FitnessSprawdź, czego nie wiesz o jedzeniu

Sprawdź, czego nie wiesz o jedzeniu

Sprawdź, czego nie wiesz o jedzeniu

Czy wpadło ci kiedyś do głowy, żeby w chwili zmęczenia zamiast kolejnej kawy sięgnąć po jabłko? Albo żeby twojemu dziecku przed sprawdzianem zaserwować sałatkę z marchwi? Pewnie nie, ponieważ nie wiedziałaś, że zawarty w jabłkach fosfor może cię pobudzić, zaś witamina A z marchewki przyspiesza proces zapamiętywania. Zobacz, jakie jeszcze sekrety kryje w sobie jedzenie...

Czy wpadło ci kiedyś do głowy, żeby w chwili zmęczenia zamiast kolejnej kawy sięgnąć po jabłko? Albo żeby twojemu dziecku przed sprawdzianem zaserwować sałatkę z marchwi? Pewnie nie, ponieważ nie wiedziałaś, że zawarty w jabłkach fosfor może cię pobudzić, zaś witamina A z marchewki przyspiesza proces zapamiętywania. Zawarty w marchwi beta-karoten nie tylko polepsza wzrok i chroni nas przed działaniem promieni słonecznych, ale także ułatwia zapamiętywanie informacji. Jajko zaś obfituje w cholinę, organiczny związek chemiczny odżywiający i stymulujący komórki mózgu.

Zobacz, jakie jeszcze sekrety kryje w sobie jedzenie.

Na podst. Doctissim/Anna Loska/(gabi)/WP Kobieta

1 / 7

Jabłko - doskonałe podczas przerwy na kawę

Obraz
© 123RF

Jeśli chcesz zmniejszyć ilość wypijanej kawy, ale nie radzisz sobie z uczuciem ogarniającej cię senności, sięgnij po jabłko - zmęczenie powinno zniknąć już kilkanaście minut po jego zjedzeniu.

Owoc ten ma działanie podobne do kofeiny, tyle że nie zawiera ani grama tej substancji. Jak zatem wytłumaczyć jego pobudzające właściwości? Sekret tkwi w dużej zawartości w owocu fosforu i fruktozy, które aktywują system nerwowy. Ponadto przeżuwanie (nie tylko owoców i warzyw, ale także żucie gumy) pobudza mózg do działania.

2 / 7

Ostre papryczki zamiast tabletki uspokajającej

Obraz
© 123RF

Czy znasz to uczucie, kiedy przed jakimś ważnym wydarzeniem drżą ci ręce, a żołądek skręca się z nerwów? Po pierwsze, w taki dzień zjedz duży posiłek (pełny brzuch uspokaja), a po drugie, dopraw swoje jedzenie ostrymi papryczkami.

Poczucie sytości sprawia, że w organizmie wydzielają się endorfiny, czyli hormony szczęścia. Ostre przyprawy także stymulują większą produkcję tych hormonów, dzięki którym jesteśmy spokojniejsi i bardziej zadowoleni. W dodatku papryczki mają działanie rozluźniające i przeciwbólowe, nie wahajmy się więc po nie sięgnąć, jeśli stres wywołuje u nas bolesne skurcze w mięśniach i karku.

3 / 7

Migdały na bezsenność

Obraz
© 123RF

Lekarze łączą chroniczną bezsenność z niedoborem magnezu. Jeśli więc nie możemy spać w nocy, zjedzmy wieczorem garść migdałów, ponieważ są one bogatym źródłem tego pierwiastka.

Magnez rozluźnia mięśnie i uspokaja nerwy, a jego zwiększona ilość powoduje wydzielanie się melatoniny, hormonu, który ułatwia zasypianie (przenośnie zwany jest on "hormonem nocy" lub "snu"), jednocześnie neutralizując działanie kortyzolu (hormonu stresu). Pogryzając migdały zmniejszasz też ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

4 / 7

Jeśli twój organizm zatrzymuje wodę, wzbogać dietę o cebulę

Obraz
© 123RF

Warto wiedzieć, że niedoceniana przez wielu i nielubiana za swój ostry smak cebula zapobiega zatrzymywaniu wody w organizmie, a ponadto jej częste spożywanie powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Tani i prosty sposób na walkę z nadciśnieniem.

5 / 7

Facet chcący zostać tatą powinien zajadać orzechy

Obraz
© 123RF

Jeżeli powodem tego, że nie masz jeszcze własnej pociechy są słabe plemniki partnera, zacznij go karmić orzechami (włoskimi, laskowymi i innymi). Substancje w nich zawarte (m.in. magnez) są odżywcze, a ponadto poprawiają jakość spermy.

75 g orzechów dziennie wpłynie na ruchliwość i żywotność plemników, dzięki czemu łatwiej będzie im dotrzeć do celu (czyli komórki jajowej).

6 / 7

Złe samopoczucie poprawimy bananem lub brokułem

Obraz
© 123RF

Brzmi śmiesznie? Badania opublikowane na łamach brytyjskiego pisma British Journal of Health Psychology wykazały, że osoby jedzące dużo warzyw i owoców czują się zwykle szczęśliwsze.

Co ciekawe, w badaniu najlepiej wypadli amatorzy bananów oraz brokułów - oni właśnie najczęściej określali swój stan samopoczucia jako "szczęśliwy".

7 / 7

Nie możesz rzucić palenia? Jedz mniej mięsa i więcej szpinaku

Obraz
© 123RF

Szpinak i inne zielone warzywa, a także czosnek sprzyjają zmianie pH krwi na bardziej zasadowe. Kiedy mamy zasadowe pH, łatwiej nam jest walczyć z nałogiem, ponieważ nie cierpimy tak bardzo z powodu tzw. zespołu z odstawienia (którego przebieg pogarsza odczyn kwasowy, wywoływany przez spożycie mięsa, cukru oraz alkoholu).

Dieta alkaliczna (czyli ograniczenie mięsa i preferowanie warzyw zasadowych) ma jeszcze inne walory - odkwaszenie organizmu sprzyja odchudzaniu. Informacja ta ważna jest dla osób, które boją się, że po rzuceniu palenia przybiorą na wadze - jedząc produkty zasadowe nie musimy się obawiać tego, że szybko przytyjemy. Jeśli jednak papieroska zastąpimy słodyczami lub szklaneczką whisky przed snem, to możemy oczekiwać, że wskaźnik na wadze podskoczy do góry - kwasowość tych produktów ułatwia odkładanie się tłuszczu w organizmie.

Na podst. Doctissim/Anna Loska/(gabi)/WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)