#Siłakobiecości. Sprawdzone sposoby dla ochłody

Przez ponad połowę roku marzymy o tym, by słońce rozpieszczało nas cieplejszymi promieniami, dodawało energii i chęci do życia. Jednak gdy wreszcie przychodzi lato, czasem trudno nam znaleźć skuteczny sposób schłodzenia przegrzanego ciała. Poznajmy kilka sprawdzonych metod na szybką ochłodę.

#Siłakobiecości. Sprawdzone sposoby dla ochłody
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Katarzyna Szostak

Gorąca herbata
Zamiast sięgać po napoje z lodem, pij gorącą herbatę. Gdy spożywamy zimne produkty, nasz organizm, dążąc do wyrównania temperatury, wytwarza ciepło. W ten sposób uczucie schłodzenia jest jedynie chwilowe. Analogicznie gdy sięgamy po ciepłe napoje, nasze ciało będzie dążyło do jej obniżenia. Zielona herbata, podobnie jak mięta, ma działanie ochładzające.

Wysoko zmineralizowana woda
Latem, ze względu na zwiększone parowanie wody z organizmu, powinniśmy wypijać nieco więcej płynów niż zimą – od 2 do 3 litrów dziennie. Pocenie jest naturalnym procesem chroniącym organizm przed przegrzaniem, wymusza jednak regularne uzupełnianie wody i soli mineralnych (głównie sodu i potasu)
, dlatego w tym okresie lepiej sprawdzą się wody średnio i wysoko zmineralizowane. Możemy do nich dodać plasterek orzeźwiającej cytryny, grejpfruta czy ogórka, listek mięty lub melisy albo owoce, np. maliny lub arbuz.

Jedz warzywa i owoce
Nie tylko są lekkostrawne i nie stanowią obciążenia dla organizmu, ale też zawierają dużo wody i witamin. Pomogą także uzupełnić sole mineralne. Dodatkowo sprzyjają utrzymaniu szczupłej sylwetki. Bogatym źródłem potasu są suszone morele i figi, awokado, banany i pomidory. Magnez natomiast znajdziemy w pestkach dyni i migdałach.

Nie unikaj soli
Wraz z wodą wypacamy duże ilości sodu. Dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia konieczne jest jego uzupełnianie. Podstawowym źródłem tego minerału jest sól kuchenna. Oczywiście wciąż obowiązuje zasada "co za dużo, to niezdrowo" i nawet latem nie powinniśmy spożywać go zbyt wiele.

Jasny, luźny strój
Odsłonięte ciało jest narażone na bezpośrednie działanie rozgrzewających promieni słonecznych. Gdy osłonimy je lekkimi, naturalnymi i oddychającymi tkaninami, takimi jak len, część promieni słonecznych zatrzyma się właśnie na nich. Jasne kolory odbijają światło, ciemne je pochłaniają. Nie bez znaczenia jest również krój – w obcisłym stroju nagrzana tkanina natychmiast oddaje ciepło skórze. Natomiast w przypadku luźnych ubrań powietrze, które krąży między nimi a ciałem, pełni funkcję izolatora.

Klimatyzacja
To doskonały sposób na ochłodzenie temperatury w pomieszczeniach. Pamiętaj jednak, że bardzo wysusza powietrze i konieczne jest nie tylko nawadnianie organizmu, ale też nawilżanie zarówno spojówek – za pomocą kropli do oczu, np. z kwasem hialuronowym – jak i skóry całego ciała, która latem jest szczególnie narażona na przesuszenie. Do twarzy wypróbuj produkty z linii Dermika Hialiq Spectrum, które wiążą wodę nie tylko na powierzchni naskórka, ale też w jego głębi, wśród korneocytów. Skóra dojrzała doceni zaś odżywcze kremy z linii Neocollagen M+.

Kosmetyki chłodzące
Latem świetnie sprawdzą się kosmetyki z dodatkiem mentolu – nie tylko pomogą schłodzić i orzeźwić ciało, ale też zmniejszą obrzęki czy opuchnięcia. Warto również mieć pod ręką produkty z aloesem, który łagodzi podrażnienia, redukuje zaczerwienia i przyspiesza regenerację naskórka. Nie zapominajmy o całodziennej ochronie przeciwsłonecznej, która pozwoli uchronić skórę przed poparzeniami i niekorzystnym działaniem promieni UV.

Partnerem artykułu jest Dermika

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)