskiej.
Co ważne, do nawożenia można wykorzystać jedynie popiół, który powstał po spaleniu naturalnego drewna. Nie wolno obsypywać roślin takim, który powstał po spaleniu lakierowanego lub malowanego farbą drewna, tektury czy śmieci, ponieważ wtedy może zawierać szkodliwe dla upraw chemikalia, a cały zabieg przyniesie zupełnie odwrotny skutek.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl