Trwa ładowanie...
d8dauoe

Skraca się długość życia Amerykanek

Amerykanki częściej umierają przed 75. rokiem życia aniżeli w poprzednich 10 latach – alarmuje „Health Affairs”. Dotychczas przeciętna długość życia kobiet się wydłużała. U mężczyzn nie zauważono takiej tendencji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skraca się długość życia Amerykanek
(Thinkstockphotos)
d8dauoe

Amerykanki częściej umierają przed 75. rokiem życia aniżeli w poprzednich 10 latach – alarmuje „Health Affairs”. Dotychczas przeciętna długość życia kobiet się wydłużała. U mężczyzn nie zauważono takiej tendencji. Większa nadumieralność Amerykanek powoduje, że w USA zmniejsza się różnica w przeciętnej oczekiwanej długości życia między obu płciami.

Obecnie kobiety mogą liczyć na to, że będą żyły 81 lat, a mężczyźni – 76 lat, ale długość ich życia się wydłuża, u kobiet została zahamowana.

Skracanie się długości życia dotyczy tylko niektórych grup kobiet. Taką tendencję zaobserwowano w 43 regionach USA, szczególnie na południu i zachodzie kraju – wynika z danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie. Objęto nimi 3 141 Amerykanek w ostatnich 10 latach.

d8dauoe

Autorzy raportu podejrzewają, że powodem tego jest to, że więcej kobiet pali papierosy, jest otyłych i nie dba o zdrowie. Ale przyznają, że to nie wyjaśnia wszystkiego. Według innej hipotezy, kobiety bardziej wykształcone przenoszą się z regionów tradycyjnego uprzemysłowionych do innych rejonów, gdzie nie obserwuje się skracania się życia kobiet.

Nie zgadza się z tym dr Christopher Murray z University of Washington. Twierdzi on, że badał migracje ludności amerykańskiej i nie zaobserwował takiej zależności.

W Polsce nie obserwuje się skracania przeciętnej długości życia - ani u kobiet, ani u mężczyzn. Wprawdzie w latach 2002-2008 tempo wydłużania życia spowolniło prawie trzykrotnie, ale w ostatnim trzech latach znowu się zwiększyło do tego samego poziomu, jaki był w latach 90. XX w. - wykazał opublikowany niedawno raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH w Warszawie.

Prof. Bogdan Wojtyniak zwraca jedynie uwagę, że niezmiennie od lat utrzymuje się duża różnica w przeciętnej długości życia pomiędzy kobietami i mężczyznami. Sięga ona aż 8,5 lat. W 2011 r. przeciętny mężczyzna żył w naszym kraju 72,4 lata, a kobieta – 80,9 lat. W USA różnica w przeciętnej długości życia między płciami jest o prawie połowę mniejsza.

d8dauoe

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Ziemniaki i chleb tuczą? Nie, jeśli umiesz je przygotować…*

* Miłośnicy awokado odżywiają się zdrowiej*

* January Jones: Każdej mamie polecam zjedzenie swojego łożyska*

Problemy zdrowotne, o których wstydzimy się mówić

Prosta metoda, jak skutecznie rzucić palenie

d8dauoe

Podziel się opinią

Share

d8dauoe

d8dauoe