FitnessAparat ortodontyczny - co jeść, nosząc aparat i jak go czyścić

Aparat ortodontyczny - co jeść, nosząc aparat i jak go czyścić

Aparat ortodontyczny poprawia zgryz i sprawia, że uśmiech staje się piękny. Warto również dbać o aparat, aby spełniał swoją funkcję.

Aparat ortodontyczny - co jeść, nosząc aparat i jak go czyścić
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Tatiana Naklicka

Wyróżnia się dwa rodzaje aparatów ortodontycznych: aparat ortodontyczny stały oraz aparat ortodontyczny ruchomy. W zależności od rodzaju sprzętu, warto zadbać o prawidłowy sposób czyszczenia aparatu ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny – co można jeść?

Nosząc aparat ortodontyczny, warto zwracać uwagę na to co się je, tak aby kawałki jedzenia nie weszły w przestrzenie międzyzębowe i nie spowodowały próchnicy. Dla każdego, kto zakłada stały aparat ortodontyczny, pierwsze dni są najtrudniejsze, ponieważ ma się wrażenie, jakby zęby się ruszały. Z tego względu warto jeść produkty miękkie, płynne lub półpłynne np. zupy.

Poza tym, założenie aparatu ortodontycznego wiąże się z ograniczeniem żucia gumy oraz gryzieniem twardych produktów (jabłek, orzechów, sezamków). Warto również powstrzymywać się od jedzenia słodyczy oraz picia słodkich napojów (szczególnie coli), które mogą doprowadzić do powstania próchnicy, którą trudno zlikwidować po założeniu aparatu ortodontycznego.

Barwiące artykuły spożywcze (czerwone wino, buraki, jagody)
mogą zmienić kolor ligatur (gumeczek służących do mocowania aparatu ortodontycznego). Szczególnie będzie to widoczne przy wyborze przezroczystych oraz białych ligatur, co wiąże się z ich wymianą u ortodonty.

Aparat ortodontyczny stały – jak czyścić?

Aparat ortodontyczny stały myje się przy każdym czyszczeniu zębów. Jednak szczególną uwagę warto poświęcić uzębieniu przed snem, tak aby w przestrzeniach międzyzębowych nie zostały żadne kawałki jedzenia. Tym bardziej, że bakterie są bardziej aktywne w nocy i mogą doprowadzić do próchnicy, co wiązałoby się z bolesną wizytą u dentysty.

Przed czyszczeniem aparatu, należy z niego zdjąć wszystkie gumowe oraz ruchome części. Aparat stały należy myć szczoteczką do zębów pod kątem 45 stopni, tak aby nie uszkodzić drutów oraz szpilek aparatu ortodontycznego. Należy szczotkować każdy drut aparatu ortodontycznego od góry do dołu, tak aby dokładnie umyć płytkę nazębną oraz usunąć resztki jedzenia, zarówno z aparatu, jak i z zębów. Zamiast zwykłej pasty do zębów można używać płynnej pasty, która dotrze do trudno dostępnych miejsc.

Aparat ortodontyczny ruchomy – jak czyścić?

Tak jak na zębach, również na aparacie dentystycznym ruchomym zbiera się płytka nazębna, którą należy dokładnie usunąć. Dzięki temu, osoba nosząca aparat, zapobiegnie powstawaniu próchnicy. Po każdorazowym wyjęciu aparatu ortodontycznego z buzi, warto go wyczyścić. Można to zrobić specjalną szczoteczką do aparatu ortodontycznego lub zwykłą szczoteczką.

Bez względu na rodzaj szczoteczki, należy na nią nałożyć pastę do zębów bądź mydło. Czyszcząc sprzęt warto uważać, by nie wygiąć łuków aparatu ortodontycznego. Po umyciu aparat należy osuszyć papierowym ręcznikiem, a następnie odłożyć do specjalnego pojemnika.

Aparat ortodontyczny – jak myć zęby?

Nosząc aparat ortodontyczny stały warto również zwracać uwagę na sposób mycia zębów. Należy czyścić każdy ząb oddzielnie, wykonując okrężne ruchy. Warto ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Ten sposób ułatwi również mycie przednich zębów oraz przestrzeni międzyzębowych.

Warto również nitkować zęby co najmniej raz dziennie. Specjalna nić do aparatu ortodontycznego zapewni osobie noszącej aparat komfort oraz odpowiednią higienę jamy ustnej. Można również korzystać z irygatorów do aparatów ortodontycznych, które dokładnie wyczyszczą trudno dostępne miejsca.

Źródło artykułu:WP Kobieta
mycie zębówszczotkowanie zębówzdrowe zęby

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)