Nie sadź blisko domu. Szerszenie i pszczoły zlecą się z daleka

Owady mają słabość do niektórych roślin
Owady mają słabość do niektórych roślin
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

15.05.2024 12:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pszczoły to bardzo pożyteczne stworzenia, jednak ich bzyczenie utrudnia pracę czy wypoczynek w ogrodzie. Jeśli chcesz je odstraszyć, pozbądź się niektórych roślin z pobliża domu i miejsc wypoczynku. Przyciągają owady niczym magnes.

Albert Einstein powiedział kiedyś, że "kiedy wyginie pszczoła, rodzajowi ludzkiemu pozostaną już tylko 4 lata". Owady stanowią niezwykle ważną część ekosystemu. Zapylają aż 90 proc. roślin uprawnych. Bez nich nie bylibyśmy w stanie przetrwać.

Pszczoły chętnie odwiedzają ogródki i balkony. Szukają w nich pożywienia. Choć nie są agresywne, kiedy poczują się zagrożone, mogą użądlić. Jeśli chcesz tego uniknąć, pozbądź się kilku gatunków roślin z ogrodu. To właśnie one przyciągają szerszenie i pszczoły.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jakie rośliny przyciągają pszczoły?

Pszczoły to bardzo pracowite owady. Są w ciągłym ruchu. Śpią od kilku do kilkunastu minut na dobę. Potrzebują dużej ilości pożywienia, aby móc dalej pracować. Żywią się nektarem i pyłkiem kwiatów. W trakcie posiłku zapylają roślinę, co umożliwia jej owocowanie.

Okres aktywności pszczół zaczyna się wczesną wiosną, a kończy jesienią. W tym czasie odwiedzają tysiące ogrodów i balkonów. Błogi wypoczynek w ogrodzie może zostać zakłócony przez bzyczące owady. Nie są z natury agresywne, jednak nerwowe wymachiwanie rękoma może sprowokować je do ataku. Użądlenie przez pszczołę wiąże się z dużym bólem, a w skrajnym przypadku może wywołać wstrząs anafilaktyczny.

Jeśli chcesz uniknąć bliskiego spotkania z pożytecznym owadem, pozbądź się z terenów tuż przy domu szałwii lekarskiej, melisy, lubczyku ogrodowego, gorczycy białej, mniszka lekarskiego, macierzanki zwyczajnej, nawłoci, lawendy i dziurawca zwyczajnego. To rośliny, które przyciągają je jak magnes. Niech rosną w dalszej odległości, aby pszczoły miały co jeść.

Boisz się szerszeni? Pozbądź się tego z ogrodu

Szerszeń to ogromny owad, który budzi respekt wśród wielu osób. Osiąga od 17 do 25 mm. Żywi się owadami, osami, a także pożytecznymi pszczołami. Pojawia się w ogrodzie już wczesną wiosną. Kiedy poczuje się zagrożony, może zaatakować.

Tak jak pszczoły, szuka tam pożywienia i przyciąga je zapach niektórych roślin. Należy do nich lilak, jabłońgrusza. Jeśli chcesz odstraszyć je z ogrodu, zasadź wokół nich czosnek i piołun. Szerszenie nie znoszą zapachu tych roślin i gdy tylko go poczują, od razu uciekają.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także