Salon w stylu rustykalnym – galeria wnętrz

Salon w stylu rustykalnym – galeria wnętrz

Salon w stylu rustykalnym – galeria wnętrz
Źródło zdjęć: © iStock.com
09.10.2018 13:58

Wystrój salonu w stylu rustykalnym nawiązuje do wyglądu skromnych wiejskich chat. Pojawiają się w nim proste i solidne meble, ściany z kamienia, tradycyjne oświetlenie w formie lampionów i świec, a także elementy dekoracyjne wykonane z giętego żelaza lub rzeźbionego drewna. Inspirujące? Zdjęcia rustykalnych wnętrz mówią same za siebie.

Salon w stylu rustykalnym – inspiracje klasyczne i nowoczesne

Styl rustykalny w salonie można wprowadzić dzięki zwróceniu się ku naturze, która oferuje całe bogactwo wzorów, kształtów i faktur gotowych do wykorzystania w aranżacji wnętrz. Pierwsze skrzypce w wystroju rustykalnym gra drewno – im więcej słojów i spękań występuje na jego powierzchni, tym większy ma potencjał. Drewniane regały, podłogi, ściany i stropy to nie wszystko, bo pokryte korą pnie mogą posłużyć jako podstawy do lampek nocnych i lamp podłogowych czy oryginalne stoliki kawowe, a po wydrążeniu – jako doniczki na kwiaty.

Obraz
© iStock.com

Do salonu w stylu rustykalnym idealnie pasują również wszelkie dekoracje z kamienia, który może pokrywać ściany lub tworzyć rozmaite kompozycje i mozaiki do ozdobienia stołu, komody czy regału. Zarówno kamień, jak i drewno są nieodłącznymi elementami tzw. lasu w szkle, czyli mikrosystemu składającego się z roślin zielonych oraz innych składników leśnego krajobrazu – ściśle związanego z rustykalnym wystrojem.

Obraz
© iStock.com

Urządzając salon w stylu rustykalny, można inspirować się wnętrzami rodem ze skansenu, starając się jak najwierniej odwzorować klimat wiejskiej chaty, ze wszystkimi detalami, które nawiązują do codziennych zajęć w domu i na roli, tj. glinianymi naczyniami, plecionkami ze słomy, tradycyjnymi kierzankami do masła, beczkami dębowymi i bańkami na mleko. Można również w swojej aranżacji połączyć elementy stylu rustykalnego z nowoczesnymi dekoracjami oraz minimalistycznymi meblami z płyty pokrytej dekoracyjną sklejką.

Rustykalny salon z jadalnią – pomysły na wielofunkcyjne wnętrze

W rustykalnym salonie z jadalnią panuje zwykle przytulny półmrok rozjaśniany przez romantyczne elementy oświetlenia: lampiony, świeczki i rzeźbione w drewnie żyrandole o kształcie poroża. Regały, szafki i stoliki kawowe mają bardzo proste formy. Wzrok przyciąga natomiast ściana z kamienia, która znajduje się w centrum salonu. Na ścianie takiej może zawisnąć telewizor lub duży obraz z ludowymi motywami. Stanowi ona również idealne tło dla komody czy stylowego kredensu.

Obraz
© iStock.com

Rustykalny salon z jadalnią pełni co najmniej dwie funkcje, dlatego wymaga podziału na dwie odrębne strefy: jadalnianą i wypoczynkową. Ma to wymiar czysto praktyczny – sprawia, że gwarne spotkanie rodzinne przy stole nie jest żadną przeszkodą w wylegiwaniu się na sofie i oglądaniu ulubionego filmu przez osoby niezainteresowane rozmową. Jadalnia powinna być usytuowania jak najbliżej kuchni, by podawanie posiłków nie wiązało się z koniecznością przemierzenia całego salonu.

Obraz
© iStock.com

Rustykalny salon z kominkiem – rozwiązania do strefy wypoczynkowej

Salon w stylu rustykalnym to wnętrze wprost stworzone do zamontowania kominka, który jako centrum strefy wypoczynkowej podsyca ciepło domowego ogniska jeszcze bardziej niż elementy oświetlenia sztucznego. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają zlokalizowanie obudowy w zasadzie w dowolnym miejscu. Można ją umieścić w ścianie, na wysokości, która będzie zsynchronizowana z układem mebli, a jednocześnie umożliwi swobodny dostęp do drzwiczek. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by w wybrać kominek wolno stojący, wpisujący się w aranżację rustykalnego salonu jeszcze lepiej niż kompaktowe modele do zabudowy. Może on stanąć nie tylko w domu jednorodzinnym, ale również w mieszkaniu, które spełnia warunki określone w "Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie".

Obraz
© iStock.com

Kominek ma ogromny potencjał aranżacyjny. W klasycznych salonach dalej wykonuje się obudowy z dekoracyjnym gzymsem, na którym można ustawiać bibeloty. Wystrój rustykalny nie oznacza jednak, że trzeba decydować się na takie rozwiązanie. Minimalistyczne żeliwne piece kominkowe bardzo dobrze wyglądają na tle kamiennych i pokrytych cegłą ścian.

Obraz
© iStock.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także