ycipk-e0e75p

Skład kosmetyków. Jak działają składniki aktywne?

Tylko niektóre z podanych na etykietach składników kosmetyków rzeczywiście wpływają pozytywnie na kondycję skóry. Co znajdziemy w składzie popularnych produktów? Jak działają składniki aktywne w kosmetykach?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Co dokładnie znajduje się w składzie popularnych kosmetyków?
Co dokładnie znajduje się w składzie popularnych kosmetyków? (123RF)
ycipk-e0e75p

Składniki kosmetyków – jak są wybierane?

Bazę każdego kosmetyku stanowią dwie fazy: wodna i tłuszczowa, bowiem to właśnie w wodzie lub w tłuszczach rozpuszczają się główne składniki oczyszczające kosmetyków, pigmenty, proteiny, witaminy czy filtry słoneczne, a także substancje mające działanie łagodzące i przeciwzapalne.

Przed umieszczeniem poszczególnych składników w kosmetykach wielkie koncerny z całego świata zajmują się najpierw ich dokładnym testowaniem w laboratoriach. Po pozytywnym przejściu testów specjaliści opracowują składy produktów kosmetycznych. Następnym etapem jest przeprowadzenie badań na ochotnikach poprzedzonych dokładnym wywiadem dermatologicznym.

ycipk-e0e75p

Po zakończeniu całego procesu sprawdzane są takie parametry jak stopień nawilżenia, wygładzenia, zaczerwienienia czy natłuszczenia. W przypadku kiedy testowane składniki kosmetyków nie dają spodziewanych wyników, receptura poddawana jest weryfikacji i testowana ponownie.

Jak działają poszczególne składniki kosmetyków?

Od lat trwają poszukiwania składników, które byłyby w stanie opóźnić procesy starzenia w organizmie. W ostatnich latach w produktach anty-aging zaczęto wykorzystywać takie substancje jak: koenzym Q10, flawonoidy czy witamina C.

Te aktywne składniki w kosmetykach pozwalają neutralizować negatywny wpływ wolnych rodników, działają wybielająco na przebarwienia oraz pobudzają organizm do produkcji kolagenu w warstwie skóry właściwej. Ponadto wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne.

ycipk-e0e75p

Ciekawym i zarazem niezwykle ważnym składnikiem kosmetyków jest koenzym Q10, który odpowiada za dotlenienie komórek, wpływa dodatnio na regenerację skóry oraz posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe. Co więcej, koenzym Q10 odpowiada za produkcję takich witamin jak wspomniana C oraz A.

Od lat kontrowersje wśród kosmetologów i dermatologów budzi działanie kolagenu. Część specjalistów uważa, że jego działanie jest tylko powierzchniowe, ponieważ cząsteczki tej substancji są zbyt duże i jako takie nie są w stanie wniknąć do naskórka. Wszyscy jednak są zgodni co do właściwości nawilżających kolagenu. Natomiast niektóre witaminy, np. A i C, mogą stymulować produkcję kolagenu w skórze.

Właściwości pobudzania produkcji kolagenu w skórze niektórzy z producentów przypisują także izoflawonom sojowym.

Znacznie przecenia się również działanie kosmetyków typu botox-like, których efekt działania porównuje się do zabiegu wstrzykiwania w skórę toksyny botulinowej. Faktem jest, że kosmetyki botox-like, dzięki zawartym w swoim składzie peptydom, mogą nieznacznie wygładzić drobne zmarszczki. Ich działanie jest jednak znikome w przypadku głębokich zmarszczek mimicznych.

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-e0e75p