#Siłakobiecości. 7 sposobów na pielęgnację skóry wokół oczu
09.06.2017 07:29, aktual.: 01.09.2017 15:34
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Skóra wokół oczu jest dużo cieńsza niż w innych partiach twarzy - delikatna, wrażliwa i podatna na podrażnienia. W tej okolicy znajduje się również niewiele gruczołów łojowych, skóra nie posiada wyściółki tłuszczowej, co sprawia, że łatwiej ulega przesuszeniu. Dlatego właśnie wokół oczu z reguły zauważamy pierwsze zmarszczki, tzw. kurze łapki.
Jednak na wygląd i kondycję skóry mają również wpływ różne czynniki zewnętrzne oraz pielęgnacja. Dzięki tym kilku prostym zasadom twoje oczy będą jedynie zwierciadłem duszy, a nie metryki.
Wysypiaj się
Niedosypianie i zmęczenie najwyraźniej odbijają się właśnie na naszych oczach. Błyskawicznie w ich okolicach pojawiają się worki, sińce czy obrzęki. Postaraj się zadbać o to, aby każdej nocy przesypiać przynajmniej 6 godzin. To właśnie w trakcie snu w naszym organizmie sprawniej działają procesy naprawcze, a komórki się regenerują.
Skrupulatnie zmywaj
Kluczowym elementem pielęgnacji jest delikatny, ale bardzo dokładny i codzienny demakijaż oczu. W tym celu użyj łagodnych, najlepiej hipoalergicznych produktów w wygodnej dla ciebie formie, np. mleczka czy płynu micelarnego. Nasącz nim dwa płatki kosmetyczne, a następnie przyłóż je do powiek i przytrzymaj dłuższą chwilę. Poczekaj, aż kosmetyk rozpuści makijaż, a następnie, nie wywierając zbyt sinego nacisku na skórę, przetrzyj powiekę. Staraj się nie rozciągać skóry pod oczami, to przyspiesza powstawanie zmarszczek.
Odżywiaj i nawilżaj
Ze względu na to, że skóra wokół oczu różni się budową od skóry w innych częściach twarzy, konieczne jest stosowanie specjalnych produktów. Kosmetyki pod oczy powinny nie tylko dobrze nawilżać i odżywiać skórę, ale także ją wzmacniać. Nie mogą również być zbyt ciężkie, aby jej nadmiernie nie obciążać. Świetnie sprawdzą się te zawierające proteiny, lipidy, ceramidy i witaminy.
Walcz z miostarzeniem
Zmarszczki pojawiające się na skórze w związku z mimiką twarzy są nieuniknione i najbardziej widoczne w okolicach ust i właśnie oczu. Są one konsekwencją naturalnej ekspresji twarzy, która związana jest ze skurczami mięśni. W ich wyniku komórki skóry oprócz białek elastycznych zaczynają̨ produkować́ białka kurczliwe, odpowiedzialne za utrwalanie i pogłębianie zmarszczek. Warto więc sięgnąć po składniki, które ograniczą procesy prowadzące do ich powstawania, np. inteligentne nośniki (bio-drony) dostarczające składniki aktywne precyzyjnie do komórek nerwowych. Przenoszone przez nie substancje czynne (peptydy) blokują̨ generowanie i wysyłanie przez neurony sygnału inicjującego skurcze mięśni – główną̨ przyczynę̨ powstawania zmarszczek mimicznych. Znajdziesz je np. w kremie pod oczy przeciw zmarszczkom mimicznym Dermika Expressima.
Delikatnie wklepuj
Tak cieniutka i wrażliwa skóra wymaga wyjątkowo troskliwej pielęgnacji. Staraj się więc jej niepotrzebnie nie podrażniać, nie pocierać i nie rozciągać, nie tylko podczas demakijażu, ale i nakładania kremu. Ten nanieś na opuszek palca i zrób nim kilka małych kropek wzdłuż kości oczodołu, a następnie wklep go w skórę, używając wszystkich palców poza kciukiem.
Chroń przed słońcem
Promieniowanie słoneczne wysusza skórę i przyspiesza procesy jej starzenia, dlatego bez względu na wiek wybieraj produkty zawierające filtry UVA i UVB. Szczególnie podatna na przesuszanie się skóra wokół oczu wymaga nieco wyższej ochrony przeciwsłonecznej niż pozostałe części twarzy czy ciała. Pamiętaj też o okularach z dobrym filtrem – nie tylko dodatkowo osłonią okolice oczu przed słońcem, ale też uchronią cię przed nadmiernym mrużeniem oczu i nasiloną mimiką.
Żyj zdrowo
Odstawienie używek, regularna aktywność fizyczna oraz zbilansowana dieta poprawią kondycję skóry całego ciała, również tej wokół oczu. Dym papierosowy, brak odpowiedniego nawodnienia oraz dieta uboga w warzywa, owoce i ryby to najwięksi wrogowie młodego spojrzenia. Pamiętaj więc o wypijaniu przynajmniej 8 szklanek wody dziennie i postaraj się spożywać produkty bogate w witaminę B6 oraz kwas foliowy. Znajdziesz je m.in. w rybach, drobiu, jajach, soi, bobie, brokułach czy bananach.
Partnerem artykułu jest Dermika