Sen zapewnia nam kreatywność
Niektórzy uważają, że śpiący mózg nie pracuje. Jessica D. Payne z University of Notre Dame, która razem z Elizabeth A. Kensinger z Boston College opublikowała artykuł w Current Directions in Psychological Science przekonuje, że to nieprawda, gdyż mózg w czasie snu pracuje.
15.11.2010 | aktual.: 15.11.2010 20:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Niektórzy uważają, że śpiący mózg nie pracuje. Jessica D. Payne z University of Notre Dame, która razem z Elizabeth A. Kensinger z Boston College opublikowała artykuł w Current Directions in Psychological Science przekonuje, że to nieprawda, gdyż mózg pracuje: nie tylko konsoliduje nasze wspomnienia, ale organizuje je i wybiera najbardziej wydatne informacje, co pomaga ludziom w tworzeniu kreatywnych, nowych pomysłów.
Do tej pory sądzono, że sen pomaga jedynie w skonsolidowaniu wspomnień, zatrzymując je w naszym mózgu, tak byśmy mogli je sobie później przypomnieć. "Sen wzmacnia wspomnienia" - mówi Payne. "Robi też coś więcej - reorganizuje je i przebudowuje."
Payne i Kensinger badały, co dzieje się z mózgiem podczas snu i odkryły, że ludzie skupiają się na najbardziej emocjonalnych częściach swoich wspomnień. Jeśli ktoś widzi scenę z obiektem nacechowanym emocjami, np. rozbity samochód w tle, jest bardziej prawdopodobne, że zapamięta obiekt poruszający uczucia niż np. palmy znajdujące się na pierwszym planie.
Pomiar aktywności mózgu w czasie snu również wykazał, że aktywne są jego regiony związane z emocjami i konsolidacją wspomnień.
- Ludzie, którzy zarywają sen i mówią, że będą spać dopiero po śmierci, wyrzekają się możliwości posiadania dobrych pomysłów. Sen ma ogromne znaczenie dla naszych możliwości poznawczych - podsumowuje Payne, sypiająca 8 godzin na dobę.
POLECAMY: * NIEBEZPIECZNE LEKI NASENNE*