Trwa ładowanie...

Sen zapewnia nam kreatywność

Niektórzy uważają, że śpiący mózg nie pracuje. Jessica D. Payne z University of Notre Dame, która razem z Elizabeth A. Kensinger z Boston College opublikowała artykuł w Current Directions in Psychological Science przekonuje, że to nieprawda, gdyż mózg w czasie snu pracuje.

Sen zapewnia nam kreatywnośćŹródło: Thinkstock
d4lgk7x
d4lgk7x

Niektórzy uważają, że śpiący mózg nie pracuje. Jessica D. Payne z University of Notre Dame, która razem z Elizabeth A. Kensinger z Boston College opublikowała artykuł w Current Directions in Psychological Science przekonuje, że to nieprawda, gdyż mózg pracuje: nie tylko konsoliduje nasze wspomnienia, ale organizuje je i wybiera najbardziej wydatne informacje, co pomaga ludziom w tworzeniu kreatywnych, nowych pomysłów.

Do tej pory sądzono, że sen pomaga jedynie w skonsolidowaniu wspomnień, zatrzymując je w naszym mózgu, tak byśmy mogli je sobie później przypomnieć. "Sen wzmacnia wspomnienia" - mówi Payne. "Robi też coś więcej - reorganizuje je i przebudowuje."

Payne i Kensinger badały, co dzieje się z mózgiem podczas snu i odkryły, że ludzie skupiają się na najbardziej emocjonalnych częściach swoich wspomnień. Jeśli ktoś widzi scenę z obiektem nacechowanym emocjami, np. rozbity samochód w tle, jest bardziej prawdopodobne, że zapamięta obiekt poruszający uczucia niż np. palmy znajdujące się na pierwszym planie.

Pomiar aktywności mózgu w czasie snu również wykazał, że aktywne są jego regiony związane z emocjami i konsolidacją wspomnień.

- Ludzie, którzy zarywają sen i mówią, że będą spać dopiero po śmierci, wyrzekają się możliwości posiadania dobrych pomysłów. Sen ma ogromne znaczenie dla naszych możliwości poznawczych - podsumowuje Payne, sypiająca 8 godzin na dobę.

d4lgk7x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lgk7x