Są równie groźne, co kleszcze. Atakują już teraz

Budzą się do życia wiosną i wyglądają jak ziarenko maku. Łatwo je przez to pomylić z pieprzykiem, choć skutki mogą być naprawdę groźne. Mowa oczywiście o nimfach kleszcza, których ukąszenie może być tak samo niebezpieczne, jak w przypadku dorosłego osobnika.

Nimfę kleszcza łatwo pomylić z pieprzykiem
Nimfę kleszcza łatwo pomylić z pieprzykiem
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Lazar

13.04.2023 | aktual.: 12.03.2024 16:02

Wiosna to czas budzenia się do życia wielu gatunków zwierząt, w tym także pajęczaków. Te, nie dość, że nie są przez nas lubiane, często są też po prostu groźne, jak w przypadku kleszczy oraz ich mniejszych wersji - nimf. Przypominające ziarenka maku, niestety są bardzo trudne do wypatrzenia. Niestety nimfy są równie groźne, co dorosłe osobniki. Także przenoszą choroby.

Uważaj na nimfy kleszcza

Nimfy kleszcza to niedorosłe osobniki kleszcza, które mają około półtora milimetra. W związku z tym wyjątkowo trudno je zauważyć na ciele - tym bardziej, że można je łatwo pomylić chociażby z pieprzykiem. Nimfy są jednak bardzo groźne i, tak jak dorosłe osobniki, są źródłem tych samych chorób, m.in. boreliozy i zapalenia opon mózgowych.

- Nimfy kleszcza znacznie trudniej zauważyć, zwłaszcza w początkowej fazie żerowania. Ciężej też usunąć niż dorosłego kleszcza. To małe czarno-brązowe punkciki, które na pierwsze rzut oka można pomylić z małym pieprzykiem. Nimfy stają się większe i bardziej widoczne dopiero po wypiciu krwi żywiciela - wyjaśniła w rozmowie z WP.pl ABC Zdrowie dr n. o zdr. Angelina Wójcik-Fatla z Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Te miejsca lubią najbardziej

Warto wiedzieć, że nimfy kleszcza polują w ten sam sposób, co dorosłe osobniki. Najczęściej spotkamy je podczas spacerów po łąkach i w lasach, gdzie kryją się w źdźbłach traw. Jeżeli wybieracie się na spacer (lub przebywacie wśród zieleni, na świeżym powietrzu) zawsze powinniście później bardzo dokładnie obejrzeć całe ciało.

Nimfy, tak jak dorosłe kleszcze, chwytają za "fałd" skóry, który rozcinają, a następnie wbijają w niego fragment swojego ciała. Jeżeli was dopadną, najprędzej zauważycie to poprzez nowe "znamiona", czyli brązowe lub czarne kropki oraz zaczerwienie na skórze.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)