Blisko ludziRyzyko raka prostaty niższe u mężczyzn, którzy mieli wiele partnerek

Ryzyko raka prostaty niższe u mężczyzn, którzy mieli wiele partnerek

Ryzyko raka prostaty niższe u mężczyzn, którzy mieli wiele partnerek
Źródło zdjęć: © 123RF
29.10.2014 08:42, aktualizacja: 29.10.2014 17:19

Panowie, którzy w ciągu życia uprawiali seks z ponad 20 partnerkami są mniej narażeni na raka prostaty, w porównaniu z monogamicznymi mężczyznami – wynika z badań, które publikuje pismo „Cancer Epidemiology”.

Panowie, którzy w ciągu życia uprawiali seks z ponad 20 partnerkami są mniej narażeni na raka prostaty, w porównaniu z monogamicznymi mężczyznami – wynika z badań, które publikuje pismo „Cancer Epidemiology”.

Natomiast panowie, którzy współżyli w ciągu życia z ponad 20 mężczyznami mają dwukrotnie wyższe ryzyko raka gruczołu krokowego niż panowie, którzy nigdy nie mieli męskiego partnera.

Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Montreal oraz Institut Armand-Frappier (INRS) w Montrealu, którzy analizowali związek między aktywnością seksualną a ryzykiem raka prostaty (inaczej raka stercza).

Dane pochodziły z badania o akronimie PROtEuS (Prostate Cancer & Environment Study), które objęło 3 208 panów. Mniej więcej u połowy z nich (1 590) zdiagnozowano raka prostaty. Od wszystkich zebrano informacje m.in. na temat życia intymnego, przebytych infekcji przenoszonych drogą płciową, a także stylu życia.

W analizie uwzględniono wiek badanych, pochodzenie, występowanie raka prostaty w rodzinie oraz to, czy brali udział w badaniach przesiewowych w kierunku tego nowotworu.

Okazało się, że panowie z rakiem stercza dwukrotnie częściej niż mężczyźni z grupy kontrolnej mieli krewnego, który cierpiał na ten nowotwór.

Liczba partnerek seksualnych również miała związek z prawdopodobieństwem zachorowania na raka prostaty.

Panowie, którzy przyznali, że w ciągu życia współżyli z ponad 20 kobietami mieli o 28 proc. niższe ryzyko tego nowotworu i o 19 proc. niższe ryzyko jego agresywnej postaci.

Natomiast badani, którzy w ciągu życia mieli ponad 20 partnerów męskich byli dwukrotnie bardziej narażeni na raka prostaty, w porównaniu z mężczyznami, którzy nigdy nie mieli partnera tej samej płci. Współżycie tylko z jednym mężczyzną nie zwiększało ryzyka tego nowotworu.

Nie odnotowano związku między liczbą infekcji przenoszonych drogą płciową a ryzykiem raka stercza, choć jak zaznaczają naukowcy niewielki odsetek badanych wskazał, iż przebył tego typu zakażenia. Naukowcy nie stwierdzili też, by wiek, w którym badani odbyli pierwszy stosunek płciowy odgrywał tu jakąś rolę.

Autorzy pracy podkreślają, że na podstawie uzyskanych wyników nie można wytłumaczyć podłoża zaobserwowanego związku, a jedynie formułować hipotezy. - Możliwe, że mężczyźni mający więcej partnerek seksualnych częściej mają wytrysk. A jak wskazują wcześniejsze badania może chronić przed rakiem prostaty – komentuje współautorka badań Marie-Elise Parent. Dzięki częstszym wytryskom może maleć np. stężenie rakotwórczych substancji w płynie produkowanym przez gruczoł krokowy.

- Z kolei większe ryzyko raka stercza u panów, którzy mieli w ciągu życia wielu męskich partnerów można tłumaczyć m.in. tym, że podczas stosunków analnych istnieje większe ryzyko urazów prostaty - spekuluje Parent.

(PAP) jjj/ agt/

Źródło artykułu:PAP