Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości. Powodem są biustonosze w więzieniach
Choć biustonosz wydaje się być jednym z podstawowych elementów ubioru, Służba Więzienna ma na ten temat inne zdanie. W związku z tym Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o zmianę w rozporządzeniu, które dotyczy warunków w więzieniu.
28.01.2019 | aktual.: 28.01.2019 16:07
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
"Podczas wizytacji jednego z aresztów eksperci Biura RPO zwrócili uwagę na sytuację przebywającej tam kobiety" - informuje na oficjalnej stronie RPO. "Z uwagi na to, że nie miała własnej odzieży, odpowiedniej do pory roku, otrzymała ją z magazynu aresztu. Wśród rzeczy, które dostała, nie było jednak biustonosza. Nie jest on bowiem ujęty w wykazie bielizny, jaką według rozporządzenia może od administracji więziennej otrzymać skazana lub aresztowana. Zgodnie z załącznikiem do ministerialnego rozporządzenia, do kategorii wydawanej bielizny należą: koszula nocna, majtki damskie oraz skarpety".
Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że biustonosz jest składową częścią ubioru kobiety. W związku z tym powinien zaliczać się do rzeczy, które osadzona dostaje w zakładzie karnym.
"W niektórych przypadkach nienoszenie biustonosza może rodzić negatywne konsekwencje zdrowotne" - napisała do ministra Zbigniewa Ziobry zastępczyni Rzecznika Hanna Machińska. Powołała się na opinie lekarzy, że odpowiednie podtrzymanie piersi odciąża kręgosłup, zapobiega bólom związanym z jego przeciążeniem oraz wadom postawy. Kobieta również zwróciła się do ministra Zbigniewa Ziobry o znowelizowanie rozporządzenia poprzez dodanie biustonosza do rodzaju bielizny, jaką Służba Więzienna wydaje osadzonej, która nie posiada własnej.
Ponadto, RPO wspomina także o innych czynnikach, takich jak względy psychologiczne, estetyczne i praktyczne. Ponadto, uważa się że noszenie stanika jest w społeczeństwie nieodłącznym elementem ubioru, co jest niewątpliwie istotnym aspektem kulturowym. W związku z powyższymi argumentami Adam Bodnar zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości o uzupełnienie rozporządzenia z 19 grudnia 2016 r. w sprawie warunków bytowych osób osadzonych w zakładach karnych i aresztach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl