Sieją postrach w całej Polsce. Tysiące interwencji
Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że w lipcu tego roku otrzymała rekordową ilość zgłoszeń dotyczących usuwania gniazd owadów. Nie wszystkie interwencje były uzasadnione, stąd apel służb.
01.08.2024 | aktual.: 01.08.2024 10:59
Lato to czas największej aktywności owadów. Można spotkać je wszędzie. Tworzą liczne roje i gniazda. Zakładają je w różnych miejscach. Gniazdo os, pszczół czy szerszeni stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Nigdy nie wiadomo, czy owady nagle nie zaatakują. W tym roku straż pożarna otrzymała rekordową liczbę zgłoszeń dotyczących usuwania gniazd. W samym lipcu było ich aż 16 971.
Strażacy odebrali rekordową ilość zgłoszeń. Chodzi o gniazda owadów
Osy, pszczoły i szerszenie należą do owadów błonkoskrzydłych. Okres ich największej aktywności przypada latem. To właśnie wtedy budują gniazda i roje. Można spotkać je zarówno podczas spaceru w lesie czy parku, jak i na osiedlu. Zwykle wybierają ciche i zadaszone miejsca, takie jak poddasze, komórki, drewniane szopy, a nawet skrzynki na listy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Widok gniazda przerazi niejedną osobę. W końcu rozjuszone owady mogą zaatakować. Państwowa Straż Pożarna poinformowała, że w lipcu tego roku otrzymała rekordową ilość zgłoszeń dotyczącą usuwania gniazd owadów.
"Strażacy odebrali aż 16 971 zgłoszeń dotyczących usuwania gniazd lub rojów owadów. To o ponad 8 300 więcej zgłoszeń niż w analogicznym okresie 2023 roku, kiedy odnotowano 8594 takie interwencje" - informuje PSP na łamach gov.pl.
W opublikowanym komunikacie zwrócili się z prośbą o to, aby zachować rozsądek przy zgłaszaniu takich przypadków. Poinformowali, że obowiązek usunięcia gniazd os, pszczół czy szerszeni w blokach mieszkalnych należy do zarządcy budynku.
Straż pożarna ma obowiązek zainterweniować w przypadkach, kiedy gniazdo znajduje się w budynku użytku publicznego czy przy placówce oświatowej.
Jak usunąć gniazdo owadów?
W sieci znajdziemy się mnóstwo porad dotyczących samodzielnego usuwania gniazda owadów. Większość z nich zaleca używanie dymu bądź odkurzacza. Każda z tych metod działa jedynie przez chwilę, a przy tym jest niebezpieczna. Owady w każdej chwili mogą zaatakować, a liczne ukąszenia mogą skończyć się wstrząsem anafilaktycznym. Ten stan wymaga hospitalizacji.
Jak pozbyć się szkodników? Najbezpieczniejszym i zarazem najskuteczniejszym sposobem jest zatrudnienie specjalisty od dezynsekcji. W sezonie letnim warto też stosować spraye owadobójcze oraz specjalne pułapki, które uniemożliwią ponowne założenie gniazda.
Źródło: Państwowa Straż Pożarna
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.