Trwa ładowanie...
d18f225

Seks ma wpływ na nasze zdrowie. Największe takie badanie w historii

Wiadomo, że seks wiąże się z przyjemnością i zacieśnianiem więzi z partnerem. Ale prócz tego, uprawianie miłości ma wpływ na inne dziedziny naszego życia, na przykład psychikę i zdrowie. 200 tysięcy osób zgłosiło się do najnowszego badania, któremu naukowcy już wróżą ogromny sukces. Co chcą zbadać?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Projekt SEXUS już intryguje
Projekt SEXUS już intryguje (123RF.COM)
d18f225

Na całym świecie przeprowadzono już mnóstwo badań na temat teksu. O korzyściach, ale i negatywnym wpływie niektórych zachowań. To przygotowywane przez Duńczyków zapowiada się rewolucyjnie. Eksperci wyselekcjonowali 200 tys. par z Danii, by sprawdzić, jaki wpływ na ich zdrowie ma seks. Projekt SEXUS może rzucić światło na nowe aspekty tematu, który dotyczy niemal wszystkich.

- Startujemy z tą ogromną machiną i mamy ogromne nadzieje, ale też wątpliwości. Pytamy publicznie o bardzo intymne szczegóły, o których mało kto chciałby opowiadać innym – opowiada w rozmowie z "Science Nordic" Morten Frisch z Departamentu Epidemiologii i Badań w Statens Serum Institute. – Jesteśmy podekscytowani, bo nigdy wcześniej nie przeprowadzono tak szczegółowego badania – dodaje.
Na początku uczestnicy odpowiadają na pytania dotyczące ogólnych przekonań na temat seksu, potem dzielą się swoimi doświadczeniami. Eksperci pytają także, jak często dana osoba uprawia seks. Ale nie o sam akt chodzi. Jak zaznaczają inicjatorzy projektu, kluczowy wpływ mają też inne elementy: to, czy uczestnik badania pali papierosy, czy pije, to, co przeżył w życiu, czy dobrze czuje się w swoim ciele, a nawet przebyte choroby. Odpowiedzi na tak szczegółowe pytania mają pokazać, jak seks wpływa na nasz organizm i psychikę.

Choć jeszcze za wcześnie, by wyciągać wnioski, naukowcy uważają, że już niedługo będą mogli ostatecznie powiedzieć, czy jesteśmy zdrowsi, jeśli uprawiamy więcej seksu, czy dogadujemy się w związku lepiej dzięki uprawianiu seksu i – co ciekawe – czy zdrowiejemy szybciej, jeśli nasze życie erotyczne jest bogatsze.

- Jeden z naukowców założył jakiś czas temu, że mężczyźni rzadziej chorują na raka prostaty, gdy regularnie szczytują. Ale ile jest w tym prawdy? Nasze badanie będzie mogło odpowiedzieć na to pytanie – dodaje ekspert.
A co z popularnymi mitami? Jak podaje "Science Nordic", dzięki SEXUS dowiemy się także, czy to prawda, że otyli ludzie rzadziej uprawiają seks ze względu na problemy z zaakceptowaniem swojego ciała, czy może decydują inne czynniki związane ze stresem i problemami z sercem.

Seks interesuje naukowców od lat. Trudno się dziwić. Co rusz słyszymy o kolejnych rewelacjach. Pytanie więc, czy nowy projekt ma szansę jeszcze nas czym zaskoczyć? 200 tysięcy uczestników robi wrażenie. Pozostaje tylko czekać na wyniki.

d18f225

Podziel się opinią

Share

d18f225

d18f225