Salon w stylu tradycyjnym – prostota, elegancja i wygoda

Salon w stylu tradycyjnym to wnętrze dla miłośników sprawdzonych rozwiązań. Muszą się w nim znaleźć solidne meble i stonowane dodatki. Uniwersalny wystrój pozwala na połączenie funkcji pokoju gościnnego, jadalni i strefy wypoczynkowej.

Salon w stylu tradycyjnym – prostota, elegancja i wygoda
Źródło zdjęć: © Instagram.com | @ladylouloveshome,@elledecor

31.05.2019 | aktual.: 03.06.2019 15:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Styl tradycyjny, czyli jaki?

Styl tradycyjny w wystroju wnętrz może być rozumiany na kilka różnych sposobów. Niektórym kojarzy się z modą dworkową, pamiętającą jeszcze XIX wiek. Inni rozumieją go jako nawiązanie do trendów z niedawno minionej epoki, w której aranżacje wnętrz podporządkowane były aspektom czysto użytkowym. Salon w stylu tradycyjnym przybiera rozmaite oblicza, zawsze jednak charakteryzuje się przytulnością. To zaleta, której nierzadko brakuje nowoczesnym wnętrzom.

Jak urządzić salon w stylu tradycyjnym?

Do salonu w stylu tradycyjnym idealnie pasuje drewno pojawiające się pod wieloma postaciami. Skrzypiąca podłoga, rzeźbiony regał czy efektowna boazeria – to elementy wystroju świadczące o przywiązaniu do tradycji. Im więcej słojów i zapachu żywicy, tym lepiej. Nierzadko w roli głównej występują również kamień i skóra, która uchodzi za cenny i wytrzymały rodzaj obicia mebli wypoczynkowych.

Obraz
© Instagram.com | @traditionalhome

Podstawowym zadaniem stylu tradycyjnego we wnętrzarstwie jest zapewnienie wygody domownikom. Pozwalają na to miękkie dywany i tekstylia. Na fotelach i sofach pojawia się całe mnóstwo poduszek w ozdobnych poszewkach, krzesła zaś wyposażone są w elastyczne siedziska.

Salon w stylu tradycyjnym ma wszystko, czego potrzeba, by czuć się komfortowo i wypocząć po ciężkim dniu. Jego kolorystyka jest stonowana i działa uspokajająco. Brąz i beż korzystnie wpływają na poczucie bezpieczeństwa, a przy tym nie męczą wzroku. Stanowią doskonałe tło dla innych, bardziej intensywnych barw, które nadają salonowi w stylu tradycyjnym odrobiny dynamizmu.

Obraz
@elledecor

Aby gustownie urządzić tradycyjny salon, warto się skupić na naturalnych materiałach wykończeniowych, które mogą posłużyć nam przez długie lata. Priorytetem powinno być sięganie po solidne rozwiązania, bo tylko takie można określić mianem uniwersalnych. W kwestii dekoracji najlepiej skupić się szlachetnych dodatkach, wykonanych z kryształu, porcelany, marmuru oraz złota. Można pozwolić sobie na wprowadzenie do wystroju tradycyjnego salonu wielu dzieł sztuki, w tym obrazów i rzeźb, które prezentują się najbardziej okazale.

Tradycyjny salon to miejsce, w którym czuć ciepło ogniska domowego. Nierzadko jest ono podsycane prawdziwym płomieniem, pochodzącym z kominka. Z kominkiem zaś natychmiast kojarzy się kredens obstawiony karafkami oraz elegancki szezlong, który w ostatnich latach staje się znów dość popularnym meblem.

Obraz
© Instagram.com | @traditionalhome,@theglampad

Do salonu w stylu tradycyjnym pasują też inne dodatki, które tylko na pozór odeszły do lamusa. Są wśród nich konsola na wysokich nóżkach, drewniana skrzynia na koce i pledy, a także podnóżek, który tworzy idealny duet z fotelem o wysokim oparciu. Wystrój salonu o charakterze klasycznym stanowi więc kuszącą alternatywę dla nowoczesnych minimalistycznych aranżacji – szalenie gustownych, ale często niezbyt wygodnych w codziennym użytkowaniu.

Komentarze (3)