Styl rustykalny – dekoracje inspirowane naturą

Styl rustykalny – dekoracje inspirowane naturą
Źródło zdjęć: © iStock.com

18.10.2018 10:23, aktual.: 12.06.2019 15:31

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W stylu rustykalnym dekoracje wnętrz pełnią równie istotną funkcję jak surowe drewniane meble o prostych formach. Kamienne pokrycia ścian w salonie tworzą klimat starodawnej wiejskiej izby, a łapacze chmur w sypialni nadają wnętrzu eterycznego uroku.

Jak wyglądają dekoracje rustykalne do domu?

Dekoracje w stylu rustykalnym to drobiazgi, które potrafią wprowadzić do wnętrza sielską atmosferę tradycyjnej wsi – spowitej w drewno, koronkowe firany i ręcznie tkane serwety. Są nimi przede wszystkim wytwory rękodzieła artystycznego, czyli malowane figurki, plecione koszyczki, szydełkowe poszewki na poduszki, a także zbijane z surowych desek kuferki i szkatułki na biżuterię. Przy wykonywaniu dekoracji rustykalnych korzysta się często z technik postarzania materiałów: patynowania, bielenia, malowania farbą kredową, przecierania, bejcowania, dlatego wyglądają one jak znalezione na babcinym strychu.

Obraz
© iStock.com

Rustykalne dodatki do domu pozwalają na subtelne udekorowanie każdego pomieszczenia. Nie zajmują wiele miejsca, bo we wnętrzach urządzonych zgodnie z zasadami stylu rustic ma panować wiejska prostota. Mogą być jednak niebezpieczne dla kolekcjonerów, którzy z zapałem ustawiają urocze ozdoby na regałach i w kredensach, przez co bardzo szybko w domu pojawia się chaos.

Za ogromną zaletę rustykalnych dodatków trzeba jednak uznać to, że pełnią nie tylko funkcje dekoracyjne, ale również użytkowe. Jedne służą do przechowywania przedmiotów, inne tworzą miękkie i przytulne kąciki do wieczornego odpoczynku przy nastrojowym świetle.

Obraz
© iStock.com

Styl rustykalny – dekoracje do salonu

Dekoracje rustykalne do salonu idealnie współgrają z drewnianymi podłogami i kamiennymi pokryciami ścian. Można wśród nich znaleźć wiele ciekawych elementów oświetlenia, które kształtem nawiązują do takich reliktów przeszłości jak lampy naftowe i wiszące latarnie o kształcie trapezu. Zazwyczaj są one wykonane z metalu, ale można dostać też lekkie żyrandole rattanowe, dzięki którym mały salon nie traci przestrzeni ani lekkości.

Obraz
© iStock.com

Mocnymi elementami dekoracyjnymi w stylu rustykalnym są również drewniane rzeźbione żyrandole, nie przez przypadek nawiązujące kształtem do poroży zwierząt leśnych. Zielona, kipiąca życiem przestrzeń lasu to jedno z głównych źródeł inspiracji dla zwolenników wnętrz rustykalnych. W salonach pojawiają się więc urocze kompozycje z roślin w szkle, które swój urok zawdzięczają ukrytym pod przezroczystym kloszem kawałkom drewna, skał, mchu oraz innych drobnych elementów ściółki leśnej.

Obraz
© iStock.com

W stylu rustykalnym dekoracjami są często przedmioty, który otrzymały drugie życie. Bardzo duży potencjał mają palety budowlane, ponieważ nadają się do tworzenia stabilnych konstrukcji dorównujących pod względem funkcjonalnym gotowym meblom.

Prawdziwą furorę w salonach i wielofunkcyjnych pokojach dziennych robią rustykalne stoliki z palet, do których ze względów praktycznych przykręca się koła. Na blatach takich stolików idealnie sprawdzają się tafle szkła stanowiące świetną ochronę przez wilgocią, wysoką temperaturą czy trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.

Obraz
© iStock.com

Styl rustykalny – dekoracje do sypialni

Dekoracje rustykalne nadają niepowtarzalnego klimatu sypialni, która jest wnętrzem wprost stworzonym do eksperymentów z tkaninami i obiciami. Intymność domownikom zapewniają tutaj lniane lub bawełniane zasłony. Niektóre mogą mieć aplikacje z koronki bądź wyszywane motywy piór.

Rustykalna sypialnia to również idealne miejsce do zawieszenia łapaczy snów, które stały się już wizytówką stylu rustykalnego. Ozdoby te mają charakter etniczny – zanim zaczęto je traktować jako modne dekoracje wnętrz, dla Indian z Ameryki Północnej były amuletami chroniącymi przed niespokojnym snem.

Obraz
© iStock.com

W sypialni wzorowanej na wiejskiej izbie nie powinno zabraknąć belek rustykalnych, czyli drewnianych elementów stropu, na których niegdyś zawieszano do suszenia rośliny polne i ogrodowe. Belki takie mogą tworzyć na suficie szkielet, który nie pełni – jak niegdyś – funkcji konstrukcyjnych, lecz czysto dekoracyjną. Nierzadko są wydrążone w środku lub nawet wykonane ze styropianu pokrytego sklejką imitującą drewno. Niektórzy decydują się na zamontowanie w belkach rustykalnych oświetlenia LED.

Obraz
© iStock.com

W sypialni rustykalnej warto zorganizować kącik z toaletką. Powinien się w nim znaleźć starodawny mebel zwany konsolą, czyli stolik przyścienny na wysokich nóżkach, który prawie zawsze występuje w zestawie z lustrem. Typowe lustro w stylu rustykalnym ma drewniane bądź gipsowe ramy. Można je ozdobić samodzielnie przy użyciu kleju na gorąco i kawałków kory albo krążków z pni drewna. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by wykorzystać do udekorowania kącika z toaletką metalowymi lampionami i modnymi kulami ledowymi na baterie.

Obraz
© iStock.com

Popularnymi dekoracjami rustykalnymi do sypialni są również wskazówkowe zegary stojące, które świetnie prezentują się zarówno na szafce nocnej, jak i na komodzie. Można je ustawiać pomiędzy dwoma postarzanymi świecznikami jednoramiennymi, by naturalne płomienie wieczorami oświetlały tarczę.

Obraz
© iStock.com

Styl rustykalny – dekoracje do kuchni

W domu nawiązującym wystrojem do wiejskiej chaty niezwykle ważną rolę pełnią dekoracje rustykalne do kuchni, która ma przyciągać nie tylko pięknymi zapachami, ale również przytulnością. Warto wybrać do niej akcesoria z duszą, czyli drewniane łyżki i deski do krojenia, proste ceramiczne miski i talerze, szklane butelki zatykane korkiem, gliniane naczynia z uszami i pasiaste lub kraciaste ścierki.

Rustykalna kuchnia nabierze czarującego klimatu dzięki metalowym bańkom na mleko i wiaderkom, które można wykorzystać jako flakony czy doniczki do posadzenia ziół. Dobrze jest wstawić do niej również wiklinowy kosz, który może posłużyć do przechowywania owoców bądź słoików z przetworami.

Obraz
© iStock.com

Sielskiego wyglądu można nadać kuchni również dzięki akcesoriom meblowym, wśród których są haczyki, okucia i rustykalne uchwyty do szafek, najczęściej ceramiczne lub metalowe. Występują one zazwyczaj w kolorze czarnym, białym lub starego złota. Szczególnie praktyczne są te pierwsze, ponieważ da się je wykorzystać do zawieszenia w rządku pojemników z przyprawami, łyżek, durszlaków, prasek do czosnku, rondelków i innych przedmiotów dekoracyjno-użytkowych, które wyciągnięte z szafek sprawiają, że kuchnia w stylu rustykalnym staje się swojska.

Obraz
© iStock.com
Komentarze (0)