UrodaStopy jak po zabiegach w SPA - 3 kroki, które możesz zrobić w domu

Stopy jak po zabiegach w SPA - 3 kroki, które możesz zrobić w domu

O stopy warto dbać przez cały rok, nie tylko latem.
O stopy warto dbać przez cały rok, nie tylko latem.
Źródło zdjęć: © Unsplash | Jan Romero
05.08.2022 10:59

Stopy nie mają z nami lekko. Dzielnie służą nam każdego dnia, a my odwdzięczamy się im jedynie wsmarowując w nie krem na noc (i to też nie codziennie). Czas im dogodzić i podziękować. Co powiesz na domowe SPA dla stóp?

Kąpiel

Stopy trzeba wymoczyć. Powie ci to nawet twoja babcia. Najlepiej w wodzie z solą – zmiękczy naskórek lub sodą – nie tylko zmiękczy skórę, ale także ją zdezynfekuje. Możesz więc do miski z ciepłą wodą wsypać kilka łyżeczek soli lub sody i w tak przygotowanym roztworze moczyć stopy przez kilkanaście minut. Możesz jednak uprzyjemnić ten proces i sięgnąć po drogeryjne sole do stóp, które nie tylko pielęgnują skórę, ale też ładnie pachną, dzięki czemu używanie ich staje się nie tylko praktyczne, ale też przyjemne. Takie kosmetyki zawierają także nawilżające i odżywcze oleje oraz olejki eteryczne o wszechstronnym działaniu, np. regenerującym i antybakteryjnym. Możemy dobrać sól, która rozwiąże nasz problem ze stopami. Np. wyciąg z kasztanowca przyniesie ulgę opuchniętym stopom, guarana, eukaliptus sprawią wrażenie odświeżenia.

Peeling

Zmiękczony naskórek można łatwiej usunąć. Dlatego po kąpieli, warto wetrzeć w stopy peeling. Możesz sięgnąć po gotowce z drogerii, możesz także przygotować domowy peeling do stóp.

Przepis na solny peeling do stóp

Składniki:

·      1 łyżka soli kuchennej lub himalajskiej

·      2 oliwy z oliwek

·      Ewentualnie 2 kropelki olejku eterycznego (np. lawendowego)

Wszystkie składniki dokładnie ze sobą wymieszaj, a uzyskaną masę wsmaruj w stopy okrężnymi ruchami. Po spłukaniu peelingu stopy posmaruj grubą warstwą nawilżającego kremu.

Peeling nie tylko wygładza skórę, pozbywając się jej rogowej warstwy, ale też poprawia krążenie. Zazwyczaj domowe peelingi można także wykonać z cukru. W przypadku peelingu na stopy nie jest to jednak najlepszy pomysł. Cukier to świetna pożywka dla bakterii i drobnoustrojów, których w ciepłym i wilgotnym środowisku na stopach nie brakuje.

Czy musisz inwestować w specjalny peeling do stóp? Nie. Możesz wykorzystać peeling, który używasz do ciała.

Krem

Przyszedł czas na nawilżenie. Jeśli nakładasz krem na stopy na noc, włóż dodatkowo skarpetki, by ułatwić składnikom aktywnym wchłanianie. Jaki krem do stóp wybrać? To trudne pytanie. Wybór preparatów tego typu jest naprawdę ogromny. Przy zakupie zwróć uwagę, czy krem ma w składzie choć jeden z poniższych składników:

octowinian glinu - działa ściągająco na skórę, rozpulchnia naskórek, ogranicza obrzęk tkanek,

olejek miętowy - daje uczucie delikatnego chłodzenia i odprężenia, przyspiesza usuwanie obrzęków,

wyciąg z kasztanowca - działa na skórę łagodnie ściągająco, usuwa zmęczenie, działa przeciwobrzękowo,

cynk – wysusza.

Takie domowe SPA warto zrobić stopom raz w tygodniu, ale codziennie pamiętaj o nawilżeniu. Nie tylko wiosną i latem! Musimy nauczyć się dbać o stopy przez cały rok, także jesienią i zimą, kiedy chowamy je do butów.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także