Zauważono go w polskim lesie. Leśnicy pokazali nagranie
27.06.2024 16:57, aktual.: 27.06.2024 17:22
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Leśnicy z Nadleśnictwa Garwolin opublikowali w mediach społecznościowych nagranie, na którym uchwycili bardzo rzadki gatunek węża. Czy powinniśmy się go obawiać? Lepiej wiedzieć, jak wygląda, zanim spotkamy go w lesie.
W polskich lasach możemy spotkać cztery gatunki węży. Wśród nich, na szczęście tylko jeden jest jadowity, a co z tym idzie - niebezpieczny dla człowieka. Jest nim żmija zygzakowata, która mimo to, najczęściej nie dąży do konfrontacji z człowiekiem. Robi to tylko w momencie, kiedy poczuje się zagrożona i jest "zmuszona" do własnej obrony.
"Wąż bardzo rzadko spotykany"
Leśnicy z Nadleśnictwa Garwolin opublikowali w mediach społecznościowych nagranie, na którym pokazali gniewosza plamistego. Jak podkreślili, to bardzo rzadki gatunek węża. Choć wyglądem może przypominać żmiję zygzakowatą, nie jest on jadowity czy szkodliwy.
"Dziś prezentujemy gniewosza plamistego. Jest to wąż bardzo rzadko spotykany. Po pierwsze dlatego, że jest w naszym kraju jednym z najrzadszych gatunków gadów. Po drugie - prowadzi wyjątkowo skryty tryb życia" - czytamy w poście, opublikowanym na Facebooku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak możemy odróżnić go od jadowitej żmii zygzakowatej?
"Brak jest u niego na grzbiecie charakterystycznego dla żmij zygzaka. Za to występują na nim dwa lub cztery rzędy plam, które u poruszającego się węża mogą tworzyć wrażenie zygzaka. Od żmij różni się również okrągłą źrenicą oka" - napisali leśnicy.
Najczęściej można go spotkać w woj. świętokrzyskim, małopolskim i podkarpackim.
Zobacz także
Egzotyczny wąż w Polsce
Pomimo wyłącznie czterech gatunków węży, które żyją w polskich lasach, na warszawskim Śródmieściu wylegiwał się niedawno wąż zbożowy. Egzotyczny gad, który jest popularnym gatunkiem hodowlanym, najprawdopodobniej uciekł od właściciela.
"Na schodach budynku w centrum Warszawy wylegiwał się ponad metrowy wąż. Mimo że był leniwy, budził niepokój lokatorów rozmiarem oraz krwisto-czerwoną barwą" - opisała sytuację Warszawska Straż Miejska na portalu społecznościowym X.
Środowiskiem naturalnym tego gatunku węża jest południowo-wschodni obszar USA.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.