To nie szczur. Reaguj, gdy zobaczysz w ogrodzie

Karczowniki, choć z wyglądu są po prostu urocze, są prawdziwą zmorą ogrodników. Przez okrągły rok tną zawzięcie korzenie i bulwy, a w dodatku są pod ochroną. Na szczęście jest łatwy sposób na przegonienie ich z ogrodu.

Karczownik to wyjątkowo groźny szkodnik
Karczownik to wyjątkowo groźny szkodnik
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Piękna róża na pniu nagle zaczyna marnieć. W pewnym momencie przewraca ją mocniejszy podmuch wiatru. Lekkim ruchem wyjmujemy całą roślinę. Okazuje się, że coś ogołociło łodygę ze wszystkich korzeni, a roślina jest nie do odratowania. To właśnie robota karczownika. To niewielkie zwierzątko przypominające z wyglądu skrzyżowanie wydry z chomikiem, stanowi poważne zagrożenie dla ogrodów.

Na pierwszy rzut oka wygląda uroczo, ze swoim rudym futerkiem, jasnymi łapkami i okrągłymi uszkami. Niech was to jednak nie zwiedzie. To bardzo uciążliwy szkodnik, który potrafi w krótkim czasie zniszczyć całe uprawy. Jak skutecznie i bezpiecznie się go pozbyć, nie robiąc mu jednocześnie krzywdy? W tym celu wystarczy jedna rzecz za jedynie 5 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na szkodnika

Co robi karczownik?

Karczownik to gryzoń o wyglądzie przypominającym chomika lub świnkę morską, którego rozmiary wynoszą od 12 do 25 cm, zaś waga może sięgać nawet 600 gram. Żyje on zazwyczaj od roku do dwóch lat. Jego aktywności przypadają na porę nocną, kiedy to przemieszcza się tunelami, poszukując pożywienia.

Jego obecność w ogrodzie można rozpoznać po specyficznych, płaskich kopcach ziemi oraz obumierających roślinach, co jest efektem żerowania na ich korzeniach i bulwach.

Jak pozbyć się karczownika?

Warto pamiętać, że karczowniki nie hibernują, co sprawia, że są aktywne przez cały rok, siejąc spustoszenie w rabatach. Ponieważ środki chemiczne i pułapki są wykluczone z uwagi na ochronę gatunkową, warto sięgnąć po naturalne odstraszacze. Przykładowo, intensywny zapach mięty działa na te gryzonie odstraszająco. Sadzenie mięty w ogrodzie to pierwsza z metod, które można zastosować.

Gdyby jednak to nie wystarczyło, warto sięgnąć po olejek miętowy. Jest dostępny za przystępną cenę – około 5 zł w aptekach. Aby użyć go skutecznie, należy przygotować roztwór z litra wody i dwóch łyżek olejku miętowego w butelce z atomizerem. Po dokładnym wymieszaniu całość wystarczy rozpylić w ogrodzie, co na pewno odstraszy niechcianych gości.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (5)