Skład kosmetyków. Jak działają składniki aktywne?
Tylko niektóre z podanych na etykietach składników kosmetyków rzeczywiście wpływają pozytywnie na kondycję skóry. Co znajdziemy w składzie popularnych produktów? Jak działają składniki aktywne w kosmetykach?
Składniki kosmetyków – jak są wybierane?
Bazę każdego kosmetyku stanowią dwie fazy: wodna i tłuszczowa, bowiem to właśnie w wodzie lub w tłuszczach rozpuszczają się główne składniki oczyszczające kosmetyków, pigmenty, proteiny, witaminy czy filtry słoneczne, a także substancje mające działanie łagodzące i przeciwzapalne.
Przed umieszczeniem poszczególnych składników w kosmetykach wielkie koncerny z całego świata zajmują się najpierw ich dokładnym testowaniem w laboratoriach. Po pozytywnym przejściu testów specjaliści opracowują składy produktów kosmetycznych. Następnym etapem jest przeprowadzenie badań na ochotnikach poprzedzonych dokładnym wywiadem dermatologicznym.
Po zakończeniu całego procesu sprawdzane są takie parametry jak stopień nawilżenia, wygładzenia, zaczerwienienia czy natłuszczenia. W przypadku kiedy testowane składniki kosmetyków nie dają spodziewanych wyników, receptura poddawana jest weryfikacji i testowana ponownie.
Jak działają poszczególne składniki kosmetyków?
Od lat trwają poszukiwania składników, które byłyby w stanie opóźnić procesy starzenia w organizmie. W ostatnich latach w produktach anty-aging zaczęto wykorzystywać takie substancje jak: koenzym Q10, flawonoidy czy witamina C.
Te aktywne składniki w kosmetykach pozwalają neutralizować negatywny wpływ wolnych rodników, działają wybielająco na przebarwienia oraz pobudzają organizm do produkcji kolagenu w warstwie skóry właściwej. Ponadto wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne.
Ciekawym i zarazem niezwykle ważnym składnikiem kosmetyków jest koenzym Q10, który odpowiada za dotlenienie komórek, wpływa dodatnio na regenerację skóry oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Co więcej, koenzym Q10 odpowiada za produkcję takich witamin jak wspomniana C oraz A.
Od lat kontrowersje wśród kosmetologów i dermatologów budzi działanie kolagenu. Część specjalistów uważa, że jego działanie jest tylko powierzchniowe, ponieważ cząsteczki tej substancji są zbyt duże i jako takie nie są w stanie wniknąć do naskórka. Wszyscy jednak są zgodni co do właściwości nawilżających kolagenu. Natomiast niektóre witaminy, np. A i C, mogą stymulować produkcję kolagenu w skórze.
Właściwości pobudzania produkcji kolagenu w skórze niektórzy z producentów przypisują także izoflawonom sojowym.
Znacznie przecenia się również działanie kosmetyków typu botox-like, których efekt działania porównuje się do zabiegu wstrzykiwania w skórę toksyny botulinowej. Faktem jest, że kosmetyki botox-like, dzięki zawartym w swoim składzie peptydom, mogą nieznacznie wygładzić drobne zmarszczki. Ich działanie jest jednak znikome w przypadku głębokich zmarszczek mimicznych.