FitnessSinice w morzu. Dlaczego są takie groźne dla ludzi? Sprawdź, do czego mogą doprowadzić

Sinice w morzu. Dlaczego są takie groźne dla ludzi? Sprawdź, do czego mogą doprowadzić

Sinice w morzu - dla bezpieczeństwa najlepiej śledzić bieżące komunikaty.
Sinice w morzu - dla bezpieczeństwa najlepiej śledzić bieżące komunikaty.
Źródło zdjęć: © Getty Images
02.07.2020 09:36

Sinice w morzu są bakteriami, o których najczęściej w Polsce słyszy się latem, gdy występuje ich największy zakwit w Morzu Bałtyckim. Wykrycie ich kolonii w środowiskach wodnych powoduje natychmiastowe zamknięcie kąpielisk, ponieważ sinice wytwarzają bardzo groźne dla człowieka związki toksyczne. Skutki kontaktu z tym odpornymi bakteriami mogą się w niektórych przypadkach skończyć tragicznie.

Alarmowanie o sinicach w morzu jest bardzo ważną wskazówką – często zdarzają się sytuacje, gdy dostęp do morza jest ograniczony z tego powodu, podobnie jak wejście na plażę. Choć dla niektórych sprawa wydaje się błaha, to w konsekwencji przebywanie w skażonej wodzie może spowodować bardzo wiele skutków ubocznych. Sinice w morzu to nie żarty, dlatego zawsze słuchaj komunikatów i wystrzegaj się kąpieli w takich miejscach.

Sinice w morzu – czym właściwie są i jak wyglądają?

Sinice noszą jeszcze inną nazwę, czyli cyjanobakterie. Potrafią one przetrwać w nawet ekstremalnych warunkach, więc dlatego mówi się o nich jak o odpornych organizmach. Mogą pojawić się w wodzie słonej i słodkiej, ale także w glebie, na skałach, lodowcach i gorących źródłach. Sinice w morzu charakteryzują się zielonkawym zabarwieniem – często to właśnie latem następuje ich rozkwit w akwenach wodnych. Cyjanobakterie rozwijają się dzięki zmianom klimatycznym, zanieczyszczeniom zbiorników wodnych. Sinice w morzu są bardzo trudne do zwalczenia, przez co nie mają żadnych naturalnych wrogów. Najczęściej można rozpoznać sinice w morzu po bardzo gęstym zielonym kożuchu na powierzchni wody, nieprzyjemnym zapachu i zielonoszarym zabarwieniu.

Sinice w morzu – dlaczego są tak groźne?

Wiele z gatunków sinic produkują bardzo toksyczne związki, dlatego też nie można wchodzić do wody, gdzie się osiedliły. Substancje wpływają na skórę, wątrobę oraz układ nerwowy. Kontakt z sinicami w morzu zagraża zatruciem objawiającym się:

  • wymiotami;
  • gorączką;
  • wysypką;
  • biegunką;
  • bólami mięśni i stawów;
  • łzawieniem oczu;
  • w skrajnych przypadkach – porażeniem dróg oddechowych.

Nie można także poić zwierząt wodą z sinicami, a także podlewać roślin. Sinice z morza mogą być groźne dla całej flory i fauny wodnej, ponieważ zasłaniają niektórym gatunkom dostęp do potrzebnego światła słonecznego. Sinice w morzu wytwarzają niekorzystny klimat dla innych zwierząt, co skutkuje m.in. śnięciem ryb.

Sinice w morzu – zagrożony Bałtyk

Ze względu na coroczne zwiększone zakwity sinic w morzu, bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i regularne sprawdzanie kąpielisk. W Morzu Bałtyckim również mogą się pojawić groźne kolonie, dlatego przed każdym wyjazdem szukaj informacji o tym, czy w danym rejonie nie pojawiły się sinice. Nie korzystaj z plaż, gdzie pojawia się czerwona flaga! Pamiętaj, że nawet zmoczenie ubrań w skażonej wodzie jest groźne – kontakt z sinicami w morzu powinien być natychmiast zgłaszany do lekarza.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także