Sól do zmywarek - po co jest potrzebna i kiedy należy ją stosować?

Sól do zmywarek - po co jest potrzebna i kiedy należy ją stosować?

Sól do zmywarek - po co jest potrzebna i kiedy należy ją stosować?
Źródło zdjęć: © flickr.com | m01229 / CC BY 2.0
31.08.2018 15:35, aktualizacja: 11.03.2019 14:30

Zmywarka jest obecnie standardowym wyposażeniem naszej kuchni. Jest wygodna w użytkowaniu, a także pozwala zaoszczędzić dużo czasu i energii. Przydaje się ona w szczególności wówczas, gdy dużo gotujemy, mamy dużą rodzinę i często przyjmujemy w swoim domu gości. Zmywarki najnowszej generacji wyposażone są w szereg praktycznych funkcji, a także dobrze radzą sobie z usuwaniem dużych zabrudzeń. Mimo to producenci zmywarek nie radzą sobie jeszcze z problemem kamienia, który osadza się zarówno na naczyniach, jak i poszczególnych częściach zmywarek.

Walka z osadzającym się kamieniem w zmywarce

Jednym z negatywów posiadania zmywarki jest osadzanie się kamienia na poszczególnych jej częściach. Jest to bezpośrednie następstwo wody, w której znajduje się duża ilość soli mineralnych i innych, niekorzystnych dla zmywarek, składników. Z tego powodu osoby, które posiadają w swoich domach zmywarki, powinny używać środków o właściwościach zmiękczających wodę. Jest to szczególnie istotne, ponieważ w przypadku używania twardej wody, wytrącają się z niej związki chemiczne, które pozostawiają na naczyniach nieestetyczny osad. Większość nowoczesnych zmywarek wyposażonych jest w wymieniacz jonowy, który bardzo dobrze radzi sobie ze zmiękczaniem wody. Jednakże wraz z upływem czasu jego właściwości zmiękczające znacznie słabną, dlatego konieczne jest używanie soli, która usprawnia działanie wymieniacza jonowego.

Czy sól do zmywarek można zastąpić solą kuchenną?

Mimo że sól do zmywarek i sól kuchenna mają ten sam skład (99% to chlorek sodu) to jednak nie można ich używać wymiennie. Co istotne również sól do posypania dróg ma ten skład, a mimo to nie używamy jej do solenia swoich potraw. Podstawową różnicą pomiędzy tymi wszystkimi solami jest to, że sól kuchenna sprzedawana jest w formie sypkiej i dodatkowo zawiera jod, który może niezbyt korzystnie wpływać na stan naszej zmywarki.

Tabletki a sól do zmywarek

Wiele osób, zupełnie niesłusznie, uważa, że tabletki mogą zastąpić sól do zmywarek. Co prawda, tabletki wykazują właściwości zmiękczające wodę, ale nie są one wystarczające do tego, by aktywnie wspomóc pracę wymieniacza jonowego. Jednym z wyznaczników do użycia soli jest zauważenie osadu z kamienia na naczyniach i ściankach zmywarki.

Kiedy należy stosować sól do zmywarki?

Niezbyt dobrym pomysłem jest używanie soli do zmywarki podczas każdego użycia. Sól należy zacząć używać dopiero wówczas, gdy na naczyniach zacznie pojawiać się nieestetyczny osad. Niestety sole do zmywarek nie należą do najtańszych artykułów — za duże opakowanie (4 kg) soli markowej firmy trzeba zapłacić od 20 do 40 zł. Niezbyt dobrym pomysłem jest oszczędzenia na solach, ponieważ może się to skończyć kosztowną naprawą sprzętu.