UrodaSposoby na przemęczone oczy

Sposoby na przemęczone oczy

Praca przed komputerem, przebywanie w klimatyzowanym, suchym albo przegrzanym pomieszczeniu, brak snu – nasze oczy całymi dniami muszą pracować na najwyższych obrotach, ale niestety, jest sporo rzeczy, które im nie służą. Efekt taki, że wieczorem oczy nas szczypią, łzawią, są zaczerwienione i mamy wrażenie, że pod powiekami zebrał się piasek. Ale są sposoby, by im ulżyć.

Sposoby na przemęczone oczy
Źródło zdjęć: © 123RF

02.05.2013 | aktual.: 02.05.2013 22:51

Praca przed komputerem, przebywanie w klimatyzowanym, suchym albo przegrzanym pomieszczeniu, brak snu – nasze oczy całymi dniami muszą pracować na najwyższych obrotach, ale niestety, jest sporo rzeczy, które im nie służą. Efekt taki, że wieczorem oczy nas szczypią, łzawią, są zaczerwienione i mamy wrażenie, że pod powiekami zebrał się piasek. Ale są sposoby, by im ulżyć.

Oczy to jeden z najważniejszych narządów. Każdego dnia wykonujemy nimi kilkadziesiąt, a czasem kilkaset tysięcy ruchów. Bywa jednak, że zapominamy o ich pielęgnacji albo wręcz im szkodzimy. Oczom nie służy m.in. klimatyzacja, suche, przegrzane, zakurzone lub zadymione pomieszczenie, czytanie maleńkich liter, komputer, niewłaściwe oświetlenie (zwłaszcza światło jaskrawe), zbyt krótki sen czy czytanie z bliskiej odległości.

Na efekty nie trzeba długo czekać. Czujemy pieczenie i szczypanie, z oczu ciekną łzy, pękają naczynka, pojawia się zaczerwienienie. Towarzyszy nam również uczucie, jakby pod powieką zebrały się ziarenka piasku. Te wszystkie sygnały świadczą o jednym: oczy są zmęczone i trzeba o nie jak najszybciej zadbać.

Moc kropli

Ulgę przemęczonym oczom można przynieść na kilka sposobów. Najprostszy to użycie kropli dostępnych w aptece bez recepty. Taki preparat kosztuje 10-30 zł; nawilża całą powierzchnię oka, a także uzupełnia i stabilizuje warstwę lipidową filmu łzowego. Krople zwalczą pieczenie i podrażnienie oczu. Nawilżające i odżywiające krople nazywamy „sztucznymi łzami”.

Dobre efekty daje także stosowanie kropli na bazie kwasu hialuronowego. Hialuronian sodu zmniejsza uczucie podrażnienia, pieczenia, wysuszenia, eliminuje także wrażenie obecności ciała obcego w oku. Ważne, aby krople do oczu nie zawierały konserwantów i fosforanów (od których w rogówce mogłyby powstać złogi).

Kapusta i cytryna

Krople najczęściej stosuje się doraźnie, według potrzeb. Ale są również sprawdzone domowe sposoby na przemęczone oczy. Jedną z metod jest użycie świeżego soku z kapusty – pomoże na oczy podrażnione, łzawiące i zaczerwienione. Wystarczy wieczorem, tuż przed snem, wprowadzić do oka kilka kropli soku. Inny sposób: przemywać oczy naparem z chabru, rumianku, bławatka, płatków z róży i wody solonej (łyżeczka soli morskiej na pół litra wody). Do zmęczonych oczu można także wpuścić po jednej kropli soku z cytryny, dwa albo trzy razy dziennie.

Świetlik pomoże

Szybką, ale krótkotrwałą ulgę da przemycie oczu zimną wodą. Lepiej jednak zdecydować się na kojące okłady. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po ziele świetlika, które skutecznie leczy zapalenie spojówek (również wiosenne) i tęczówki, łzawienie, schorzenia siatkówki oka, reguluje także ciśnienie w gałce ocznej i leczy uporczywe stany zapalne. Przygotowanie: pół łyżeczki sproszkowanego ziela zaparzyć w 1/3 szklanki wrzącej wody przez pięć minut. Nasączyć płatki kosmetyczne albo ściereczkę i zrobić sobie okład na oczy (jeśli leczymy schorzenie oczu, okład najlepiej zostawić na noc i robić tak przez 2-4 miesiące).

Inne kojące okłady

Można sobie również zrobić ziołowy okład według przepisu: zmieszać po 20 gramów liści babki zwyczajnej lub lancetowatej i kwiatów malwy czarnej oraz po 10 gramów kwiatów jasnoty białej i kwiatów rumianku. Zalać 2/3 szklanki wrzącej wody i parzyć przez 15-20 min. Odstawić na 10 minut, przecedzić. Stosować na oczy jako środek przeciwzapalny, bakteriobójczy i osłaniający.

Na zmęczone oczy, podrażnienia oraz zapalenie spojówek i powiek warto stosować kataplazmy (ciepłe okłady) z glinki – kupimy ją w sklepie zielarskim albo aptece. Należy ją zalać gorącą wodą i wystudzić do temperatury ciała, a następnie nanieść na gazę, zawinąć i taki okład nałożyć na powieki, najlepiej raz lub dwa razy dziennie. Zmęczone oczy można też obmywać naparem z rumianku albo przykładać na powieki kompresy z niezbyt mocnej esencji herbacianej.

Skuteczne masaże

Nie zapominajmy o masażach. Najlepiej naciskać czterema palcami oczodoły, ruchem skierowanym ku górze, w kierunku brwi. Unikajmy kontaktu paznokci ze skórą. Można też wywierać nacisk palcami od zewnętrznego kąta do skroni i na samą skroń. Warto również na kilka minut zasłonić oczy splecionymi ze sobą, ciepłymi dłońmi – opieramy je o czoło, ponieważ nie mogą dotknąć powiek. W tym ćwiczeniu należy usiąść wygodnie, oprzeć głowę i starać się miarowo oddychać. W ten sposób się zrelaksujemy, a zmęczone oczy odpoczną. Poza tym pamiętaj, że bardzo ważne jest częste mruganie, co oczyści oczy z drobinek kurzu i je nawilży.

Maskuj i ukrywaj

Przemęczone oczy możemy zamaskować odpowiednim makijażem. Cienie pod oczami pokryj korektorem, o odcień jaśniejszym od koloru podkładu. Wyrównaj koloryt skóry fluidem, nie zapomnij też o pudrze. Delikatnie podkreśl policzki. Teraz starannie wykonaj makijaż oczu. Zrezygnuj z jaskrawych cieni czy czarnej kredki. Odciągniesz uwagę od zaczerwienionych oczu, kładąc na powiekach jasny cień (szary, beżowy). Na wewnętrznej powiece możesz narysować jasną kreskę (w kolorze liliowego różu czy delikatnego błękitu). Podkreśl usta błyszczykiem, dzięki czemu będziesz wyglądała naturalnie.

Higiena oczu

Aby oczy się nie męczyły, niezwykle ważna jest ich prawidłowa higiena, która obejmuje nawilżanie, częste przebywanie na świeżym powietrzu, odpowiednią dawkę snu, nawilżanie organizmu od wewnątrz (płynami), prawidłowe oświetlenie i wilgotność powietrza w miejscu pracy, częste patrzenie na odległe przedmioty oraz na zieleń (np. paprotka dodatkowo nawilży powietrze i zniweluje działanie toksyn). Do pływania czy jazdy na nartach noś ochronne okulary, zawsze miej też przy sobie okulary przeciwsłoneczne. Jeśli pracujesz przed komputerem, dużo czytasz albo piszesz, nigdy nie zapominaj o przerwach.

(epn/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (40)