Trwa ładowanie...
psychoterapia
14-10-2008 12:55

Skrzynka mailowa zamiast przychodni?

Internet już na dobre wkroczył do naszego codziennego życia. Przy jego pomocy robimy zakupy, kontaktujemy się z ludźmi. Jednak czy możliwa jest terapia psychologiczna bez bezpośredniego kontaktu z terapeutą? Z drugiej strony wiele osób może się obawiać pierwszej wizyty u specjalisty. Czy emaliowy kontakt z terapeutą byłby dla nich dobrym rozwiązaniem?

Share
Skrzynka mailowa zamiast przychodni?Źródło: wp.pl
d29e2ps

Początki e – terapii

W październiku 1972 roku w USA, podczas Międzynarodowej Konferencji dotyczącej komunikacji komputerowej zademonstrowano symulowaną sesję psychoterapeutyczną. Odbyła się ona dzięki połączeniu komputerowemu pomiędzy Stanford a UCLA. W połowie lat 90-tych nastąpił szybki rozwój organizacji udzielających za opłatą pojedynczych porad psychologicznych. Za prekursora internetowej terapii uznawany jest David Sommerfild, który jako jeden z pierwszych wykorzystując internet do nawiązywania z pacjentem dłuższej niż jedna porada relacji terapeutycznej. W latach 1995 – 1997 z jego pomocy skorzystały setki osób.

Pomoc w problemach

Terapia przez Internet (inaczej e - terapia) jest procesem terapeutycznym, który może pomóc w niektórych problemach (podejmowanie decyzji, stres, uczenie się, wybór zawodu, a także wsparcie w trudnych momentach). Ma charakter konsultacji.

Zalety e-terapii:

• klient decyduje o tym, gdzie i kiedy nawiąże kontakt z psychologiem
• klient może przemyśleć i poprawiać swój e-mail ile razy chce,
• można wybrać dowolnego specjalistę,
• nie trzeba wychodzić z domu i tracić czasu i pieniędzy na dojazd,
• e-terapia jest tańsza od tradycyjnej psychoterapii,
• wielu osobom łatwiej jest pisać o swoich problemach niż opowiadać o nich podczas bezpośredniego kontaktu z psychoterapeutą,
• pisanie o swoich problemach pozwala na spojrzenie na swój problem od innej strony

d29e2ps

Wady e-terapii:

• komfort klienta korzystającego z e-terapii zależy również od jego umiejętności korzystania ze sprzętu,
• na odpowiedź ze strony terapeuty trzeba czekać,
• brak informacji niewerbalnych (np.: gesty, ton głosu), terapeuta opiera się tylko na tylko na elektronicznych listach otrzymanych od pacjenta,
• brak bliskości fizycznej,
• izolacja d świata zewnętrznego i zerwanie bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, co czasami jest istotą problemów w życiu klienta

Odmianą e-porad jest e-coaching – są to porady wzbogacone o ćwiczenia psychologiczne, których wykonanie pomaga pacjentowi z uporaniem się z jego trudną sytuacją. Składa się z 6 lub 10 e-mailowych konsultacji indywidualnego treningu osobistego.

Nie dla każdego

E-terapia nie jest odpowiednia dla osób, które przeżywają poważny kryzys lub cierpią na poważne zaburzenia psychiczne. Wtedy może być ona jedynie rozwiązaniem tymczasowym i nie zastąpi tradycyjnej psychoterapii. Terapeuta ma prawo odmówić udzielenia pomocy za pośrednictwem Internetu jeśli stwierdzi, że klientowi potrzebna jest pomoc bezpośrednia. Wtedy powinien udzielić informacji gdzie takiej pomocy szukać.

d29e2ps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29e2ps
d29e2ps