UrodaSól gorzka - 10 zastosowań soli Epsom

Sól gorzka - 10 zastosowań soli Epsom

Sól gorzka Epsom znana jest wszystkim ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne. Pomoże zadbać nie tylko o skórę, włosy i ciało, ale też o przypalone garnki czy ogród pełen szkodników. Czym właściwie jest sól gorzka i jakie ma zastosowania? Poznaj 10 właściwości soli gorzkiej Epsom.

Sól gorzka - 10 zastosowań soli Epsom
Źródło zdjęć: © iStock.com

25.06.2018 13:04

Sól gorzka Epsom - co to jest?

Sól gorzka Epsom to nic innego jak nieorganiczny związek chemiczny zbudowany z kwasu siarkowego i magnezu. Siarczan magnezu (chemiczna nazwa soli gorzkiej) to biała i dobrze rozpuszczalna w wodzie substancja o drobnych kryształkach.

Nazwa Epsom czy też ściślej epsomit pochodzi od miejscowości Epsom w środkowej Anglii. Ze źródeł bijących niedaleko Epsom odparowywano wodę mineralną, produkując gorzką sól. Otrzymany produkt był sprzedawany w całej Europie i Stanach Zjednoczonych jako środek przeczyszczający. Jak się okazało istnieje dużo więcej zastosowań soli Epsom.

Sól Epsom na odchudzanie

Sól gorzka pierwotnie była środkiem przeczyszczającym, więc nikogo nie dziwi fakt, że wspomaga również proces odchudzania. Sól Epsom pomaga w usuwaniu z organizmu szkodliwych toksyn oraz odpadów pochodzących z przewodu pokarmowego. Do dziś stosuje się ją na zaparcia. Jedna łyżka soli Epsom na początek wystarczy do przyrządzenia kąpieli odchudzającej. Kąpiel z solą Epsom można brać 3-4 razy w tygodniu. Aby wspomóc działanie odchudzające do kąpieli można dodać odrobinę sody oczyszczonej lub octu jabłkowego

Sól Epsom na spokojny sen

Gorąca kąpiel z dodatkiem gorzkiej soli pomoże spokojnie zasnąć. Kąpiel na godzinę przed planowanym snem zwiększy poziom magnezu w organizmie, który znany jest jako minerał relaksujący. Niedobór magnezu jest przyczyną bólów mięśni, chorób serca, a także zwiększonej podatności na stres.

Sól gorzka - zastosowanie w pielęgnacji skóry

Każdy rodzaj soli nadaje się do wykonania peelingu. Sól Epsom do peelingu dołoży jeszcze swoje lecznicze właściwości. Po kąpieli masuj kryształkami gorzkiej soli całe ciało, aby usunąć martwy naskórek i cieszyć się miękką i gładką skórą.

Sól gorzka na regulację cukru we krwi

Uzupełnianie poziomu magnezu w organizmie usprawnia krążenie krwi oraz obniża jego ciśnienie. Dzięki temu powiększa się zdolność organizmu do prawidłowego wykorzystywania insuliny. Ponadto siarczany bardzo trudno przyswaja się z przyjmowanych pokarmów, za to skóra wchłania je bez problemu. Ich właściwością jest pobudzanie trzustki do produkcji enzymów trawiennych.

Sól Epsom na detoks

Magnez zawarty w soli gorzkiej jest podstawą do pozbywania się toksyn z komórek. Dodatkowo pomaga usunąć zanieczyszczenia z otaczającego środowiska, w związku z czym ma ogromny wpływ na samopoczucie.

Sól gorzka na brzydki zapach stóp

Nieprzyjemny zapach stóp to bardzo przykra przypadłość, z którą pomimo wielu zabiegów, trudno sobie poradzić. Kąpiele stóp w ciepłej wodzie wymieszanej z solą Epsom pomogą pozbyć się tego problemu raz na zawsze. 15 minut moczenia stóp dodatkowo poprawi krążenie krwi i zmiękczy skórę.

Sól Epsom na układ nerwowy

Sól gorzka reguluje elektrolity, co powoduje ustabilizowanie funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto magnez utrzymuje odpowiedni poziom wapnia we krwi, który pełni funkcję przewodnika natężenia elektrycznego w ciele.

Sól Epsom na grypę i przeziębienia

Na przeziębienie i grypę jest mnóstwo sposobów. Jednym z nich jest ciepła kąpiel z roztworem soli Epsom. Taka kąpiel pozwoli szybko zwalczyć infekcję.

Sól Epsom na ból i kontuzję mięśni

Sól Epsom może posłużyć jako kompres na uderzenia i obicia. Przede wszystkim przyspieszy zanikanie siniaka. Zmniejszy się również bolesność stłuczonego miejsca. Na zwichnięcia pomoże również kąpiel z dodatkiem dwóch filiżanek gorzkiej soli.

Sól gorzka na piękne włosy

Mikstura przyrządzona z soli Epsom i organicznego balsamu jest idealną maseczką dla włosów. Działa przeciwłupieżowo, antybakteryjnie i antyłojokowo. Dodatkowo znacząco zwiększy objętość włosów.

Źródło artykułu:WP Kobieta
sól epsomsól angielskazastosowanie soli
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)