Trwa ładowanie...

Rudolf był kobietą. Naukowcy rozwiązali świąteczną zagadkę

Rzadko która wiadomość wzbudza tyle pozytywnych emocji, co najnowsze ustalenia naukowców – Rudolf, czyli sympatyczny renifer, ciągnący zaprzęg Świętego Mikołaja, jest płci żeńskiej! Wystarczy spojrzeć na ich urocze pyszczki i wszystko staje się jasne.
Share
Sympatyczne renifery z zaprzęgu Świętego Mikołaja to część naszej gwiazdkowej tradycji.
Sympatyczne renifery z zaprzęgu Świętego Mikołaja to część naszej gwiazdkowej tradycji. Źródło: 123RF
dlwyslo

Zaczęło się od emocjonalnego wpisu na Twitterze użytkowniczki Cat Reynolds, która zauważyła, że cechy fizyczne świątecznych reniferów wskazują na to, że są to samiczki. – Samce reniferów gubią poroże na zimę, a samiczki nie. Dlatego sanie Świętego Mikołaja są ciągnięte przez silne, niezrównane kobiety! Do boju, dziewczyny! – rozgorączkowała się internautka.

Jak się okazuje, obserwacja Cat Reynolds nie była daleka od tego, co na temat fizjologii reniferów mówi nauka. Jak zauważył na łamach "Love Science" zoolog badający renifery Perry Barboza z Uniwersytetu na Alasce, samce tych zwierząt faktycznie gubią poroże pod koniec sezonu godowego, czyli na początku grudnia. Samiczki z kolei zachowują swoje cienkie poroża przez całą zimę. Dlatego jeśli widzimy pod koniec grudnia renifery z porożem, są to najprawdopodobniej samiczki.

dlwyslo

Możliwe więc, że renifery przedstawiane w zaprzęgu Świętego Mikołaja, czyli Kometek, Amorek, Tancerz, Pyszałek, Błyskawiczny, Fircyk, Złośnik, Profesorek oraz Rudolf, to rzeczywiście przedstawicielki płci żeńskiej. Skąd renifery wzięły się w naszej tradycji świątecznej? Wszystko za sprawą XIX-wiecznego wiersza autorstwa Clementa C. Moora, a bardziej współcześnie – bajki "Rudolf – czerwononosy renifer" z 1998 roku.

Zobacz też: Choinka inna niż wszystkie

dlwyslo

Podziel się opinią

Share
dlwyslo
dlwyslo