Blisko ludziSoczewki kontaktowe zimą

Soczewki kontaktowe zimą

Soczewki kontaktowe zimą
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe
11.01.2019 09:52

Czy zimą można nosić soczewki kontaktowe? Coraz niższe temperatury, częste zmiany warunków atmosferycznych, śnieg, deszcz oraz mroźne słoneczne poranki - tak co roku upływa w Polsce kilka miesięcy.

. Zima to dużo wyrzeczeń i obowiązków, ale przecież także szerokie pole do rozrywek - np. do uprawiania sportów zimowych. Osoby borykające się z wadą wzroku często mają problem z wyborem właściwej metody korekcji wzroku właśnie podczas tej pory roku. Z jednej strony okulary mogą się wydawać akcesorium bardzo niepraktycznym podczas np. opadów śniegu. Z drugiej, soczewki muszą być przecież ciągle nawilżone - czy zatem nie zamarzają podczas ujemnych temperatur?

Okulary czy soczewki - co powinniśmy wybierać zimą?

Osoby krótkowzroczne, nadwzroczne (dalekowzroczne), astygmatycy czy prezbiopii mogą z powodzeniem nosić albo okulary, albo soczewki, albo jedne i drugie naprzemiennie. Decyzja o wyborze metody korekcji wzroku zależy głównie od wskazań specjalisty oraz komfortu i wygody użytkowania. Jeśli nie ma jednoznacznych przeciwwskazań do noszenia soczewek kontaktowych, pacjent najczęściej może nosić okulary i soczewki wedle uznania.

Przeciwwskazania do noszenia soczewek:
- niedowidzenie na jedno oko
- infekcje oczu,
- niedoczulica lub urazy rogówki,
- zapalenie przedniego odcinka oka,
- zespół suchego oka.

Swoboda w wyborze przydaje się zwłaszcza zimą, kiedy dość problematyczne może stać się noszenie okularów. Największym kłopotem jest przechodzenie z zewnątrz do ciepłych pomieszczeń, gdyż wskutek zmiany temperatury okulary zaparowują. Nie dotyczy to jednak soczewek kontaktowych, które na oczach zachowują stałą temperaturę. Należy jednak zapamiętać, że zasada ta nie dotyczy soczewek przenoszonych w pojemniku podczas mrozu, dlatego nie należy wystawiać naszych soczewek w pojemniczku na działanie niskich temperatur.

Soczewki z ochroną przed UV

Promieniowanie ultrafioletowe jest niebezpieczne dla oczu bez względu na porę roku. W związku z tym, nie chronimy oczu. Niestety to właśnie zimą słońce znajduje się niżej, a padający i zalegający na powierzchniach śnieg powoduje, że promieniowanie UV jest dodatkowo odbijane w 60-80%1. Jest to szczególnie niebezpieczne na stokach bądź podczas wypadów w góry. Wówczas soczewki wyposażone w filtr UV mogą byś wskazane dla osób z wadą wzroku. Obecnie niektórzy producenci soczewek kontaktowych mają w swojej ofercie soczewki kontaktowe chroniące przed promieniowaniem UV - np. firma Johnson&Johnson, ma w swojej ofercie wyłącznie soczewki z wbudowanym filtrem UV, który blokuje ponad 98% promieniowania UVB i 85% promieniowania UVA (marka ACUVUE®).

Soczewki kontaktowe a sporty zimowe

Bardzo duża część osób preferuje zimą odpoczynek w górach oraz związane z tym aktywności: snowboard czy narty. Wszyscy, którzy uprawiają sporty zimowe, doskonale zdają sobie sprawę z konieczności stosowania np. kremów z filtrem UV. Przed słońcem dodatkowo powinniśmy zabezpieczać oczy - za pomocą gogli narciarskich o specjalnym zabarwieniu soczewek oraz, w przypadku osób z wadą wzroku, soczewek kontaktowych. Może to być dużo łatwiejsze i tańsze rozwiązanie niż zaopatrywanie się w gogle korekcyjne bądź okulary przeciwsłoneczne z korekcją (zwłaszcza, że nie przy każdym sporcie zimowym możemy założyć okulary). Najbezpieczniejszą i najbardziej rekomendowaną metodą korekcji wzroku zimą, w górach, są soczewki kontaktowe (najlepiej z filtrem UV). Zapewniają większe pole widzenia niż okulary oraz wygodę. Okuliści oraz optometryści są zgodni co do tego, że najlepszym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe.

Soczewki kontaktowe jednodniowe:
- są jednorazowe - wyrzuca się je po zużyciu (zdjęciu z oczu),
- nie wymagają pielęgnacji (czyli podczas wyjazdu w góry nie musimy myśleć o zabieraniu ze sobą płynu do soczewek oraz pojemniczka, nie tracimy także czasu na codzienne zabiegi pielęgnacyjne),
- są najwygodniejsze (brak konieczności pielęgnacji, jednorazowość, oraz często: nowoczesna konstrukcja i materiał wykonania oraz cienka powierzchnia),
- mogą być noszone okazjonalnie (jeśli na co dzień stosujemy okulary korekcyjne, podczas wyjazdu w góry najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe. Nie potrzebujemy zaopatrywać się w soczewki miesięczne czy kwartalne, których i tak do końca nie wykorzystamy)
- możemy wybrać soczewki jednodniowe z filtrem UV hydrożelowe (np. 1-DAY ACUVUE® MOIST) - przeznaczone dla oczu wrażliwych i alergików, lub silikonowo-hydrożelowe (np. ACUVUE® OASYS 1-Day) - dla oczu ze skłonnością do przesuszania.

Jak dbać o soczewki kontaktowe zimą?

Zimą wychodzenie na zimny wiatr oraz mroźne powietrze pozostaje nie bez wpływu na kondycję naszych oczu. Często za sprawą niesprzyjających warunków atmosferycznych pojawia się zaczerwienienie, łzawienie, pieczenie oraz suchość oczu. Ważna jest wtedy prawidłowa higiena oczu. Jeśli stosujemy soczewki kontaktowe, warto wyposażyć się w te chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym oraz wykonane z cechującego się dużą „oddychalnością” materiału silikonowo-hydrożelowego (np. ACUVUE® OASYS 1-Day). Oczywiście należy tę sprawę uprzednio przedyskutować ze specjalistą (optometrystą lub okulistą), a ten z pewnością doradzi nam najodpowiedniejsze soczewki.

Krople do oczu

Dodatkowo powinniśmy wyposażyć się w krople do oczu, np. blink® Intensive, (lub blink contacts® do stosowania na soczewki kontaktowe), które zapewniają naturalną ochronę, odświeżają suche i zmęczone oczy i przynoszą natychmiastową ulgę. Gwarantują długotrwały komfort w mroźne lub wietrzne dni, nie tylko na zewnątrz, lecz także w ogrzewanych pomieszczeniach. Wszystkie krople nawilżające oraz soczewki kontaktowe przeznaczone na zimę można znaleźć w stacjonarnych salonach optycznych bądź sklepach internetowych.


[1] Dostępne przez: http://www.uwagaslonce.pl/site.php?sid=11, 18.12.2018 r.

Artykuł ma charakter sponsorowany przez Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o.
ACUVUE®, ACUVUE® OASYS, ACUVUE® OASYS 1-Day, 1-DAY ACUVUE® MOIST, blink®, blink contacts®, blink® intensive są znakami towarowymi firmy Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o.,ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa, Polska; Spółka zarejestrowana w Sadzie Rejonowym dla m. st. Warszawy, XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sadowego, KRS0000032278, NIP 113-00-20-467, o kapitale zakładowym 39 751 500,00 złotych. © Johnson & Johnson Poland Sp. z o.o.,ul. Iłżecka 24, 02-135 Warszawa, 2018
Niniejsza strona ma charakter informacyjno-reklamowy. Jest prowadzona i redagowana przez firmę Salony Optyczne Online sp.z o.o. ul.Jaworowa 9, 55-003 Nadolice Wielkie woj. Dolnośląskie. Spółka Salony Optyczne Online sp. z o.o. zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy w KRS - Rejestrze Przedsiębiorców pod numerem 0000332361, która jest autorem materiałów i opracowań na stronie i ponosi pełną odpowiedzialność za jej zawartość. Przeznaczona jest dla mieszkańców Polski. Informacje przedstawione na tej stronie mają jedynie charakter informacyjny i poglądowy i nie stanowią podstawy do diagnozowania konkretnych stanów chorobowych u indywidualnych osób, a przekazywanie przez Spółka Salony Optyczne Online sp. z o.o. ogólnych informacji odnośnie stanu zdrowia i wad wzroku nie zastępuje porady lekarza specjalisty. W przypadku wystąpienia problemów ze wzrokiem należy udać się do właściwego lekarza specjalisty celem wykonania stosownych badań. Spółka Salony Optyczne Online sp. z o.o nie ponosi odpowiedzialności za samodzielne próby diagnozowania lub leczenia wad wzroku. OPTYK/2018/12/9164a

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także