FitnessSamotność wiąże się ze śmiercią. I nie chodzi o to, że nikt nie udzieli pomocy

Samotność wiąże się ze śmiercią. I nie chodzi o to, że nikt nie udzieli pomocy

Samotność wiąże się ze śmiercią. I nie chodzi o to, że nikt nie udzieli pomocy
Źródło zdjęć: © 123RF
Katarzyna Chudzik
10.06.2018 11:42

Zespół duńskich naukowców odkrył, że poczucie samotności wiąże się z dwukrotnie większym ryzykiem zgonu z powodu choroby sercowo-naczyniowej u kobiet i mężczyzn.

"Samotność jest dziś bardziej powszechna niż kiedykolwiek wcześniej, coraz więcej ludzi żyje samotnie" - powiedziała główna autorka badania Anne Vinggaard Christensen, doktorantka z Kopenhaskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Danii. "Już wcześniejsze badania wykazały, że samotność i izolacja społeczna są powiązane z chorobą niedokrwienną serca i udarem, ale zależności nie zostały wówczas zbadane u pacjentów z różnymi typami chorób sercowo-naczyniowych" – mówi Vinggaard Christensen. Badanie ujawniło, że osoby, które czuły się samotne, trzy razy częściej zgłaszały objawy lęku i depresji. Cierpiały również na "niższą jakość życia".

Badanie zostało zaprezentowane na EuroHeart 2018, corocznej konferencji pielęgniarskiej Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Obejmowało dane 13463 pacjentów z niedokrwienną chorobą serca, arytmią, niewydolnością serca lub chorobą zastawki serca.

Jakość ich sieci społecznej została oceniona poprzez powiązanie danych z rejestrów krajowych z wynikami ankiety DenHeart, która została przekazana wszystkim pacjentom wypisanym z pięciu centrów serca w Danii w okresie od kwietnia 2013 r. do kwietnia 2014 r. W ankiecie pacjenci zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące ich zdrowia fizycznego i psychicznego, a także o określenie poziomu wsparcia społecznego.

Vinggaard Christensen zaznacza, że życie w pojedynkę nie zawsze prowadzi do samotności, a życie z innymi nie musi koniecznie ochronić przed izolacją społeczną. Dlatego właśnie pytania o samotność nie dotyczyły stricte związku partnerskiego czy małżeństwa, ale ogólnego poczucia samotności w życiu. Badanym zadano dwa pytania: "Czy masz kogoś, z kim możesz porozmawiać, kiedy tego potrzebujesz?" i "Czy czujesz się samotny czasami, nawet jeśli chcesz z kimś wówczas być?".

"Żyjemy w czasach, gdy samotność jest bardziej obecna, a dostawcy usług medycznych powinni wziąć to pod uwagę przy ocenie ryzyka. Nasze badanie pokazuje, że zadawanie dwóch pytań na temat wsparcia społecznego dostarcza wielu informacji na temat prawdopodobieństwa uzyskania złych wyników zdrowotnych" – tłumaczy badaczka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (31)
Zobacz także