Trwa ładowanie...
d2yq1fb
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Fit

Sól zapobiega przybieraniu na wadze

Sól utrudnia przyswajanie kalorii z pożywienia o wysokiej zawartości tłuszczu, przez co hamuje proces przybierania na wadze – zawiadamia czasopismo „Scientific Reports”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sól zapobiega przybieraniu na wadze
(123RF)
d2yq1fb

Sól utrudnia przyswajanie kalorii z pożywienia o wysokiej zawartości tłuszczu, przez co hamuje proces przybierania na wadze – zawiadamia czasopismo „Scientific Reports”.

Naukowcy z Uniwersytetu Iowa (USA) wykazali, że spożywanie produktów zawierających jednocześnie duże ilości tłuszczu i soli zapobiega zwiększeniu masy ciała. Dzieje się tak, ponieważ sól ogranicza wchłanianie kalorii z przewodu pokarmowego.

Badacze przez 16 dni podawali myszom różne rodzaje pożywienia: zwykłą karmę lub karmę o wysokiej zawartości tłuszczu, lecz zróżnicowanej zawartości soli (wahającej się od 0,25 do 4 proc.). Następnie obserwowali, jak wpłynie to na zmianę masy ich ciała.

d2yq1fb

Początkowo zakładali, że najwięcej przybiorą na wadze zwierzęta, które będą spożywały jedzenie o wysokiej zawartości tłuszczu i wysokiej zawartości soli, ponieważ oba te składniki intensywnie oddziałują na układ nagrody w mózgu, zwiększając pragnienie jedzenia.

Ku ich zaskoczeniu, myszy jedzące bardzo tłustą i bardzo słoną karmę przybrały na wadze tylko 5 gramów – tyle samo, co myszy spożywające zwykły pokarm. Za to gryzonie karmione pożywieniem o wysokiej zawartości tłuszczu, lecz niskiej zawartości soli, przybrały na wadze aż 15 gramów.

Dalsze eksperymenty pozwoliły stwierdzić, że sól jest czynnikiem zmniejszającym wydajność przewodu pokarmowego poprzez regulację układu renina-angiotensyna-aldosteron, który bierze również udział w kontroli ciśnienia krwi.

- Wysoka zawartość soli zapobiega przybieraniu na wadze, bo redukuje zdolność układu pokarmowego do przyswajania kalorii ze spożywanego jedzenia – mówi jeden z badaczy, Justin Grobe.

d2yq1fb

- Wyniki naszego badania sugerują, że publiczne wysiłki zmierzające ku ograniczeniu spożycia soli mogą przynieść niespodziewane i niechciane konsekwencje – dodaje.

Autorzy niniejszej publikacji nie namawiają nikogo do konsumowania większej ilości soli, gdyż grozi to zachorowaniem na różne dolegliwości układu krwionośnego. Sugerują, by powstrzymać się zarówno od spożywania soli, jak i produktów o wysokiej zawartości tłuszczu.

(PAP)/(mtr), WP Kobieta

POLECAMY:

* Zmniejsza ryzyko chorób serca i odchudza. Czekolada jest dobra dla zdrowia*

* W białym kubku kawa jest gorzka*

d2yq1fb

Podziel się opinią

Share

d2yq1fb

d2yq1fb