UrodaSoniczna czy elektryczna? Pomagamy wybrać szczoteczkę do zębów

Soniczna czy elektryczna? Pomagamy wybrać szczoteczkę do zębów

Szczoteczki soniczne są reklamowane jako najnowsze technologicznie i najbardziej skuteczne. Producenci obiecują kompleksową pielęgnację jamy ustnej, usuwanie płytki nazębnej, rozjaśnianie i wybielanie zębów oraz pobudzanie regenerację dziąseł. Czym wyróżnia się soniczna szczoteczka do zębów?

Soniczna czy elektryczna? Pomagamy wybrać szczoteczkę do zębów
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne | flickr.com / pau.artigas / CC BY-SA 2.0

24.06.2018 | aktual.: 02.07.2018 12:03

Szczoteczka soniczna – jak działa?

Szczoteczka soniczna (podobnie jak elektryczna) jest zasilana wbudowanym akumulatorem. Oznacza to, że działają same, wystarczy je tylko przesuwać po zębach. Zakres wykonywania ruchów mieści się w przedziale od 31 tysięcy do 62 tysięcy. Ich działanie oparte jest na emitowaniu drgań i fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości, które wzbudzają wibracje włókien szczoteczki, a jednocześnie wprowadzają w ruch cząsteczki płynów (woda, ślina, pasta) w jamie ustnej. Dzięki temu powstają mikrobąbelki, które uderzają w zęby i usuwają płytkę nazębną, a ponadto skutecznie czyszczą przestrzenie międzyzębowe. Główka szczoteczki sonicznej wykonuje ruchy wymiatająco-pulsacyjne. To wszystko sprawia, że sposób działania jest delikatny – nie uszkadza szkliwa i nie podrażnia dziąseł. Szczoteczki soniczne są polecane dla osób z implantami, protezami oraz aparatami ortodontycznymi.

Szczoteczka soniczna, używana codziennie, stopniowo wybiela i usuwa przebarwienia oraz poprawia kondycję dziąseł. Urządzenia wyposażane są szereg dodatkowych funkcji. Mogą posiadać kilka trybów działania (delikatny, wybielający, masujący dziąsła), mają przydatny czasomierz sygnalizujący, kiedy należy zmienić obszar szczotkowania czy zakończyć mycie. Czujnik siły nacisku pilnuje, by nie podrażnić dziąseł zbyt mocnym naciskiem (zwolni ruchy końcówki lub je zatrzyma). Ponadto niektóre modele szczoteczek sonicznych mają w zestawie stację dezynfekująca UV, która czyści końcówki urządzenia światłem ultrafioletowym, co zapobiega namnażaniu się bakterii. Dodatkowo dołączone są różne końcówki, podróżne etui czy możliwość korzystania z aplikacji mobilnej.

Soniczna szczoteczka – krótka charakterystyka

Szczoteczka soniczna z uwagi na mechanizm ich działania powinna przynieść same korzyści. Teoretycznie skuteczniej usuwa płytkę nazębną, wybiela, nie uszkadza dziąseł. Prawdą jest, że w mniejszym stopniu naruszają szkliwo oraz inne naturalne substancje na powierzchni zębów, są także mniej inwazyjne w oddziaływaniu na dziąsła (tym bardziej, gdy można wybrać delikatny tryb pracy). Stomatolodzy zwracają jednak uwagę na prawidłową technikę mycia zębów, ponieważ to ona, a nie rodzaj szczoteczki do mycia zębów zapewnią odpowiednią higienę jamy ustnej. Używając nawet najlepszej sonicznej szczoteczki do zębów można mieć niedostatecznie wyczyszczone zęby.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna – którą wybrać?

Szczoteczka elektryczna powstała wcześniej niż szczoteczka soniczna. Z uwagi na dużą popularność udoskonalono i dodano nowe funkcje. Jednak obie pracują dzięki wbudowanej baterii. Różni je rodzaj ruchów główki szczoteczki. Elektryczna wykonuje ruchy pulsacyjne (zbliża się i oddala od zębów w płaszczyźnie góra-dół) i rotacyjne (obraca się wokół swojej osi na przemian w lewo i prawo) z częstotliwością około 8 tysięcy ruchów na minutę. Również technika mycia wymaga dodatkowego ruchu wymiatającego. Różni je również kształt końcówki – szczoteczki elektryczne mają okrągłe główki, a szczoteczki soniczne – podłużne. Szczoteczka soniczna posiada również więcej funkcji i trybów pracy. Jest po prostu nowocześniejsza. Wybór szczoteczki do zębów powinien iść w parze z naszymi preferencjami, a także z kondycją dziąseł (zdrowe czy krwawiące)
. Trzeba wziąć pod uwagę ewentualną recesję dziąseł, obnażone szyjki zębów, czy stan zapalny przyzębia.

Zobacz także
Komentarze (0)