FitnessSport i twój kręgosłup

Sport i twój kręgosłup

Siedzący tryb pracy, niepoprawna postawa, dźwiganie siatek czy innych ciężkich rzeczy z ziemi powoduje, że coraz więcej z nas uskarża się na skrzywienie kregosłupa.

Sport i twój kręgosłup
Źródło zdjęć: © JupiterImages/EAST NEWS

05.02.2007 | aktual.: 27.05.2010 19:32

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Skrzywienie kręgosłupa dotyka bardzo dużą część społeczeństwa. Siedzący tryb pracy, niepoprawna postawa, dźwiganie siatek czy innych ciężkich rzeczy z ziemi powoduje, że na schorzenie to uskarża się coraz większa liczba osób. W powszechnej świadomości funkcjonuje przekonanie, że wskazana jest wyłącznie rehabilitacja, gdyż takie osoby nie powinny intensywnie uprawiać sportu, jednak prawda jest zupełnie odwrotna. Sport może zdecydowanie pomóc przy tej dolegliwości. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy ćwiczenia i będziemy je wykonywać poprawnie.

Najpierw diagnoza

W przypadku skoliozy konieczne jest dokładne zbadanie kręgosłupa, sprawdzenie w jakim stopniu jest on skrzywiony i następnie odbycie rehabilitacji. Jedynie w przypadkach bardzo poważnych sport trzeba zdecydowanie ograniczyć a nawet całkowicie z niego zrezygnować, skupiając się wyłącznie na specjalistycznej rehabilitacji. W pozostałych przypadkach, po konsultacji z lekarzem, można kontynuować ćwiczenia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Płynne ruchy

Umiejętne uprawianie sportu poprawia kondycję oraz usprawnia nasz aparat ruchowy. Dlatego najbardziej wskazane są wszelkie sporty, które w sposób rytmiczny obciążają i odciążają kręgosłup a dzięki temu wzmacniają go i stabilizują. Dzięki płynnym ruchom możemy uelastycznić wiązadła, ścięgna oraz chrząstki, co może poprawić stan naszego kręgosłupa. Wszelkie sporty, których uprawiania wymaga gwałtownych ruchów nie są wskazane.

Ćwicz

Wśród sportów, które są zalecane dla osób ze skrzywieniem kręgosłupa najczęściej wymieniane jest pływanie. Dzięki rytmicznym ruchom wykonywanym zwłaszcza przy stylu grzbietowym mięśnie wzmacniające kręgosłup stają się bardziej elastyczne. Rehabilitanci polecają również umiarkowany jogging (jednak nie na bardzo twardej nawierzchni), jogę oraz inne ćwiczenia rozciągające. Zajęcia fitness można uprawiać, uważając, by nie były to ćwiczenia, podczas których w szczególny sposób obciążany kręgosłup – często więc odradza się ćwiczenia przy użyciu stepu. Najlepiej jednak przed zajęciami porozmawiać z trenerem, to na pewno wskaże ćwiczenia, których nie należy wykonywać, lub też można wykonać w inny sposób. Często w klubach fitness są oddzielne zajęcia dla osób z wadami kręgosłupa, warto z nich skorzystać, by zobaczyć, które ćwiczenia są najbardziej wskazane. Bardzo dobrze na kręgosłup wpływa też taniec, podczas którego nasze ruchy są bardzo płynne i skoordynowane.

Sport dobry na wszystko

Brak ruchu nie tylko powoduje, że mięśnie kręgosłupa są nieelastyczne, ale również naturalną konsekwencją jest wzrost naszej wagi, co w bardzo dużym stopniu obciąża kręgosłup i powoduje, że czujemy ból w jego okolicy. Zatem sport pomoże nam zrzucić wagę, oraz spowoduje, że będziemy w naturalny sposób utrzymywać prawidłową postawę. Dzięki poprawnym ćwiczeniom można nauczyć się, by podczas chodzenia utrzymywać napięte mięśnie brzucha i pośladków, co korzystnie wpływa na stan kręgosłupa. Jest to o tyle ważne, że złe stanie, podnoszenie ciężarów z ziemi, krzywe siedzenie mogą pogłębić wadę i przyczynić się do zwiększenia bólu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)