Styl glamour. W domu jak w pałacu
Styl glamour w domu to kwintesencja luksusu i wytworności. Ma wiele oblicz, co sprawia, że da się go wykorzystać i w domu, i w mieszkaniu. Trafia w gust zarówno tradycjonalistów, jak i zwolenników nowoczesnych rozwiązań.
20.05.2019 | aktual.: 27.05.2019 10:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Styl glamour – cechy charakterystyczne i odmiany
Styl glamour we wnętrzach narodził się na początku XX wieku. Miał być przeciwwagą dla wszechobecnego minimalizmu. Dzięki niemu do łask wrócił barok, który w znacznie unowocześnionej odsłonie przyniósł gustowną eksplozję przepychu i strojności. Styl glamour w domu stał się oznaką wysokiego statusu społecznego. Pokochały go szczególnie gwiazdy Hollywood i bogaci przedsiębiorcy z przedmieść Nowego Jorku.
Dziś styl glamour występuje w wielu odmianach, ale we wszystkich górę biorą blask, luksus i elegancja. Old-world bezpośrednio nawiązuje do baroku. Dominują w nim ciężkie drewniane meble z giętymi nogami, lejące się zasłony, grube i obficie zdobione ramy obrazów oraz luster, jak również tapicerowane meble wypoczynkowe w kwiatowe wzory. To gratka dla miłośników pałacowych wnętrz z historią.
Odmiana hollywoodzka jest nieco lżejsza. Ujawniają się w niej wpływy stylu art déco, w którym pierwsze skrzypce gra geometria. Złote przestrzenne kompozycje odbijają się w otaczających wnętrze lustrzanych taflach. Śnieżna biel kontrastuje z szykowną czernią i wytwornym granatem. Wszystko okraszone jest brokatem i światłem mieniącym się w kryształach.
Styl glamour w odsłonie vintage zachwyca bogactwem intensywnych kolorów: zieleni, turkusu, burgundu, różnych odcieni żółtego. We wnętrzu urządzonym zgodnie z prawidłami vintage glamour czuć swobodną atmosferę cyganerii artystycznej. Dekoracyjna lekkość współwystępuje z obfitością, która jest owocem niczym nieograniczonej fantazji. Pojawiają się oczywiście elementy retro takie jak gramofony i stojące zegary wskazówkowe.
Odmiana modern glamour to połączenie nowoczesnej skromności i prostoty z aranżacyjnym wyrafinowaniem, które przejawia się w wykorzystaniu nielicznych, ale zwracających na siebie uwagę dodatków, które nadają całemu wystrojowi blichtru. Tę wersję stylu glamour w domu można uzyskać np. dzięki szklanym stolikom kawowym osadzonym na nietypowych pozłacanych nogach bądź kosztownym kryształowym żyrandolom.
Jak wykorzystać styl glamour w domu?
Styl glamour wbrew pozorom nie jest przeznaczony wyłącznie do luksusowych apartamentów. Nowoczesne wariacje na temat wnętrzarskiego luksusu pozwalają ziścić amerykański sen nawet właścicielom małych mieszkań. Dzięki stylowi glamour w domu przestrzeń nabiera dystynkcji, dlatego wydaje się on wprost stworzony do urządzenia salonu bądź pokoju gościnnego.
Nie trzeba wcale dysponować przestrzenią, w której zmieści się luksusowy szezlong i toaletka czy ograniczać ilość miejsca barokową boazerią. By osiągnąć zamierzony efekt, wystarczy sięgnąć po proste i niedrogie rozwiązania.
Niewyszukane minimalistyczne meble z gładkimi frontami nadają się jako uniwersalna baza do aranżacji typu modern glam. Skromne drzwi do szafy lub komody gdzieniegdzie warto ozdobić wzorzystą okleiną, np. nawiązującą do eleganckiego motywu szachownicy. Zamiast okleiny meblowej idealnie sprawdza się elegancka tapeta na ścianę. Najlepiej postawić na tłoczone ornamenty lub lustrzane zdobienia.
Ciekawą odsłonę stylu glamour w domu można również uzyskać, wykorzystując same dodatki, wśród których szczególny potencjał mają rozmaite elementy oświetlenia. Oryginalne lampki nocne na masywnych pozłacanych nogach, zakończone rozłożystymi abażurami, sprawdzają się równie dobrze jak miedziane żyrandole w kształcie kuli, zdolne do odbijania światła słonecznego.
Sprytne wykorzystanie stylu glamour w domu pozwala nie tylko podkreślić dobry gust, lecz także korzystnie wpłynąć na wrażenie przestrzeni. Wszystko dzięki lustrom, które nieodłącznie towarzyszą eleganckim i luksusowym aranżacjom. Dzięki nim metraż optycznie się zwiększa. Podobny efekt dają wszelkie połyskujące elementy wystroju – od poszewek na poduszki przez wypolerowane świeczniki po flakony przyozdobione cekinami.
Zobacz także: Dodatki w stylu glamour, czyli modne luksusowe drobiazgi